8. YÖREX Yöresel Ürünler Fuarında Edirne’yi tanıtacaklar
Reklam
Reklam

8. YÖREX Yöresel Ürünler Fuarında Edirne’yi tanıtacaklar

12 Eylül 2017 - 05:59
Reklam

YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı 13-17 Eylül 2017 tarihleri arasında 8.’si gerçekleşecek. Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Edirne adına açılacak stantla ürünlerini sergilemek için Kemal Irmak ve Bahri Dinar basın emekçilerine konu hakkında açıklamalarda bulundular.

 

YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı, üretildiği veya yetiştirildiği yörenin adıyla anılan tarım ürünleri gıda ürünleri, el sanatı ve sanayi ürünlerini ulusal ve küresel ölçekte tanıtmak amacıyla düzenlenen bir organizasyon olan 8. YÖREX Fuarı 13-17 Eylül 2017 tarihleri arasında Anfaş Antalya Fuar Merkezinde gerçekleşecek. Fuarda Edirne Tava Ciğerine ilginin yoğun olduğu dikkat çeken konular arasında. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır’ın YÖREX hakkında yaptığı açıklamada “Edirne Tava Ciğeri de geliyor” sözleri Edirne Tava Ciğerine olan ilgiyi daha da arttırdığı ifade edildi.

 

“DESTEK AJANS VE ODA’DAN, CİĞER BİZDEN”

YÖREX hakkında çeşitli açıklamalarda bulunan Edirne’yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar ile Edirne Tava Ciğerinin Ustalarından Kemal Irmak, daha önce çeşitli fuar ve etkinliklerde tanıtımı yapılan tava ciğerin büyük ilgi gördüğüne dikkat çektiler. Dinar ile Irmak, Trakya Kalkınma Ajansı ile Edirne Ticaret ve Sanayi Odasının destek verdiklerini dile getirerek; ciğerlerini Edirne’yi tanıtmak için ciğerlerin maliyetlerini kendileri tarafından karşıladıklarını belirttiler.

 

DİNAR: “BİZ ARTIK ÇOK ÖNEMLİYİZ. LOKOMOTİF GÖREVİ GÖRÜYORUZ”

Edirne’yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar, Edirne Tava Ciğerinin Türkiye çapında yapılan farklı fuarlarda da yoğun ilgi gördüğünü özellikle YÖREX Yöresel Ürünler Fuarında adeta bir lokomotif görevi gördüklerine değindi. Dinar, YÖREX fuarı hakkında; “Dünyaca ünlü Edirne Tava Ciğerine yine bir tanıtım atağı ve yine gurbet gözüktü bize. Yarından itibaren sevgili Kemal Ustamız Antalya Yörex Fuarına katılacak. Edirneli esnaf arkadaşlarımız gidecek ancak Edirne Tava Ciğerini ayrı bir gözle bekliyorlar. Geçenlerde bir haber programını izlerken fark ettik ki Antalyalı yetkililer Yörex Fuarı hakkında bilgi veriyorken bizi duygulandıran bir ana şahit olduk. Yetkililer ‘Edirneli Tava Ciğercileri de gelecek’ diyorlar. Biz artık çok önemliyiz. Organizasyonda lokomotif görevi görüyoruz. Yetkililerin ‘Edirneli Tava Ciğerciler de geliyor’ demesi bizim hak ettiğimiz yeri bulduğumuzu gösteriyor. Tava ciğeri kendini tanıtmış, bizler işimiz gayet iyi yapıyoruz, Edirne’yi ve Tava Ciğerini iyi temsil ediyoruz. Bu yıl da 3. kez Yörex Fuarına gidiyoruz” dedi.

 

DİNAR: “EİDRNE TAVA CİĞERİNE BU YIL DAHA FAZLA İLGİ GÖRÜR”

Dinar, Edirne Tava Ciğerinin çok büyük ilgi gördüğünü her yıl ilginin arttığını belirterek; “İlk gün tamamıyla ikram ağırlıklı oluyor. daha önceki YÖREX Fuarlarına katıldığımızda 300-400 kg ciğer tüketmiştik. Biz hazırlığımızı yaptık. 200-300 kg kadar ciğerimizi buradan paketledik. Çünkü usule uygun olanı günlük doğranması gerek. Biz buradan bir günlük ciğer götüreceğiz. Eğer ki yetmeme durumu olursa orada bulunan arkadaşlar bize takviyede bulunacaklar. Antalya Yörex Fuarına gelip ciğeri tatmış veya ilk defa tadacak olan vatandaşlarımız ‘Edirne Tava Ciğeri geliyor. Bol bol ciğer yiyeceğiz’ diyorlar” şeklinde konuştu.

