Reklam
  • Reklam
ÇAPULCULARA BIRAKMAYACAĞIZ
Reklam

ÇAPULCULARA BIRAKMAYACAĞIZ

08 Haziran 2018 - 02:56
Reklam

657'nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ağası işadamı Ahmet Çetin'in ihale bedelini ödemediği için ağalığının düşürülmesinin ardından yeniden ihale yapıldı. İhaleyi Kırkpınar tarihine İki Altın Kemerli Ağa olarak adını yazdıran iş adamı Seyfettin Selim kazandı. Ağa Selim, “Biz var olduğumuz sürece Kırkpınar’a destek olacağız. Kırkpınar’ı çapulculara bırakmayacağız” açıklamasında bulundu.

657. Kırkpınar Güreşleri Ağalığı için açılan Koç İhalesini kazanan Ahmet Çetin’in Kırkpınar Ağalığı, Ağalık Şartnamesinin şartlarını yerine getirmediği için iptal edilince Edirne Belediyesi Encümeni tarafından yeniden ihale açıldı. 2018 Yılı 657. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali Geleneksel Kırkpınar Ağalığı Unvanı, geleneksel öğeler nedeniyle şart koşulan sembolik olmak üzere 1 adet koç, pazarlık usulü satışa çıkarıldı. İhaleye Kırkpınar tarihine iki altın kemerli Ağa olarak adanı yazdıran Seyfettin Selim katıldı.

Edirne Belediyesi Eski Nikah Salonu’nda gerçekleştirilen ihalenin açılış konuşmasını yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Kırkpınar’ı ne durdurmak ne engellemek kimsenin haddi de değildir, cüreti de değildir. Kimse de buna cesaret edemez. Kırkpınar dünyada olimpiyatlar da dahil bir kez dahi kesintiye uğramamış tek spor organizasyonudur. Osmanlı’nın bütün savaşlarında Cumhuriyet döneminde; Kurtuluş Savaşı da dahil kesintiye uğramadan Kırkpınar Yağlı Güreşleri yapılmıştır. Bundan sonra da ilelebet yapılmaya devam edecektir. 657. Kırkpınar 9-15 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Kırkpınar Yağlı Güreşleri bir cümbüş değildir, eğlence değildir. Kırkpınar’da davul zurna cenk havası çalar, pehlivanları cesaretlendirmek için çalar. Bugüne kadar 656 tane Kırkpınar’da davul zurna çaldığında hiç alay çekeni, göbek atanı görmedik. Orası bir oyun yeri değil; pehlivanların yüreklerini, cesaretlerini, imanlarını ortaya koyduğu dualı bir çayırdır. Bu herkes tarafından böyle bilinir” dedi.

Konuşmaların ardından Gürkan, ihaleyi 56 bin TL ile açtı.

Kırkpınar tarihine İki Altın Kemerli Ağa olarak adını yazdıran iş adamı Seyfettin Selim, “ 57 bin TL desem ihale bana kalır ama ben 222 bin TL diyorum dedi.

Ağalık ihalesine girecek kişilerin vereceği miktar kadar teminat getirmeleri hususunda ihale şartnamesinin düzenlenmesi gerektiğini belirten Ağa Selim, “Teminat getiremeyen zaten parayı da ödeyemez. Kırkpınar’ın sahipsiz kalamaz. Biz var olduğumuz sürece destek olacağız. Geçen sene Kırkpınar'ı 13-14-15 Temmuz'da yaptık, önceki sene darbe girişiminin olduğu tarihte yaptık. Kırkpınar tarihi 3-4 tane darbeci şerefsizin yaptıkları nedeniyle değişecek bir tarih değildir. Kırkpınar'ı öyle çapulculara falan bırakmayacağız. Kimse kusura bakmasın.

Kaynak: ŞENER URFA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞENTOP’DAN EDİRNE ÇIKARMASI
ŞENTOP’DAN EDİRNE ÇIKARMASI
SIFIR ATIK PROJESİ
SIFIR ATIK PROJESİ