CİĞERİMİN FESTİVALİ

CİĞERİMİN FESTİVALİ

12 Mayıs 2018 - 05:26

Edirne Belediyesi tarafından bu yıl 8’incisi gerçekleştirilen Uluslararası Bando ve Ciğer Festivali kortejin belediye önünde toplanması ve Atatürk Anıtı’na hareket etmesiyle başladı. Festival için yaptırılan ciğer tavası da Guinness Rekorlar Kitabı’na aday.  

Atatürk Anıtı’na 8. Uluslar arası Edirne Bando ve Ciğer Festivali çelenginin sunumunun ardından Edirne Belediyesi Bandosu eşliğinde saygı duruşu ve tüm katılan bando ekiplerinin eşliğinde İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti. Kortej daha sonra Atatürk Anıtı’ndan Saraçlar Caddesinde kurulan sahneye geldi. Festivalin açılış konuşmasını Recep Gürkan gerçekleştirdi.

Başkan Gürkan konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Edirne festivaller kentine dönüyor. Geçtiğimiz hafta Unesco’ya girmiş olan Kakava-Hıdrellez festivalini gerçekleştirdik. 160 bin nüfuslu şehrimize 80 bin ziyaretçi geldi. Belki bazılarına 80 bin ziyaretçi az bir rakam olarak gelebilir ancak şehrimizin nüfusunu göz önüne aldığımızda 80 bin ziyaretçinin ne anlama geldiğini daha iyi anlarız.

Edirne insanlığın ve tarihin en kadim şehirlerinden biridir. Edirne’de tarih, kültür, medeniyet, uzlaşma, eğlence ve elbette Dünya’da sadece ve sadece bir tek Edirne’de yapılan tarihi tava ciğeri var. Edirne Tava Ciğerini bilmeyen kimse yok. Ciğerimizin ününü uluslar arası boyuta taşımamız lazım.

Mademki ciğerin başkenti Edirne bizde ciğerin pişirildiği tavanın dünyadaki en büyüğünü yaptık. Dünyanın en büyük ciğer tavası Edirne’de. Bugün hep beraber ilk defa bu tavada ciğerin pişirilmesine şahit olacağız. Daha sonra bu tavamızı Guinness rekorlar kitabına tescil ettireceğiz. Edirne’nin Guinness rekorlar kitabında gurur duyacağı bir şey olacak.

Daha sonra bu tavamızı sergi alanına getireceğiz. Edirne'de Fatih Sultan’ın heykeli ve şahi toplarını yerine yerleştirdik ve her hafta sonu 50 bin ziyaretçi fotoğraf çektiriyor. Bu tavayı da sergi alanına koyup yanına ciğer usta, ciğer ve biber mankenleri koyacağız ve Edirne’ye gelen herkes fotoğraf çektirecek. Edirne’yi bütün dünyaya tanıtmaya devam edeceğiz.

Herkesi bugün saat 12’de Lozan Caddesinde dünyanın en büyük tavasında ciğer pişirmeye ve ciğer yemeye davet ediyorum. Festivalimiz hayırlı uğurlu olsun.

Başkan Gürkan’ın konuşmasının ardından Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler’de gerçekleştirdiği konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Bu bahar akşamında sizlerle birlikte olmaktan mutluyum. Ciğer festivalimizin ‘Edirne’ye gel ciğerimi ye’ sloganı aslında Edirne halkının misafirperverliğini ve asaletini yansıtıyor. Atatürk’e inanmış ve Cumhuriyetin değerlerine yürekten bağlanmış Edirne’de bulunmak onur verici. Edirne’miz sahip olduğu değerleriyle festivaller kenti olmalı. Butik şehrimiz Edirne her türlü güzellikleri içerisinde bulunduruyor”

Konuşmaların ardından festivale katılan tüm bando ekiplerine teşekkür plaketleri takdim edildi, sözü ve bestesi Beyazıt Sansı’ya ait tava ciğer marşı okundu. Bando ekiplerinin mini tanıtım gösterilerinin ardından ilk günkü program sona erdi.

TAVA GELDİ

8. Uluslararası Edirne Bando Ve Ciğer Festivali kapsamında Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek amacıyla hazırlanan 2 tonluk ciğer tavası Edirne'ye getirildi.

Kırklareli'ndeki bir firma tarafından imal edilen 7 metre çapındaki ciğer tavası Karaağaç Mahallesi'nde Lozan Caddesi'nde hazırlanan platforma vinçle yerleştirildi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Edirne tava ciğerinin, yapılan çalışmalar sonucunda ulusal bir marka haline geldiğini belirtti. Gürkan, "Türkiye'nin her yerinden insanlar Edirne tava ciğerini yemek için Edirne'ye geliyor. Biz de geleneksel olarak uzun yıllardır bando ve ciğer festivali yapıyoruz. Bu yıl artık Edirne tava ciğerinin uluslararası marka haline gelmesi için festivali Guinness Rekorlar Kitabı'na sokmayı hedefledik." diye konuştu.

Guinness Rekorlar Kitabı'nın Türkiye yetkilileri ile görüşmeler yaptıklarını anlatan Gürkan, şunları kaydetti:

"(Dünyanın en büyük tavası) kategorisi olduğunu ama burada herhangi bir tescil olmadığını öğrendik. Çalışmalarımıza başladık. Çünkü Edirne tava ciğeri adından da anlaşılabileceği gibi tavada pişen bir ciğer. Guinness'ın bu konuda bazı kuralları var, kurallara uygun olarak tavayı hazırladık. Paslanmaz çelikten 7 metre çapında bir ciğer tavası yaptırdık. Yarın ciğer festivali bölümü var. Tavamız dünyanın en büyük tavası oldu. Bugün montajına başladık. Tavanın altında da 5 metrelik bir ocak kısmı olacak, yağı kızdırmak için. Bütün bunlar hazırlanıyor, yarın yetkililer de burada olacaklar ölçümlerini yapacaklar; kriterlere uyuyor mu uymuyor mu diye bakacaklar. Daha sonra tavamızın ateşini yakacağız ve ocağımızın üzerine koyacağız. Ardından bin 800 litre yağ kullanacağız, bu da zannediyorum dünyadaki en fazla yağ kullanımı olacak. Yine 600 kilo ciğeri 12 ustamız aynı anda bu tavada pişirecek. Guinness yetkililerinin de uygun görmesiyle tavamız tescillenmiş olacak ve bu da Edirne'ye ait olacak."

Edirne'de yeni bir turizm destinasyon alanı oluştuğunu aktaran Gürkan, "Rekor süreci bittikten sonra tavanın bulunduğu alanı düzenleme yaparak adeta heykel gibi sergileyeceğiz. Tabi rekor tescil belgelerini, açıklama levhalarını yanına koyarak. Ciğer ustası heykeli, bir tabak ciğer ve Karaağaç biberi koyacağız bu alana. Edirne'ye yılda gelen 3 milyondan fazla turist diğer destinasyonlarımız gibi tavanın da videolarını ve fotoğraflarını çekecek. Böylece Edirne'nin tanıtımına daha fazla katkı sağlamış olacağız." ifadelerini kullandı.

 

 

Kaynak: BEKİR TÜCCAR-MERT SOYLU
Bu haber 7835 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
ACI GERÇEK
ACI GERÇEK