ÇALIŞMA ŞARTLARI İYİLEŞTİRİLMELİ

ÇALIŞMA ŞARTLARI İYİLEŞTİRİLMELİ

10 Ocak 2018 - 06:11

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle meslek örgütlerinin dışında Edirne Valisi Günay Özdemir, Belediye Başkanı Recep Gürkan ve bir çok kurum ile sivil toplum örgütleri kutlama mesajı yayınladı. Belediye Başkanı Gürkan, çalışma şartlarının iyileştirilmesi gerektiğini vurguladı.            

 

EDİRNE VALİSİ GÜNAY ÖZDEMİR:  10 Ocak 1961 tarihinde 212 sayılı kanun ile yürürlüğe girerek, basın mensuplarımızın haklarını düzenleyen ve “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kabul edilen bu özel günü hep birlikte kutlamaktayız.

Halkın doğru haber alması için mesai mefhumu gözetmeksizin çalışan gazeteciler, dünyanın en zor mesleklerinden birini icra etmektedirler. Kamuoyunu bilgilendirmek adına doğru, tarafsız, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi değerleri içerisinde bulunduran önemli bir görevi üstlenen gazeteciler, vatandaşların eksiksiz bilgi almalarını sağlamaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile iletişim kanallarının artması; haberlere daha çabuk ulaşılmasını sağlamaktadır. Sosyal medyanın etkin kullanılması iletişimi hızlandırsa da bilgi kirliliğine neden olmaktadır ki bu da basın mensuplarının işlerini kolaylaştırdığı gibi aynı zamanda da zorlaştırmaktadır.   

Bu vesileyle tüm basın mensuplarımızın, ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, aileleriyle birlikte daha nice senelerde sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim.

 

BELEDİYE BAŞKANI GÜRKAN

 Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlayarak, “Demokrasinin temel taşlarından biri olan basın, kurumlar ile vatandaş arasında bilgi akışını sağlayarak, demokrasinin korunmasında, toplumun bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi, toplumsal barış, huzur ve güven ortamının sağlanması konusunda önemli bir yere sahiptir. Tüm bu değerleri taşıyan günün her anında yılmadan, gece, gündüz demeden, sorumlu gazetecilik anlayışı içerisinde hangi şartlarda olursa olsun görevini başarıyla yerine getirmeye çalışan tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum” dedi.

            Demokratik bir ülkenin en vazgeçilmez unsurlarından birinin de özgür ve bağımsız bir medya olduğunu anlatan Gürkan, yayınladığı kutlama mesajında şunlara yer verdi;

            “İnsanlık var olduğu günden bu yana bilgiye ihtiyaç duymuştur. Karşılıklı haberleşme ve bilgi alışverişi ihtiyacının sağlanması adına ortaya çıkan basın ve gazetecilik mesleği; gelişen teknoloji ile hayatımızın vazgeçilmez unsurları arasına girmiştir. İnsanlar arasındaki bu bilgi paylaşımını sağlamak adına ortaya çıkan gazetecilik mesleğinin önemi her geçen gün giderek artmaktadır. İçinde bulundukları şart yada koşullar ne olursa olsun görevleri peşinde koşan gazetecilerimizi, halkı bilgilendirmek adına mücadele vermekte; kamuoyunu aydınlatmak için günün her saatinde haber peşinde koşarak, kamu ile vatandaş arasında köprü görevi yürütmektedir.

            Yaşadıkları kentin sorunlarını gündeme taşıyarak biz idarecilerin çalışmalarına yardımcı olan, topluma ayna tutan ve çözüm odaklı önerileriyle kentin gelişimine katkıda bulunan gazetecilere üstlendikleri bu önemli görevden dolayı bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. Hiç kuşkusuz ki, haber ve bilgi akışının kitlelere ulaştırılması konusunda çok önemli bir misyona sahip olan gazetecilerin çalışma şartlarının bir an önce iyileştirilmesi gerekmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle gazetecilere yönelik baskıların olmadığı, haberlerin sansürlenmediği, gazetecilerin yaptıkları haberlerden dolayı ceza almadığı, hapislerde yatmadığı; kısacası gazetecilerin sadece gerçekleri yansıtabildikleri; halkın daha çok gazete ve dergi okuyarak demokrasiye ve Cumhuriyete katkı sağladığı bir Türkiye diliyor; kamuoyuna haber ve bilgi akışını sağlamak adına günün her anında yılmadan, gece, gündüz demeden, sorumlu gazetecilik anlayışı içerisinde hangi şartlarda olursa olsun görevini başarıyla yerine getirmeye çalışan tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum”

 

EDİRNE MİLLETVEKİLİ RAFET SEZEN:

Ülkemizin demokratik, şeffaf ve özgür bir ülke olarak ilerlemesinde vazgeçilmez unsurlardan biri olan basınımız, kamuoyunun doğru ve güvenilir bilgiye ulaşmasını sağlayarak halkın haber almasında en büyük pay sahibi, görevini fedakârca yapan basın çalışanlarına, gazetecilere aittir.

Zor şartlarda fedakârca yapılan önemli bir mesleğin mensupları olarak ülkemizin geleceği ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda ilkeli, doğru ve tarafsız bir şekilde çalışmaları demokrasinin yerleşmesinde vazgeçilmez bir unsur milletimizi aydınlatma ve uyarmada, basın başlı başına bir kuvvettir dedi.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm zorluklara rağmen görevini özveri içinde yerine getiren değerli gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlar, saygılar sunarım.

 

CHP EDİRNE MİLLETVEKİLİ ERDİN BİRCAN:  

Adı Çalışan Gazeteciler Günü olsa da, bize hapisteki gazetecileri hatırlatan gündür 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü. Gazetecilerin iktidar ve Cumhurbaşkanı baskısıyla işten atıldığı ya da hapsedildiği bir 10 Ocak geçirmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü bir mücadelenin ürünüdür.

