“BAKAMAYACAĞINIZ CANLIYI ALMAYIN”

“BAKAMAYACAĞINIZ CANLIYI ALMAYIN”

07 Aralık 2017 - 07:29

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, bu defa Trakya Üniversitesi öğrencilerine çağrıda bulundu; “Üniversite öğrencilerine buradan bir çağrım olacak. Hayvan severlik çok önemli, gerçekten yaşam hakkına saygı çok önemli ama ne olur bakamayacağınız hayvanı almayın. Onlarda bizim çocuklarımız” dedi.

 

Son günlerde artan sahipsiz köpek olayları ile ilgili Edirne Belediye Başkan Yardımcılarından Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, çeşitli açıklamalar yaptı. Tanrıkulu, bir hevesle sahiplenilen veya pet shoplardan satın alınan canların bakımını üstlenemeyen ve sokaklara bırakan insanlara çağrıda bulundu. Alınan bazı duyumlarda Trakya Üniversitesi öğrencilerinin öğrenim hayatı boyunca her hangi bir canlıyı sahiplendiğin okul süresi dolduğunda sokaklara bıraktıklarını belirten Tanrıkulu; “Üniversite öğrencilerine buradan bir çağrım olacak. Hayvan severlik çok önemli, gerçekten yaşam hakkına saygı çok önemli ama ne olur bakamayacağınız hayvanı almayın. Onlarda bizim çocuklarımız” dedi.

 

“HEM BAKAMIYORLAR HEM DE SOKAKLARA BIRAKIYORLAR”

TÜ öğrencilerin yavruyken alıp bakamadıkları yavruları sokaklara bıraktıklarını belirterek; “Bu konu gerçekten bizim için çok önemli. Edirne sokak hayvanları geçici barınağı sorumlusu olarak 9 yıldır orayla ilgileniyorum. Üniversite öğrencilerine buradan bir çağrım olacak. Hayvan severlik çok önemli, gerçekten yaşam hakkına saygı çok önemli ama ne olur bakamayacağınız hayvanı almayın. Onlarda bizim çocuklarımız. Ben hayvan sahibi olmak isteyenlere diyorum ki, 3 aylık bir bebeğiniz olacak ve hiç büyümeyecek. Bu anlamda lütfen bebeklerimizi nasıl seviyorsak o şekilde hayvanlarımızı da o şekilde sevelim, sahiplenelim. Çünkü bir sürü üniversite öğrencisi hem bakamıyorlar hem de bu şehirde okulları bittiğinde onu sokaklara bırakıyorlar. Eğer ciddi ciddi sahiplenmek istiyorlarsa, halkımıza barınağımız bu konuda yardımcı olacaktır” dedi.

 

“AYRI KAFESLERDE TEDAVİ EDİLİYOR”

Edirne Sokak Hayvanları Barınağında tedavi gören canlıların ayrı kafeslerde olduklarını vurgulayarak; “Sokak hayvanları barınağı olarak, sokakta yaşayan bütün hayvanları topluyoruz ve hayvan koruma kanuna göre orada kısırlaştırmasını yapıp, aşısını yapıp, tedavi edip tekrar aldığımız yere salmak zorundayız. O anlamda biz 1 buçuk yıldır hasatalıklı hayvanlara ayrı bir yer, kafesler yaptık. Arkadaşlarımız gelip görebilirler. O yüzden hasta olan hayvanları ayrı kafeslere alıp, tedavisinden sonra aldığımız yere bırakıyoruz yada bir süre daha tedavisini takip ediyoruz. Ortalama 400 köpek, 150 kediden bahsediyoruz. Bunlar sokakta yaşayan hayvanlar. Sokaktaki bütün mikroplarla karşılaşıyorlar, hasta oluyorlar. Barınaktan da aldıktan sonra belli tedavilerini de yaptırmak lazım. Sonuçta orası toplu yaşam alanı. Bir çok sağlık sorunları olan köpeklerimiz de var. Ancak biz bu sorunu da ayrı kafeslerde tedavilerini yaparak çözüm bulduk” ifadelerini kullandı.

Kaynak: BEKİR TÜCCAR
Bu haber 1719 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE ATATÜRK'Ü ANDI
EDİRNE ATATÜRK'Ü ANDI
GÖZYAŞLARINA HAKİM OLMADI
GÖZYAŞLARINA HAKİM OLMADI