 

IRMAK: “EDİRNE İÇİN YAPILMASI GEREKEN NE VARSA YAPIYORUZ VE YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Edirne ve Edirne Tava Ciğerine olan ilginin arttığına değinen Kemal Irmak, yapılması gereken ne varsa yaptıklarını ve çalışmalarına devam edeceklerini belirtti. Irmak; “Bu yıl Antalya Yörex Fuarına 3. kez katılacağız. Her yıl bir önceki yıla göre daha çok ilgi görüyor Edirne ve Edirne Tava Ciğeri. Antalya Yörex Fuarında Edirne Tava Ciğeri ön plana çıktı. Bu çok büyük bir gurur. Edirne’nin ne kadar ilgi gördüğü bu yılda Yörex Fuarına gittiğimizde göreceğiz. Şunu söylemek isterim ki Allah razı olsun Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır bey bize Edirne’ye ve Edirne Tava Ciğerine sahip çıktı. Geçtiğimiz günlerde katıldığı bir canlı yayın programında ‘Edirne Tava Ciğeri de geliyor’ demesi bizi mutlu etti ve hırslandırdı. Edirne için yapılması gereken ne varsa yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz” dedi.

 

IRMAK: “EDİRNE TAVA CİĞERİNİN YER AYRI”

Irmak, YÖREX fuarında Edirne Tava Ciğerinin yerinin ayrı olduğunu ifade ederek: “Bu yıl ki Yörex Fuarında daha da iyi olacağına inanıyorum. Çünkü Yörex Fuarında bulunmak için işini gücünü bırakan insanlar var. Geçen yıl standı kapatıp Edirne’ye dönmek için hazırlanırken; ‘ya biz ciğer tatmaya geldik. İşimizde mesaiye kalacaktık, kalmadık buraya geldik. Edirne Tava Ciğeri yemeye geldik’ gibi ilgi içeren geri dönüşlere tanık olduk. Geçtiğimiz yıllarda çok enteresan diyaloglarla karşılaşıyoruz. Örneğin; “Bu kalamar mı? Bunun hiç kokusu yok. Bu hakikaten ciğer mi?’ diyor. Kimileri paket alıp çoluk çocuğuna götürmek için ‘ya kızım işte çalışıyor. Ona bir paket götüreyim’ şeklinde acayip derece güzel bir tepki alıyoruz. Kırkpınar’da sürekli olarak YÖREX Fuarında ciğer yemiş ve Edirne Tava Ciğeri yemek için gelen insanlarımız var. YÖREX Fuarının en büyük avantajlarından biri de Antalya’da yapılıyor olması. Turizm açısından çok önemli bir konumda Antalya, biz oraya kıyı şeritlerine gidiyorsak oradan da buraya Edirne ve Tarihi eserlerini görmek için geliyorlar. Artık Türkiye’deki çoğu ilde ve yerde Edirne Tava Ciğerinin tadını öğrenildi. Bu gibi tepkiler sayesinde Edirneli olmaktan, kendimizden ve de mesleğimizden gurur duyuyoruz. Bu yıl daha iyi hizmet vereceğiz. Çok iyi olacağına inanıyoruz. Daha fazla kişinin geleceğine inanıyoruz. Hem Türkiye için hem de Edirne için hayırlı olmasını diliyorum. Edirne Tava Ciğercisi esnafları bizim arkadaşlarımız. Biz onlar için gidiyoruz. Edirne için ellerinden geleni yaptıklarına inanıyoruz. 2004 yılında TÜYAP ile başlayan bu serüven, 13 yıldan bu yana bıkmadan usanmadan her türlü zorluğa rağmen Edirne ve Edirne Tava Ciğeri tanıtımına devam ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

YÖREX HAKKINDA

YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’nın temel amaçları arasında; Yöresel ürünlerin ticarileşme süreçlerini desteklemek, ürünlerde markalaşmayı sağlamak, ürünlerin katma değerini arttırmak, ürünleri üreten işletmelerin ekonomik kapasitelerini geliştirmek. Ürünleri kamuoyuna mal etmeyi temel amaç olarak sayan YÖREX fuarının hedeflerinde ise; Yöresel ürünlerin, iç pazarda baskınlık kuran ithal ürünler arasında eriyip gitmesine engel olmak. Yerel pazarlarda sıkışıp kalmış yöresel ürünlerin, daha geniş pazarlarda değer bulmasına yardımcı olmak. Yöresinin adını almış ve bu özelliği ile tescillenmiş ürünlerin ulusal ve küresel pazarlardaki değerini artırmak. Yöresinin adını almış, ancak tescillenmemiş ürünleri, coğrafi işaretler başta olmak üzere benzeri belgelendirmeler ile tescillenmesini teşvik etmek. Oda ve borsaların yöresel ürünlerini ulusal ve küresel pazarlarda tanıtma konusunda öncü kurum olma özelliklerini pekiştirmek. Oda ve borsaların yöresel ürünlerinin ticarileştirilmesi konusunda birbirleriyle kaynaştırmak, iletişimlerini geliştirmek ve ortaklaşa çalışmalarına zemin hazırlamak. Yöresel ürünlerin odağında yöresel değerlerin ve kültürel unsurların fuar süresince etkileşimini ve paylaşımını sağlamak. Yöresel ürünlerin ticari değerlerini ve hacmini yükselterek, yöredeki istihdamı geliştirmek ve tersine göçü arttırmak. YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’nın ulusal ve küresel düzeyde devamlılığını sağlamak.

Kaynak: BEKİR TÜCCAR
Bu haber 2347 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MHP EMİN ADIMLARLA ÇALIŞIYOR
MHP EMİN ADIMLARLA ÇALIŞIYOR
ONUR ATİK EDİRNESPOR’DA
ONUR ATİK EDİRNESPOR’DA