Bakanla Kırkpınar alanını görüştü

Bakanla Kırkpınar alanını görüştü

12 Eylül 2017 - 04:49

Kırkpınar Ağası Çetin Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile görüştü.

657.Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağası Ahmet Çetin 665.Tarihi Elmalı Yeşil yayla güreşlerini izlemek için gittiği Antalya’da Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile Kırkpınar ve Kırkpınar alanı yenileme çalışmalarını için görüştü.

Türkiye’nin her tarafında yapılan yağlı güreşlere fırsatlar dahilinde giden ve Kırkpınar Yağlı Güreşlerini temsil ederek tanıtımında katkıda bulunan 657.Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağası Ahmet Çetin hafta sonu Antalya’nın Elmalı Yeşil Yayla ilçesinde yapılan güreşlere katılarak tanıtıma katkıda bulundu. Özel televizyon kanallarına çıkarak Kırkpınar ve Kırkpınar ağalığının önemine değinen röportajlar veren Çetin, güreşlere gelen Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’tan Edirne ve Kırkpınar için söz aldı. Yapılan görüşmelerde ata sporlarının yaşatılması için tesisleşmeye devam edeceklerini, el birliğiyle ata sporu güreşi için her şeyi yapmayana hazır olduklarını söyledi.

 

BAKANI OSMAN AŞKIN BAK: "GÜREŞLER İÇİN HER ŞEYİ YAPMAYA HAZIRIZ"

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile görüşme fırsatı bulan 657.Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağası Ahmet Çetin’e ata sporu güreşin korunması için çalıştıklarını belirten Bakan Bak’ın  "2007 -2011 yılları arasında Güreş Federasyon başkanlığı yaptığım için sıkıntılarını çok iyi biliyorum İnşallah bu noktada her türlü desteği vereceğiz, zaten bu işin içinden geliyorum. Yıllarca bu organizasyonları yaptık, yaptırdık, destek olduk. Yağlı güreş kültürümüzü devam ettirmek için üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz. Yağlı Güreş yapan belediyelere de gereken desteği sağlayama devam edeceğiz. Kırkpınar yağlı güreşlerimizin yapıldığı Sarayiçi Er Meydanı 45 milyon TL bedelle devlet yatırım programına girdi. Kültürümüzü yaşatmak, devam ettirmek için üzerimize düşen görevi yapacağız.  Kırkpınar'da olsun,  Elmalı'da olsun diğer bölgelerde yapılan yağlı güreşler, geleneksel olarak devam ediyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın tarihi köklere bağlı  spor dallarına daha fazla destek verilmesi konusunda talimatı var.   İnşallah bu noktada her türlü desteği vereceğiz, zaten bu işin içinden geliyorum. Yıllarca bu organizasyonları yaptık, yaptırdık, destek olduk.  Bakanlar Kurulu'nda bu işin takibini, yürütülmesini yapıyoruz. Bu geleneğin yaşatılması için çalışacağım Er Meydanı için gereken her şey yapılacak ‘’diye belirti.

Kırkpınar Ağası Ahmet Çetin, “Bakan ile yaptığımız görüşmeler çok güzel geçti. Bakanımızın Edirne’ye ve Edirne halkına çok selamı var. Önümüzdeki günlerde Ankara’da görüşmeye ayrıca davet etti. Bizler ne kadar taşın altına elimizi koymuş isek Sayın Cumhurbaşkanım ve değerli bakanlarımızda bu desteği gösterecektir” dedi.

Bu haber 1936 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Edirne'de şiddetli fırtına
Edirne'de şiddetli fırtına
MONDİ 327’NCİ MAĞAZASINI AÇTI
MONDİ 327’NCİ MAĞAZASINI AÇTI