Reklam
  • Reklam
ÇİFTÇİYİ KÜSTÜRDÜLER
Reklam

ÇİFTÇİYİ KÜSTÜRDÜLER

08 Ağustos 2018 - 05:46 - Güncelleme: 08 Ağustos 2018 - 08:50
Reklam

Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, çiftçinin küstüğünü ve topraktan uzaklaştığını söyledi. Yorulmaz, çiftçinin yeterli gübre kullanamadığından, verimden, kaliteden ve samandan kaybettiğini açıkladı.

Ayçiçeğinde girdi maliyetlerimiz çok arttı. Geçen yıla göre gübrenin fiyatında yüzde yüzün üzerinde artış yaşandı. Dolar her geçen gün artıyor. Doların artışıyla birlikte bizimde girdi maliyetlerimiz artıyor. Önümüzdeki günlerde ayçiçeğinin alım fiyatı açıklanacak ve 10 gün içerisinde ayçiçeği hasadına başlanılacak. Girdi fiyatlarımızın da buğdaydaki verim kaybının giderilmesi için biz ayçiçeği alım fiyatının 2,5 TL olarak açıklanmasını istiyoruz. Ayçiçeğinde geçen yıla göre yüzde 20 ve yüzde 50'ye kadar verim artışı olacak. Edirne merkezde 200 bin dönüm, il genelinde bir milyon üzerinde ayçiçeği ekimi var.

Bölgemiz bu yılaşırı yağış aldı. Buğday çok suyu sevmediği için çok zarar gördü. Hem verim hem de kalite açısından çok sıkıntı çektik. Yağışlardan dolayı biçemedik ve buğdaylarda çimlenme oldu. Artık tarımın ne kadar zor bir meslek olduğunu, tarımın insan yaşamında kaçınılmaz bir unsur olduğunu herkesin bilmesi gerekiyor. Çiftçiyi küstürdüler, topraktan uzaklaştırdılar. Fakir fukara artık yeterli gübreyi tarlasına atamadığı için hem verimden, hem kaliteden hem de samandan kaybediyor.  Türkiye üreten ve kendi kendini doyuran bir ülke olacaktır. Ama bu insanlara değer verilmesi gerekiyor.

Bölgemiz için alternatif ürün araştırıyoruz. Kanola üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Edirne’de kanolanın ekimi ve üretimi arttı. 2019 yılında daha da artacağını tahmin ediyoruz.  Ama kanolada yıl yıl tutuyor. Kışa kuvvetli giremezse Ocak ayında donuyor. Kanola üreten arkadaşlarımız Kanolanın tohumu güvenli yerlerden alınmalı. Kaçak olarak getirildiğini gördük. Alıp kullanan çiftçiler oldu ama kullanan bütün çiftçiler yandı.

Bizde 50-60 çeşit buğday var. Çok fazla çeşit olması problem. Bu çeşitlerle birlikte Türkiye’ye bir sürü hastalık girdi. Ama halen araş içerisindeler. Hem verim, hem kalite hem de fiyat arayışı yapılıyor. Ama kaliteyle verim aynı kategoride olmuyor.

Bölgemizde çeltik üretiminde de çok sıkıntılı dönem geçirdik. Tarlalarda çıkan bazı ot çeşitleri çiftçiyi çok zor duruma soktu ve çiftçi 6 kez ilaçlama yaptı. Haliyle maliyetler yükseldi. İnşallah çeltik fiyatları da bizi üzmez. Yoksa bu insanlar bunun altından kalkamaz.

 

Kaynak: ŞENER URFA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKMEŞE’YE YÜKLENDİ
AKMEŞE’YE YÜKLENDİ
NEDENİNİ TABELALAR İLE ANLATTI
NEDENİNİ TABELALAR İLE ANLATTI