Reklam
  • Reklam
BU PROJE UÇUYOR
Reklam

BU PROJE UÇUYOR

13 Haziran 2018 - 05:01
Reklam

Edirne’de üniversite ve lise öğrencilerinden oluşan 61 kişi, 8 gün süren drone eğitimlerinin ardından ‘Kendi Drone’mu Yapıyorum’ projesi kapsamında ürettikleri 10 drone uçuşunu gerçekleştirdi.

Üniversite ve Lise öğrencilerine döner kanatlı hava aracı olan Drone'lar hakkında bilgi vermek, kendi Drone'larını takım çalışması ile yapmalarını öğretmek ve katılımcıların havacılık sektörüne ilgi duymalarını sağlamak amacıyla Edirne Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri Bölümü Uçak Teknolojisi Programı ve TÜBİTAK 4004 işbirliğinde ‘Kendi Drone’mu Yapıyorum’ projesi düzenlendi.

Türkiye’de ve Edirne’de yetişmekte olan genç nüfusu havacılık sektörü ile buluşturmak, farkındalık yaratmak, proje ekibinin ve katılımcıların, proje gerçekleştirme sorumluluğu ve işi başarılı şekilde tamamlama yeteneklerini arttırarak kendilerine güven duymalarını sağlamak da amaçlanan proje kapsamında Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesinden 36 öğrenci ve Edirne Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri Bölümünden 25 öğrenci 8 gün süren eğitimlerinin ardından ürettikleri 10 drone’nin uçuşunu gerçekleştirdi.

Öğrenciler tarafından üretilen drone’lerin yarışması Edirne Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulunda yapıldı.

Drone’lerin üretiminde yer alan öğrenciler kendi grupları içerisinde eleme parkurunda yarıştı ve grup içersinde dereceye giren öğrenciler bir üst tura yükseldi.

Kalkış noktasından drone ile kalkış yapan öğrenciler isteğe bağlı olarak belirtilen yollardan ilerleyerek engelleri aşıp okulun bahçesine iniş yaptı.

Grup içi elemelerden bir üst tura çıkmayı başaran öğrenciler yarış için belirtilen yolu takip edip diğer engelleri geçip tekrar okulun bahçesine iniş yaptı.

Gruplar arası elemelerden bir üst tura çıkmayı başaran öğrenciler, final parkurunda yarıştı. Derece yapan bir öğrenci yarışmanın kazananı ve ödülün sahibi oldu.

Proje yürütücüsü Dr. Öğr. Üyesi Mukadder İğdi Şen, gazetecilere yaptığı açıklamada, Drone'ların çeşitli alanlarda yaygın olarak kullanıldığını söyledi.

Drone pilotu lisansı olmayan kişilerin cihazları uçuramayacağını anlatan Şen, "Drone'lar, doğal afetlerdeki kurtarma çalışmalarında, ilaç taşınması, firmaların müşterilerine ürün nakletmesi anlamında kullanılıyor. Hatta son dönemde bir elbise firmasının defilesinde mankenler yerine Drone'ların elbiseleri izleyenlere sunduğunu gördük. Reklamcılık ve dizi çekimlerinde de yaygın olarak kullanılıyor. Drone kullanımı ciddi bir iş, dünyada Drone enstitüleri kuruldu. Biz de üniversite öğrencilerimizle bu alanla ilgili çalışma gerçekleştirdik." diye konuştu.

Kaynak: ŞENER URFA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞENTOP’DAN EDİRNE ÇIKARMASI
ŞENTOP’DAN EDİRNE ÇIKARMASI
GÖZYAŞLARIYLA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
GÖZYAŞLARIYLA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI