EDİRNE’DEN BÜYÜLENDİLER

EDİRNE’DEN BÜYÜLENDİLER

12 Nisan 2018 - 04:57

Mimar Sinan’ın İzinde, Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk isimli turizm projesi kapsamında Edirne’yi gezen 11 kişilik ekip Edirne’den büyülendiklerini dile getirdi.

 

Trakya Bölgesi’nde turizm potansiyelini ve çeşitliliğini artırılmasını hedefleyen, Trakya Kalkınma Ajansı’nın paydaşlarıyla işbirliği içerisinde yürüttüğü “Mimar Sinan’ın İzinde, Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk” isimli projesi kapsamında Atlas, Magma, Gezimaia gibi dergilerin yazar ve bloggerları Edirne’yi gezdi. Gastronomiden tarihi konaklara, camilerinden kent yapısına kadar pek çok konuda 11 kişilik ekip Edirne hakkında bilgi edindi. Yapılan çalışmalar kapsamında Trakya Kalkınma Ajansı yetkilileri, Edirne gezisi hakkında; “Etkinliğimizin ilk çalışması 2016 yılında başladığımız Sinan'ın ayak izlerinde bir payitahttan diğerine yolculuk isimli çalışmamızın bir organizasyonu bu. Bu konuyla ilgili lansman yaptık. Bu tanıtım etkinliğinin devamında İstanbul, İzmir'den gelen blogger ve gazeteci yazarları bölgemizde ağırlıyoruz. Mimar Sinan eserlerinin ağırlıklı olduğu yer Edirne olduğu için, geziye Edirne'den başladık. Bu eserleri dolaştırıyoruz. Aynı zamanda şehrin sosyal hayatı, gastronomik değerleri ve kültürel özellikleriyle deneyimlerini görme fırsatı bulacak misafirlerimiz. Ekibimiz 11 kişiden oluşuyor. Gezimanya ekibi, Nereye, Atlas, Magma dergisi, 4-5 yolda olmak, keşfetsek gibi bloggerlarımız var. Onlarda bugün deneyimlerini hem sosyal medya hesaplarında, blogların da hem de dergilerde bunu yazacaklar. Amacımız bu oluşturduğumuz destinasyon rotasının daha çok kitlelere tanıtılması ve ulaştırılması. Bu tarz etkinliklere Trakya Kalkınma Ajansı olarak devam edeceğiz” dedi.

 

KAYA: “TÜRKİYE'DE ÖLMEDEN GÖRÜLMESİ GEREKEN 10 YER VARSA 1 TANESİ EDİRNE”

Yoldaolmak.com’dan tanıdığımız Kemal Kaya, Edirne’nin Türkiye’de gezip görülmesi gereken 10 ilden birisi olduğunu söyledi. Kaya, Edirne’de bulunmanın ayrı bir heyecan ve keyfi olduğunu vurgulayarak; “Bu Edirne'ye ilk gelişim. Daha önce sınırlar içerisinde geçmiştim. Dünyanın bir çok yerinde UNESCO mirası bölgeleri görmek için çok uzun yolculuklara çıkıyorum ama, Türkiye'nin en değerli mimari eserlerinden birini görme fırsatını ancak şimdi sahip oldum. Edirne hakikaten Türkiye'de ölmeden görülmesi gereken 10 yer varsa 1 tanesi Edirne birisi Selimiye Cami'dir. Trakya Kalkınma Ajansı da İstanbul'dan başlayıp Edirne'ye kadar giden bu rota üzerinde, Mimar Sinan eserlerini tanıtacak çok güzel rota hazırladı. O rotayı keşfetmek için bizde bu yolculuğun bir parçası olduğumuz için çok keyifli ve heyecanlıyız. Bizde deneyimlerimizi daha sonra blog ve sayfalarımızda paylaşıyor olacağız. Takipçilerimizle Edirne'de olmak heyecan verici ve keyifli. Eski saray bölgesinden başladık. O bölgeyi dolaştık, direk Selimiye Cami'ne geldik, Arasta Çarşısı'nı gezdik. Selimiye'nin minaresine çıktık. Birinci şerefeye kadar çıkıp sayfamdan canlı yayın yaptım. Fırsatı olan oradan da izleyebilir. Bu yorucu ama heyecanlı bir deneyim. Ama buna değer. Minareden Edirne'nin sahip olduğu Osmanlı veya tarihi değerlerin hepsi gözleriniz önünde, bu fırsat verildiği için tüm yöneticiler teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

BULUT: “MİMAR SİNAN HERHALDE GAUDİM DEHASINDAN ÇOK BÜYÜK BİR DEHA”

Kutubalığı.com sayfasının sahibi Pınar Bulut Edirne’nin mimari yapısına hayran olduğunu özellikle Mimar Sinan’ın eserleri karşısında şaşkınlık içinde kaldığını belirtti. Bulut; “Edirne'ye çok küçükken gelmiştim. Edirne'de lezzetli ciğer yediğimi hatırlıyorum. Dünyada mimari eserleri ile ünlü birçok ülke var. Barselona'da Gaudim tüm dünya tarafından tanınıyor. Mimar Sinan herhalde Gaudim dehasından çok büyük bir deha. Tek bir camide yaptıkları bile bir matematik dehası, mimari dehası, felsefe, hatta trigonometri dehası olduğunu gösteriyor. Trakya'da birçok yer sanayiden etkilenmiş, buranın turizm ile zirve yapmasını istiyorum. Kesinlikle de hak ediyor” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Bekir TÜCCAR
Bu haber 2644 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
BAŞKAN’A PAZARCILARDAN DESTEK
BAŞKAN’A PAZARCILARDAN DESTEK