40. TED KOLEJİNİN TEMELİ ATILDI

40. TED KOLEJİNİN TEMELİ ATILDI

21 Nisan 2018 - 05:38

Türkiye Eğitim Derneği’nin 40. eğitim yuvası TED Edirne Koleji’nin temeli atıldı.

 

Eğitimin güçlü kolejleri gün geçtikçe Edirne’deki kampüslerini açmaya devam ediyor. Son olarak Dün Türkiye Eğitim Derneği (TED) Edirne kampüsünün temeli atıldı. Düzenlenen temel atma töreninde TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu başta olmak üzere Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Vali Yardımcılarından Yusuf Güler, Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne Milli Eğitim İl Müdürü Hakan Cırıt, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kuru Başkanı Recep Zıpkınkurt ile beraberinde Siyasi Parti İl Başkanları, Edirne’de faaliyetlerine devam eden mühendis, müteahhit firma temsilci ve sahipleri de katılım gösterdi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başlayan temel atma töreni TED Edirne Koleji tanıtım videosuyla devam etti. 40. kampüsün açılışında Edirne ve Trakya bölgesinden yoğun katılım ile gerçekleşti.

PEHLİVANOĞLU BİR KONUŞTU PİR KONUŞTU

Açılış Konuşmasını TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu gerçekleştirdi. Pehlivanoğlu konuşmasında Türkiye’nin çağdaş eğitime ihtiyacı olduğunu belirterek imkânı olan değil, imkânı olmayan öğrencilerin de eğitim hakkının olduğunu “test ve tost arasında” bir öğrenci profilinden bilimsel imkânları yüksekte, ülke geleceği için çalışan nesiller için çalışma ve projelerine devam edeceklerini belirtti. Pehlivanoğlu; “Türk Eğitim Derneği olarak nitelikli eğitim veriyoruz. 21. yüzyılda yaşıyoruz. 21. yüzyılda hiçbir savaş silahla yapılmıyor, beyinle yapılıyor. Bir ülkenin kaç yıllık geçmişi olduğu, kaç litre petrolü olduğu hiç önemli değil, ne kadar nitelikli nüfusa sahip olduğunuz önemli. Genç nüfusumuzu üniversite mezunu değil, nitelikli bir şekilde eğitmezsek, ülkemizin bekası için en büyük tehdit genç nüfusumuz olacaktır. Hala ülkemizde eğitim ile ilgili sosyal hayatla ilgili çok büyük sorunlarımız var. hep beraber yapmamız gereken şey adaletli bir eğitim sistemi getirmektir. Test ile tost arasına sıkıştırılmış bir nesli kurtarmak mecburiyetindeyiz. Sadece anasının babasının parası olanların eğitim hakkı öncelikli olan bir ülkeyle ileriye gidemeyiz. Dünya artık kültürel zekâdan bahsediyor. Türk Eğitim Derneği olarak yaptığımız çalışmalarımızla bu kaderi değiştirmeye çalışıyoruz. Bizim Akıllı tahtalara değil, akıllı öğretmenlere ihtiyacımız var. Şunu unutmayalım bu vatan bize emanet. Dünya ile rekabet edebilecek bir nesli oluşturmak hepimizin sorumluluğudur” dedi.

GÜRKAN: “EĞİTİM, EĞİTİM, EĞİTİM”

Pehlivanoğlu’nun ardından bir konuşma gerçekleştiren Edirne Belediy4e Başkanı Recep Gürkan, Ulu Önder Atatürk’ün hedef koyduğu muhasır medeniyetlere ulaşma konusunda TED Edirne Kolejinin büyük önem taşıdığını vurgulayarak; “Edirne’de 3 olan kolej sayısı kısa sürede 4’e 5’e 6’ya çıkmaya başladı. Tabi birçok kişi şunu soruyor ‘Edirne’de bu kadar özel okula ihtiyacı vardı biz mi farkında değildik. Edirne böyle büyük bir pasta vardı da biz mi görmedik’ aslında bu iki sorunun cevabı hem evet hem de hayır. Baktığınızda çağdaş aydın ileriyi gören normları evrensel normları olarak kabul edilen Edirnelilerin kendi evlatlarını kendi çocuklarını bir gün dünyayla rekabet edebilecek eğitim koşulları sağlama ihtiyacıdır bu kolejleri buraya getiren. Kuşkusuz TED’in başarısı tartışma götürmez bir gerçektir. TED’de okumak size sadece akademik başarı, bilgi ve sosyo kültürel davranışlar kazandırmaz. TED’de okumak size ayrıca çok güçlü bir etiket, başarı ve çevreniz olur. Türkiye’nin neresine giderseniz gidin mutlaka TED’li bir arkadaşınız olur. Almakta olduğunuz akademik bilgilerin yanında değerli ve anlamlıdır. Geçmişimiz bize gelecek konusunda ışık veriyor. TED burada Alex ile George ile rekabet edecek pırıl pırıl çocuklar yetiştirecek. Bu evlatlarda Ulu Önder Atatürk’ün hedef koyduğu muhasır medeniyetler seviyesine getirecektir. Bu yüzden eğitim, eğitim, eğitim” şeklinde konuştu. Gürkan’ın konuşmalarının ardından CHP Edirne Milletvekilleri Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu ile Erdin Bircan da konuşmalar yaptı. Konuşmaların sonrasında TED Edirne Kolejinin temeli atılması için start verildi.

 

Bu haber 4913 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
BAŞKAN’A PAZARCILARDAN DESTEK
BAŞKAN’A PAZARCILARDAN DESTEK