ATIK TESİSİ GÜN SAYIYOR

ATIK TESİSİ GÜN SAYIYOR

08 Eylül 2017 - 06:21

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Katı Atık ve Bertaraf Tesisleri hakkında basın emekçilerine bilgilendirme toplantısı düzenledi. Başkan Gürkan, Katı Atık ve Bertaraf Tesislerine hibe almak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuruda bulunduklarını ancak bunun kabul edilmediğini vurgulayarak; “Bakanlıktan tek kuruş hibe almadık. Bunu siyasete mal etmek istemiyorum ama durum bu” dedi.

 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Belediye Meclis salonunda basın toplantısı gerçekleştirdi. Başkan Gürkan, Edirne Katı Atık Yönetimi Birliği (EDİKAB) tarafından yapılan ve Edirne’de 60 yıllık vahşi depolamaya son verecek olan ‘Edirne Katı Atık Düzenleme ve Bertaraf Tesisleri’ hakkında basın emekçilerinin sorularını yanıtladı. Edirne Katı Atık Düzenleme ve Bertaraf Tesisleri’nin işletme ihalesi gerçekleştirildiğini belirten Başkan Gürkan; EDİKAB 29 yıllığına işletmesini yapacak olan firmanın cirosundan yüzde 10 kar kazanacağını, bertaraf ücreti ise ödemeyeceğini, uzun süredir çöp sorunu yaşayan Edirneliler rahat bir nefes alacağını ifade etti. Başkan Gürkan, tesisin bir ay içinde çalışmalara başlayacağını belirterek; yapılış aşamasından tesislerin maliyetine, yapılacak işlemlerden artılarına kadar Katı Atık Düzenleme ve Bertaraf Tesisleri hakkında basın emekçilerinin sorularını yanıtladı.

 

“ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI’NDAN HİBE OLARAK TEK KURUŞ PARA GELMEDİ”

Başkan Gürkan, Katı Atık Bertaraf Tesisleri için hibe alamadıklarını belirterek; Bakanlıktan tek kuruş hibe almadık” dedi. Konu hakkında açıklama yapan Başkan Gürkan; “Kanun diyor ki yaptığımız tesislerin yapım bedelinin yüzde kırk beşine kadar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hibe verebilir. Biz bunu talep ettik. 3 milyon 800 bin gibi bir rakamdı. Bize ilk etapta 1 milyon verileceği, sonrasında duruma bakılacağı söylendi. Hala 1 milyon TL’yi bekliyoruz. Katı Atık Tesisi için daha bir kuruş hibe almadık. O inşaatı tamamen 5 kurumun kendi öz kaynaklarıyla yaptık.  Allah’tan Türkiye’nin en ucuz inşaatını yaptık. Yani 7 milyon 770 bin liraya yaptık o tesisin idare bedelini. Fiyat farkı, KDV’si 9 bin liraya mal oldu. Bunu herkes nüfusuna oranla ödedi tabi. Ama dediğim gibi daha Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan hibe olarak tek kuruş para gelmedi. Bunu herkesin dikkatine tekrardan sunmuş olayım” dedi.

 

