3 MİLYON TL’LİK İDDİA

3 MİLYON TL’LİK İDDİA

02 Şubat 2018 - 06:46

Rekor bedelle 657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ağası olan, açıklamalarıyla ve söylemleriyle gündemde çok konuşulan isim Ahmet Çetin, gazetemize yine çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Ağa Çetin; “İsteklerim yerine gelsin. Gelecek ihalede tek kelime diyorum 3 Milyon TL vereceğim” iddiasında bulundu.

 

657 yıllık Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin rekor bedelle ağalığını kazanan, açıklamaları, konuşması ve istekleriyle Türkiye’nin dikkatini çeken Ağa Ahmet Çetin gazetemize özel açıklamalarında bulundu. Gazetemiz Muhabirleri Şener Urfa ile Bekir Tüccar’ın sorularını yanıtlayan Ağa Çetin, yine gündemde çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Kırkpınar’ı takip etmek için yurtiçinden gelen misafirlerimiz için büyük bir proje hazırlığında bulunduğunu, Sarayiçi’ne yönelik sosyal medyada yaptığı paylaşımlara sert yorumlarda bulunanlara karşı, Kırkpınar Ağalığı isteklerine yönelik çeşitli açıklamalar bulundu. Ağa Çetin yaptığı açıklamalar ile yine çok tartışılacak.

 

“BÜYÜK BİR PROJE HAZIRLATIYORUM”

Kırkpınar Yağlı Güreşleri için büyük bir proje hazırladığını belirten Ağa Çetin; “Geçtiğimiz günlerde Edirne Belediye Başkanımız Recep Gürkan ile görüştüm ve dedim ki: ‘Siz Kırkpınar’da para harcamayın. Tüm saha çalışmalarını biz yapalım. Tüm işi biz yapalım’ dedim. Kırkpınar’a gelen kimse dışarıda kalmaması için büyük bir proje hazırlatıyorum. Proje hazırlatırken amacım Edirne Halkının bundan faydalanması. Edirne’de 2-3 kişi faydalanmasın Edirneli faydalansın. Başkanımıza teklifim ‘1 ay panayır yapalım 1 hafta güreş yapalım’ dedim. Sağ olsun Başkanımız da ‘projeni hazırla bakalım’ dedi. Amacım Kırkpınar’ın Edirne’nin malı olsun” dedi.

 

ÇOK KONUŞULAN SARAYİÇİ YORUMU HAKKINDA:

“BENİM ATAM OLDUĞU KADAR SİZİN DE ATANIZ. SÖZÜMÜN ARKASINDAYIM”

Ahmet Çetin’in sosyal medyada “Sarayiçi’nde alkol tüketimine” karşı yaptığı paylaşımlar hakkında açıklamalar yaptı. Ağa Çetin; “Beni yanlış anladılar. Benim atam olduğu kadar sizin de atanız. 1900’lü yılların araştırmalarına bakarsanız orada kaç bin tane şehit yatıyor görürsünüz. Eğer şehitlerin üzerinde alkol almak isteyenler varsa devam etsin. Ben almıyorum. Oradaki insanlar ağaç kabuklarını kemirmiş, günlerce karantina altında kalmış ve orada şehit olmuşlar. O insanlar kimdi? Bizim atamız değil miydi? Eğer ki orada şehit olanlar bizim atamızsa; ben kötü bir şey demedim ki. Orada içki içilmesin başka nerede içilmek isteniyorsa içilsin. Yaklaşık 20-25 bin şehit ve hatta daha fazla insan var. Bu insanlar bizi daha iyi şartlarda yaşamamız için şehit oldular. Yoksa Bulgaristan’da, Romanya’da veya başka bir yerde kalabilirlerdi ama o insanlar bizim için şehit oldularsa; onlara saygı göstermek zorundayız. Orada lokanta işleten insanlara sözüm yok. Normal lokantasını işletebilirler. Alkol alacaksam giderim evimde veya alkollü içecek satan lokantalarda içerim ama orada içmem. Şehidin olduğu yerde içmem. Sarayiçi’nin bir özelliği var. Kendi atamıza saygısızlık yapacaksak orada alkol almaya devam edelim. Ben kötü bir şey demedim. Yine lafımın arkasındayım. Hatta yorumlardan bir tanesinde ‘sen masayı hazırla kardeşim. Biz orada tepineceğiz’ yazdı. Şaka gibi. Ben düşünüyorum diyorum ki; benim atamsa onun da atası” şeklinde konuştu.

