Reklam
  • Reklam
ALNIAÇIK’A BÜYÜK TEPKİ
Reklam

ALNIAÇIK’A BÜYÜK TEPKİ

06 Temmuz 2018 - 11:25
Reklam

Ortadoğu gazetesi yazarı Şükrü Alnıaçık’ın köşe yazısında bulunan bölücü cümle ve kelimelere ilk tepki Edirne’den geldi. Edirneliler, Alnıaçık’ın yazısı hakkında “reklam yapmaya çalışan, rant peşinde koşan biri” olarak değerlendirdi. Artan tepkiler sonrası Ortadoğu gazetesi Alnıaçık’ın yazısını internet adresinden kaldırdı.

 

MHP’ye yakınlığıyla bilinen Ortadoğu gazetesi yazarı Şükrü Alnıaçık, köşesinde Türkiye’nin batısında yaşayan yurttaşlara çok ağır hakaretlerde bulundu. Özellikle Ege ve Trakya Bölgesini hedef gösteren bölücü cümleler ve kelimelerin yer aldığı köşe yazısında Alnıaçık’a tepkiler gecikmedi. Trakya ve Ege Bölgesinden pek çok İl ve ilçeden tepkilerin artmasına yönelik Alnıaçık’ın yazısı Ortadoğu gazetesinin internet sayfasından kaldırılsa da vatandaşlar tarafından halen daha tepki toplamaya devam ediyor. Dün Edirneli vatandaşlarla yaptığımız röportajlarda Alnıaçık’a tepkileri sert oldu.

 

EREN; “REKLÂM İÇİN YAPILMIŞ BİR HAREKET”

Alnıaçık’ın köşe yazısında kullandığı ifadeler için sorularımızı yönelttiğimiz Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Sözcüsü Ayten Eren, konuyu “reklâm” olarak nitelendirdi. Eren; “Bu tür yazı ve söylemler çok üzücü. Ancak yazının yazılma amacı bir nevi reklâm yapmak. Bu şekilde bir algı yaratarak kişisel menfaatler uğruna insanları birbirine düşürecek veya ayrıştıracak yazılarla dikkat çekmek ama amacı her ne olursa olsun bu şekilde yazılan yazılar hiç doğru değil” ifadelerini kullandı.

 

KÖKSOY: “YAZDIĞINDAN UTANACAKTIR”

Balıkpazarı esnaflarından Hamza Köksoy’a Alnıaçık’ın yazısı hakkında düşüncelerini sorduğumuzda; “Yazık. Milliyetçi veya o düşünceyi benimsiyorum diyen bir insanın bu kadar ayrıştırıcı konuşması normal karşılanamaz. Bu düşünce yanlış. Kişiyi eleştirmemiş ki, kişileri eleştirmekten ziyade sanki ‘gidin, birbirinizi yiyin. Kavga edin’ gibi bir yazı olmuş bu. Bir gazetecinin veya yazarını bu gibi yazılarla ülkenin bütünlüğünü sarsmak isteyenlere destek olduğunu anlarım ben buradan. Ülke hepimizin kedisinden köpeğine kuşundan insanına kadar hepimizin. Alnıaçık, bu topraklara gelse, yaşasa, gezse anlayacaktır ayıp ettiğini, yazdığından utanacaktır” dedi.

 

KAZAKLAR: “İNSANLAR BUNU UNUTMAZ”

Alnıaçık’ın Trakya ve Ege Bölgesinde yaşayan insanları adeta aşağılayıcı kelimeler kullanarak yayınladığı yazısına tepki gösteren Metin Kazaklar; “Bizim geleneklerimiz böyle. Farklı bölgelerin de farklı şekilde. Bu arkadaş bunu yadırgıyor olabilir ama bu şekilde aşağılayıcı, ayrıştırıcı bir şekilde de yorumlama hakkı yok. Dans etse ne olur, göbek atsa ne olur. Ne var ki bunda? Ancak Alnıaçık konuşmak için konuşmuş diye bir söz vardır ya hani, Alnıaçık bence tepki toplayayım reklâm yapayım nasıl olsa unutulur mantığıyla hareket etmiş. Yanlış etmiş. İnsanlar bunu unutmaz” şeklinde konuştu.

 

ÖZTÜRK: “BABAANNEM KADAR VATANSEVERLİKLERİ YOKTUR”

Bulgaristan’dan göç ederek Kırklareli’ne yerleşen Gülizar Öztürk’ün Edirne’de öğrenim gören torunu Faruk Öztürk; “Bana da bir arkadaşım yazıyı gösterince okudum. Çok kızdım çünkü o kadar bilinçsizce yazılmış bir yazı ki. Mesela bazı yerlerde Bulgar muhacirlerinden yok sürgün edildiler vs gibi çok kızdım. Çünkü babaannem Bulgar zulmüne dayanamayarak vatanları Türkiye’ye geri dönmüşler. Çünkü Osmanlı zamanında Bulgaristan vs. balkanlarda pek çok toprağımız vardı ve burada hepimizin ataları yaşadı. Alnıaçık aklına ne geldiyse yazmış. Hadi bu adam yazdı yazıyı da Gazetenin yazı işleri hiç mi okumadı böyle bölücü, aşağılayıcı bir yazıyı. Yazık, vatanseverlikten bahseden bir gazete babaannem ile oturup konuşsaydı ondaki vatan sevgisinin kendilerinde olmadığını anlarlardı” dedi.

Kaynak: BEKİR TÜCCAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKMEŞE’YE YÜKLENDİ
AKMEŞE’YE YÜKLENDİ
KİMSENİN BAŞINI ÖNE EĞMEDİM
KİMSENİN BAŞINI ÖNE EĞMEDİM