60 YILLIK SORUN, SON BULUYOR

Edirne’nin yaklaşık 60 yıldır ciddi bir çöp ve çöplük sorunu olduğunu belirten Başkan Gürkan; “2014 yılında yürüttüğüm seçim kampanyasında hangi mahalleye gitsem talep geliyordu ‘Bu çöp ne olacak? diye’ Şükrüpaşa, Fatih, Kocasinan Mahalleleri’ne gittiğimde de İstasyon Mahallesi’ne gittiğimde de ‘bu çöplük ne olacak’ diye gündemin en başındaki soru hep bu oldu. Vatandaşların haklı olarak isyanı oldu. Çöplükte yaşanan kötü durumları kendi siyasi emelleri için kullananlar oldu. Çöplükte biriken lastikleri gidip geceleri yakanlar oldu. Bunların hepsini yaşadık. Tabii ki,  vatandaşın en önemli talebi olan bu çöplük sorunu bir siyasetçi ve halka hizmet etmeyi görev edinmiş birisi olarak görmezden gelmek mümkün değildi. Biz de vatandaşlarımıza dedik ki; göreve geldikten sonra 1.5 yıl içerisinde bu sorunun çözümünü gerçekleştireceğiz. 3 kez ihaleye çıkan bu projeye hiçbir firmanın teklif vermemiş olduğunu gördük. Söz konusu projeyi inceledik ve uzmanlardan da görüş alarak, daha önceki dönemde hazırlanan projeyi gündemden kaldırdık. O projenin yatırım maliyeti çok yüksekti. 25 milyon civarında bugünün rakamıyla 100 trilyon civarında bir yatırım maliyeti vardı. Ve hepsinden önemlisi bizim açımızdan iki şey önemliydi. Tesis kar ederse karın yüzde beşi birliğe verilecekti. Bir de birliğe üye belediyeler 29 yıl boyunca döktüğü her ton çöp için, her bir ton çöp için 2013 rakamlarıyla 55 TL bertaraf bedelini ihaleyi alan firmaya bertaraf etme parası olarak ödeyecekti.  Şimdi tabi bunun hesaplarını yaptığımızda bu projenin uygulanabilir olmadığı zaten 3 kez ihaleye çıkılıp teklif gelmemesinden de belliydi” şeklinde konuştu.

 

96 KÖYÜN DE ÇÖPLERİ TOPLANACAK

Başkan Gürkan, hazırlanan projenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gittiğini, bakanlığın projeyi 5 ay içinde onayladığını belirtti. Gürkan, Edirne eski Valisi Dursun Ali Şahin ile konuşarak İl Özel İdareyi’de bu birliğe kattıklarını anlattı. Edirne Katı Atık ve Bertaraf Tesisleri’nde Edirne, Lalapaşa, Havsa, Süloğlu ve İl Özel İdareye bağlı 96 köyünde çöplerinin toplanacağını belirtti. Başkan Gürkan; “Bizim ardımızdan hem Uzunköprü; Orta Edirne Katı Atık Birliği hem de Keşan’daki Günay Ege Katı Atık Birliği de o bölgelerin köylerini üye olarak aldılar. Ve böylece Edirne, büyükşehirlerin dışında; büyükşehirler de köy yok artık biliyorsunuz; köyüyle, kasabasıyla, kentiyle çöp toplama ve bertaraf etme sistemini kuran ilk ve tek şehir oldu. Bu arada bir meşhur tartışmamız vardı o tarihlerde hatırlayacaksınız; ‘ÇED Raporu gerekli değildir’ Bazı arkadaşlar biz almıştık falan dediler. Ama dosyada öyle bir rapor bulamadık biz. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne sorduk. Onlar da öyle bir rapor vermediklerini söylediler. Biz müracaat ettik ve 15 günde ÇED Raporunu aldık” ifadelerini kullandı.

 

“ESKİ PROJE OLSAYDI 183 MİLYON 744 LİRA ÖDENECEKTİ”

Başkan Gürkan eski proje ile yapılacak olan tesislere 183 milyon 744 TL ödeyeceklerini belirterek; “Tesisin 1,5 ay önce işletme ihalesini yaptık. İhaleye 3 firmanın katıldığını ancak cirodan 7.1’lik teklifi az bulduk ve az bulduğumuz için ihaleyi iptal ettik. Yeniden ihaleye çıktık. İhaleye girerken iki konuya çok dikkat ettik. ‘Birliğin hiçbir üyesi, bertaraf ücreti ödemeyecek’ dedik. İkincisi ‘biz işletmeyi yapacak olan firmanın karından değil, cirosundan pay alacağız’ dedik. Edirne Belediyesi olarak günde 220 ton çöp topluyoruz. 2013 yılındaki proje ile devam etseydik; 2013 yılında 55 lira olan rakam bugün TEFE, TÜFE ile yaklaşık 80 lira. Dünkü ihalede aynı anlayışa sahip olsaydık, her gün döktüğümüz ton başına 80 lira ödeyecektik. Yani bugünün rakamlarıyla aylık 528 bin lira. Bir yılda 6 milyon 336 bin lira. 29 yılda 183 milyon 744 lira ödememiz gerekecekti” dedi.