 

BU SÖZLER ÇOK TARTIŞILACAK:

“İSTEKLERİM YERİNE GELMEZ İSE AĞA KIYAFETİ GİYMEYECEĞİM”

Ağa Çetin, isteklerinin yerine gelmemesi halinde ağalık kıyafetini giymeyeceğini belirterek; “İnsan ayrımına gerek yok. Ağa protokolü ve başka bir protokol diye bir şey yok. Tek protokol olacak. Oradaki kapı herkese eşit açılacak. Ahmet de Mehmet de aynı kapıdan girebilecek. Ağa protokolü ve Bürokrat protokolü diye bir şey olmaması gerek. Geleneğimizde böyle bir şey yok. Tek bir kıl çadırı var. Ağa da misafirlerini orada ağırlar. Orada tek bir Er Meydanı varsa tek bir protokolü olması lazım. Ben bunu bilirim. Ben Ağa kıyafeti de giymiyorum. Çünkü hiçbir isteğim yerine gelmedi. İsteklerim yerine gelmez ise ağa kıyafetini giymeyeceğim. Kurumsallaşmasını istediğiniz bir Kırkpınar varsa ve Kırkpınar’ı mı önde tutarsınız yoksa kendinizi mi? bana göre ben Kırkpınar’ı önde tutarım. Ben bugün varım yarın yokum ancak Kırkpınar 657 yıldan beri varsa bugünden sonra da hiç şüphesiz var olacaktır. Ancak var olması için Kırkpınar’ın kurumsallaşması lazım” dedi.

 

BÜYÜK İDDİA: “3 MİLYON TL”

İsteklerinin yerine gelmesi halinde 658. Kırkpınar Ağalığı ihalesinde 3 Milyon TL’lik teklif sunacağını belirten Ağa Çetin; “Dediğim bu şartlarla kabul ederim. Belirttiğim şartlar yerine gelirse; gelecek ihalede 3 Milyon TL. Tek kelime 3 Milyon TL. Hiç pazarlık bile yapmayacağım. Niye şartlarım yerine gelmiştir çünkü. Osmanlı geleneğine sahip çıksınlar. Bu şehir bizim, beraber yaşıyoruz, beraber nefes alıyoruz, beraber nefes alıyoruz, beraber yürüyoruz. Öyleyse Kırkpınar’a sahip çıksınlar. İsteklerim Ahmet Çetin için değil, Kırkpınar için. Plaka, Ağa Konağı, Protokol, Yeşil pasaport diyorum neden Kırkpınar kurumsallaşsın diye. Kırkpınar güreşin kbüyük tepkiler aldığı Kâbesidir dedim; birileri bana hakaret etti ‘nasıl Kâbe dersin?’ diye. Amacım güreşin doğduğu yer derken bunu söylemek istedim. Burası güreşin doğduğu yerse, hatta Osmanlı İmparatorluğunun bir başkentiyse, 300 küsur caminin bulunduğu bir yer ise biz bu şehre sahip çıkarsak, kurumsallaştırırsak birileri Edirne’ye akın edecektir. Biz Kırkpınar’ı Edirne’yi tanıtırsak,Edirne halkı refaha girmeyecek mi? Ahmet mi sadece refaha girecek? Hayır, Ahmet Çetin sadece 53 yaşında bir adam. O yüzden şehirde yaşayanlar şehre sahip çıkarsa geleneğine sahip çıkarsa bizi kimse alt edemez. Biz birlik olursak” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Bekir TÜCCAR-Şener URFA/ÖZEL HABER
Bu haber 16841 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Levent Bükmen
    11 ay önce
    Ülkemizin her toprağı gazi ve şehit kanıyla su***mış. Bir karışı bedavadan kazanılmamiş. O zaman hükümet yasaklasın topyekün alkolü, olsun bitsin. Alkolden alınan vergiler de benzine yüklensin. Sorun çözülsün. Alkol sadece kırkpınarda niye rahatsız ediyor? Biz hersene bir aile büyüğümuzle gidiyor ailece çevirme yeyip ,rakı içip ,kulağımıza zurna çaldıriyoruz. %85 vergimizi de alkolle birlikte ödeyip ,taksi tutup evimize dönuyoruz. Hersene bir taksicimizde oluyor, oda kazanıyor…
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
ACI GERÇEK
ACI GERÇEK