‘AYLA’ FİLMİ AĞLATTI

‘AYLA’ FİLMİ AĞLATTI

13 Ocak 2018 - 05:10

     Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, gazileri, şehit aileleri ve yakınları ile “Ayla” filminde birlikte oldu. Edirne Valisi Günay Özdemir’in de izlediği film duygu dolu anların yaşanmasına sahne oldu.

 

     Edirne’de ikamet eden ve en genci 87 yaşında olan Kore Gazileri, Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce tahsis edilen araçlar ile  ASDEP personellerinin eşliğinde evlerinden alınarak özel bir alışveriş merkezinin sinema salonuna getirildi.

Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile Alışveriş Merkezi yetkilileri tarafından karşılanan Kore Gazileri; Arif Bacı, Recep Pelvan, Bahattin Erginler, Adil Işık, Fikret Atakan, Hakkı Yerli ve Latif Halil filme eşleri, çocukları ve torunları ile birlikte katılım sağladı.

   Kore Gazileri ve yakınlarının yanı sıra Muharip Gaziler ile Şehit ailelerinin de katıldığı sinema filmine, Edirne Valisi Günay Özdemir ve eşi, Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş ve eşi, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salim Afgün, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt,  Valilik Özel Kalem Müdürü İbrahim Tarancı, Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ender Aydın, Şehit Aileleri Dernek Başkanı Faruk Çiftçi, Muharip Gaziler Derneği yönetimi de katılım sağladı.

    Filmde Birleşmiş Milletlerin çağrısı üzerine 1950 yılında Kore’ye giden Türk Tugayı içerisinde asker olarak gönderilen Süleyman Astsubay, savaş esnasında öksüz kalan ve himayesini aldığı küçük Koreli kızla sevgi dolu samimi bir bağ kurar. Ayla adını verdiği küçük çocuğu aylarca bakar, ancak savaş bittiğinde kimsesiz çocuğu Türkiye'ye götürmek istediğinde Kore yasalarının engeliyle karşılaşır ve zor da olsa ayrılırlar. Bu olaylardan 60 yıl geçtikten sonra Süleyman Bey, nerede olduğu, neler yaptığı hakkında hiçbir bilgisi olmadığı Ayla'yı yeniden görebilmek için harekete geçer. Kore'de savaşmış Süleyman Dilbirliği'nin gerçek hikayesinden esinlenerek çekilen Ayla filminde duygu dolu anlar yaşandı. En son Kore’de motivasyon ve sosyal etkinlik amaçlı bulundukları birlik içerisinde film izlediklerini belirten Edirneli Kore Gazileri, yaklaşık 66 yıl önce yaşadıklarını tekrar hatırlamış olmanın heyecanı ile gözyaşlarına hakim olamadılar.

    Kore Gazileri ile yakınları; Böyle bir etkinlikte İlimizde yaşayan tüm Kore Gazilerinin ve ailelerinin bir araya getirilmesine vesile olan tüm yetkililere teşekkür ederek, Edirne Valisi Günay Özdemir ve İl Müdürleri ile birlikte aynı ortamda olmaktan mutluluk duyduklarını, Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde görevli ASDEP Personellerine, idarecilere; gün içerisinde yapmış oldukları ziyaretlerden ve gece sonuna kadar kendilerine verdikleri desteklerden dolayı mutlu olduklarını dile getirdiler.

 

    Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş, film sonunda yapmış olduğu konuşmada; “Şehit yakınlarımız ve Gazilerimizin; ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda desteklenmesi ve toplumdan kopmaması amacı ile bir çok faaliyet yürütmekteyiz. Bu anlamda toplumsal duyarlılığı güçlendirici faaliyetler gerçekleştirerek, Şehit yakınları ve Gaziler arasında iletişim ile dayanışmayı güçlendirmek, her türlü mağduriyet ve mahrumiyetlerin korunması sağlamak, İl Müdürlüğümüzün asli hedefleri arasındadır. Türk insanının milli ve manevi duyguların ön planda tutulduğu ve çeşitli ödüllere aday gösterilen Ayla filminde, Gazi ve Şehit yakınlarımızla birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün burada, bu birlikteliğin yaşanmasına vesile olan tüm Gazilerimize ve Şehit Ailelerimize uzun ömürler, ebediyete intikal eden tüm Şehitlerimize ve Gazilerimize de Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

    Filmin ardından konuşma yapan Edirne Valisi Günay Özdemir ise; “Ben öncelikle şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Gazilerimize uzun ömür diliyorum. Bugün tarihimiz anlamında çok önemli bir film seyrettik, çok duygusaldı. Gerçekten atalarımız baba bir milletmiş. Burada bulunan gazilerimiz bu babalığı, bugün de gösterdiler. Biz onun için gazilerimize ne kadar sahip çıksak, onlara ne kadar değer versek azdır” diyerek, konuşmasının devamında; “Türk milletinin geçmiş tarihinde olduğu gibi bugün de mazlum milletlere kol kanat germeye devam ettiğini hatırlatarak; Sadece savaşma anlamında değil, Türk'ün dünyada savaş esnasında bile mazlumların, çocukların yanında yer alması tarih boyuca hep böyle olmuş… Aslında bugünde aynı şekilde; Türk milleti olarak yine biz 'baba' bir milletiz ve yine mazlumların yanında çocukların yanında, savaş mağdurlarının hep yanındayız... Bundan sonra yine aynı şekilde bizlerde buna sahip çıkacağız, çocuklarımızın da, gençlerimizin de bunlara sahip çıkacaklarına inanıyoruz... Çünkü bizim yetişen yeni gençliğimizde yine aynı şekilde; 15 Temmuz'da da gördük, daha önceki olaylarda da gördük… Gençlerimizde; vatanına, milletine bağlı, atalarının yolunda devam eden bir gençlik… İnşallah dünya bir daha bu tür felaketlere uğramaz” dedi.

Bu haber 2530 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DUYUN BU FERYADI!
DUYUN BU FERYADI!
U13 VE U19 KURALARI ÇEKİLDİ
U13 VE U19 KURALARI ÇEKİLDİ