Gazetecilerin hapiste tutulduğu bir 10 Ocak yaşıyoruz. İktidar yandaşı olmayan gazetecilerin işten atıldığı ya da daha kötüsü tutuklandığı günleri yaşıyoruz.

Gazetecilerin gazete sahibi olduğu bir medyadan, holding sahipliği olan medyaya evrilen süreç tüm baskıya boyun eğmelerin de temelidir.

 

CHP İL BAŞKANI FEVZİ PEKCANLI:

10 Ocak 1961 tarihinde 212 sayılı kanun ile yürürlüğe girerek, basın mensuplarımızın haklarını düzenleyen ve “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kabul edilen bu özel günde tüm basın mensubu emekçilerinin gününü kutluyorum.

 Demokratik bir ülkenin vazgeçilmez unsurlarından biri de bağımsız basındır. Günümüzde her ne kadar bağımsızlıklardan söz edemezken yine de görevini tarafsız, özgür, ilkeli ve basın ahlaklarına uyarak fedakarca gece gündüz, yaz kış demeden korkusuzca  insanlara haber ve bilgi akışını sağlayan,zor şartlarda emeğinin karşılığını alamadan fedakarca çalışan görevinin halkı bilinçlendirmek olduğunu bilen ve bu uğurda mücadele eden ülkemizin ve kentimizin sorunlarını kamuoyuna aktaran tüm çalışan emek veren gazetecilerimizi tekrar kutluyor, başarılar diliyorum.

 

SAADET PARTİSİ İL BAŞKANI ALİ DEMİRKIRAN:

Öncelikle bu önemli görevi icra eden bütün Çalışan Gazeteci arkadaşlarımızın gününü kutluyoruz. Görevleri önemli olduğu kadar işleri de bir o kadar zor. Umarız bu gün dolayısıyla, bütün gazete çalışanlarının her türlü sorunları ele alınır, daha huzurlu ve verimli bir çalışma ortamı sağlanır.

Günümüzde 4. kuvvet olarak tanımlanan basın, gücünü olumlu veya olumsuz yönde kullanabilmektedir. Bağımsız, hak ve adaletten yana, kişi hak ve dokunulmazlıklarına önem veren, halkın, mazlumun, haksızlığa uğramışın yanında yer alan basın, günümüz için de geleceğimiz içinde çok önemli bir görevi yerine getirmiş olmaktadır” şeklinde konuştu.

Yerel basında görev yapan gazete çalışanlarımızın şehrin sorunları ile ilgili yapıcı, çözüme yönelik, bütün haberlerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Bölge insanımız gazeteler vasıtasıyla yetkililere ulaşabilmekte, sorunlarını dile getirebilmektedir. Saadet Partisi olarak şehrimize, ülkemize ve dünyaya ait ve insana dair her türlü yapıcı, sorun çözücü konularda gazeteci arkadaşlarımızın yanında olduk ve bundan sonra da olacağız. Saadet Partisi olarak tekrar günlerini kutluyor, kendilerine kolaylık ve başarılar diliyoruz.

 

ETB BAŞKANI ÖZAY ÖZTÜRK VE MECLİS BAŞKANI FEDAİ CANIM:

Basın; aydınlatıcı, iyi ve doğruyu tarafsızca gösteren, fikir, düşünce, haberleşme özgürlüğü, insan hakları ve demokrasinin yılmaz savunucusu olan bir güçtür. Basın kuruluşlarımız ülkemizde siyasi, ekonomik ve kültürel değerlerin korunmasında ve geliştirilmesinde çok önemli misyonları olan kurumlardır.

İletişim çağının yaşandığı ve teknolojinin hızla değiştiği günümüzde, gazetecilik mesleğini yapanların çalışma koşulları, bu değişime ayak uydurmada zorluk yaşamaktadır.

Basın kuruluşlarında görev yapan gazeteciler, toplumun çıkarlarını göz önünde bulundurarak halkın doğru ve tarafsız haber alma özgürlüğü yolunda hizmet etmek gibi büyük bir görevi üstlenmiş durumdadır. Şehrimizde görev yapan gazetecilerimiz bu görevi başarıyla sürdürmektedir.

Tüm basın mensuplarımızın “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü camiamız adına içtenlikle kutlarız.

 

BİRLEŞİK KAMU-İŞ GENEL SEKRETERİ ENGİN ÇOĞAL: 

Bilindiği gibi çağdaş demokrasilerde basın “4. güç” olarak kabul edilir.Basın bir ülkenin çağdaşlaşmasına, aydınlanmasına, vatandaşların bilinçlenmesine ve gerçeklerin ortaya çıkarılmasına katkıda bulunan yegane güçtür.
Ancak, özellikle yürütmeyi elinde bulunduranlar,  basın emekçilerini sindirip zor şartlarda yaşamaya mahkum etmeye çalışmışlardır. Çünkü, siyasi iktidarlar, halkın yaşadığı, işsizliği, pahalılığı vs. saklamak için basının görevini özgürce yapmasını istemez ve basını susturmak ister.   Ülkemizde basının kutuplaştığı, bağımsız ve tarafsız özgür basın anlayışının ortadan kaldırıldığı yıllar yaşanmaktadır. Ancak bu yaşananlara rağmen mesleğini onuruyla yaparak halkın bilgilenme görevini yerine getiren kamuoyunun gözü, kulağı olan gazetecileri takdir ediyorum.
 

Bu haber 3730 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DUYUN BU FERYADI!
DUYUN BU FERYADI!
U13 VE U19 KURALARI ÇEKİLDİ
U13 VE U19 KURALARI ÇEKİLDİ