 

TÜRKİYE’DE İLK; “BİZ KARDAN DEĞİL CİRODAN PAY İSTEDİK”

Türkiye’de bir ilke imza attıklarını belirten Başkan Gürkan, kârdan değil, cirodan pay alacaklarını vurguladı. Başkan Gürkan; “Bunun yanında bütün çöpün bertarafını sıfır liraya mal ettik. Bu kadar mı? Değil. Eski ihalede karın yüzde 5’i, belki ihalede yüzde 10’a da çıkabilirdi. Karından yüzde 5 nasıl olacak: sistem şöyle: Firma bir üretim yapıyor elektrik üretimi, ambalaj atığını ayrıştırıyor. Oradan bir para kazanıyor. Önce giderleri düşüyor. Sonrada bir kar kalıyor. Mesela 10 milyonluk bir kar elde edildi. Onun yüzde 5’i nedir. 500 bin lira. O 500 bin lira sizin olacak. Şirketler önce yatırım maliyetini, işletme maliyetini, genel giderleri düşüyor. Kalan kar sermaye artırımına gidiyor. Yani kağıt üzerinde kar alıyorsunuz ama gerçekte sıfır lira alıyorsunuz. Biz bunu da değiştirdik. Türkiye’de ilk olarak biz kardan pay istemiyoruz. Birincisi siz bizim çöpümüzü bertaraf edeceksiniz ancak biz bunun için size para ödemeyeceğiz. İkincisi biz sizin karınızdan değil, cironuzdan pay istiyoruz. Ambalajı ayrıştıracaksın, doğal gübre, elektrik üreteceksin. Buradan ne para kazanacaksan cirona bakarım. Cirondan pay isterim. Senin kar ya da zarar ettiğin; maliyetin beni ilgilendirmez” şeklinde konuştu.

 

“ESKİ ÇÖPLÜĞÜ YEŞİL ALAN HALİNE GETİRECEĞİZ”

Başkan Gürkan, Eski çöplüğün rehabilitasyon projesini bitirdiklerini çöplük alanının yeşil alan haline getireceğini söyledi. Başkan Gürkan; “Edirne’nin kanayan 60 yıllık yarası belediyenin cebinden bir kuruş çıkmadan; üstüne firmanın kazanacağı her kuruşun yüzde 10’nu almak şartıyla ihalemizi bitirdik. İhale 9.2 ile bir firmaya kaldı. Diğer firmalar çekildi. Biz pay oranını daha da çıkmalarını istedik. Firma yüzde 9,5 dedi. ‘Edirneliler buçuk sevmez’ dedim. Firma ile cirodan yüzde 10 ile anlaştık. Bu işin parasal boyutu. Çevresel boyutu var. Eski çöplüğün rehabilitasyon projesini bitirdik. Çok kısa sürede rehabilitasyonunu bitirerek orasını devasa bir yeşil alan haline getireceğiz. Yeni çöplüğümüzde ciddi bir şekilde elektrik üretimi olacak. Saatte yaklaşık 2,5 megavata yakın elektrik üretilecek. Devlet yenilebilir enerji olduğu için elektriği 13.3 dolar sendten alıyor. Orada satılan elektriğin de yüzde 10’u bizim olacak. Tesis 3 lottan oluşuyor. Birinci lot 50 yıl kadar bizi idare edecek. Edirne’nin çok uzak gelecekte bile elektrik sorunu olmayacak. Hem kendi dönemimde, hem de başka dönemlerde de Edirnelilere, vahşi depolama çöplük ile ilgili yaşattığımız sorunlardan dolayı Edirne Belediyesi adına özür diliyorum. Bunun çok uzun yıllar önce çözülmesi gerekiyordu. 1 ay içinde yeni çöplüğümüz faaliyete başlayacak. Eski çöplük kapatılacak, 25 metre çapta gaz bacası konulacak ve çok güzel bir yeşil alan haline gelecek. İnanılmayacak büyükte bir yeşil alan yaratacağız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: BEKİR TÜCCAR
Bu haber 8032 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Edirne'de şiddetli fırtına
Edirne'de şiddetli fırtına
MONDİ 327’NCİ MAĞAZASINI AÇTI
MONDİ 327’NCİ MAĞAZASINI AÇTI