EDİRNE’Yİ LEKELEMEYE DEVAM EDİYORLAR

EDİRNE’Yİ LEKELEMEYE DEVAM EDİYORLAR

16 Mayıs 2018 - 04:51

Basında ve Sosyal Medyada yayınlanan “kayıp 500 köpek” konusunun asılsız olduğu ortaya çıkınca Edirne Belediye Başkan Yardımcılarından Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, ithamlar ve hakaret edenlere yönelik suç duyurusunda bulunacağını belirtti. Tanrıkulu; “Edirne’nin, Edirnelilerin adını lekelediler ve devam ediyorlar. Çok büyük özür dilemeleri gerekiyor. Kazıda hiçbir şey çıkmadıktan sonra gelip özür dilemelerini bekledim ama kimse gelip veya arayıp özür dilemedi” dedi.

 

Bazı Gazete ve Sosyal Medya hesaplarında yayınlanan “Kayıp 500 köpek” konusu Türkiye’den ve hatta yurtdışındaki insanlardan büyük tepki toplamıştı. Edirne eski çöplüğündeki alanda öldürülüp, gömüldüğü iddia edilen köpekler hakkında en büyük tepkiyi Edirne Belediye Başkanlığı almıştı. Konu hakkında yayınlanan haberlerin, paylaşımların yanı sıra özellikle Edirne Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğünden sorumlu olan Dr. Ertuğrul Tanrıkulu ile çalışanlarına yönelik küfür, hakaret ve asılsız ithamlarda bulunulmuştu. Edirne Valiliğince oluşturulan Bağımsız Heyetin yaptığı araştırmada kayıp 500 köpeğe dair hiçbir kanıt bulunmayınca Edirne Belediye Başkanlığının suçsuz olduğu ortaya çıkmıştı. EDİRNE GAZETESİ olarak gerçek haber anlamında gelişmeleri yakından takip ederek sizlere konu hakkında bilinmeyenleri aktarmıştık. Dün Edirne Sokak Hayvanları Barınağında gerçekleştirilen basın açıklamasıyla konu hakkında fikir ve düşüncelerini aktaran Tanrıkulu, küfür, hakaret ve asılsız ithamlarda bulunanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağını belirtti. Edirne Valiliği İl İdare Müdürlüğü’ne bağlı Edirne Orman Su İşleri, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Katık ve Atık Birimi, Jandarma Komutanlığı, Gıda, Tarım, Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Edirne Savcılığı’na yapılan yazılı başvuru sonrası kurulan heyet ile Edirne Eski Çöplüğünde kaybolan köpeklere dair arama yapıldı. Heyet, söz konusu çöplükte, hayvanseverlerin istediği noktalarda kazı çalışması gerçekleştirdi. Ve yapılan kazı çalışmalarında 500 köpeğe dair hiçbir kanıt bulunamadı. İddiaların asılsız çıkması üzerine Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğurul Tanrıkulu; Edirne Belediyesi Sokak Hayvanları Barınağı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

 

“EDİRNELİLERDEN ÖZÜR DİLEMELİLER”

Tanrıkulu, savcılığa suç duyurusunda bulunacağını vurgulayarak, asılsız iddiaların Belediye Başkanlığından çok Edirne’nin itibarını zedelediğini belirtti. Tanrıkulu; “Edirne’den ve Edirnelilerden özür dilemeliler” dedi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan olmak üzere; Edirne Belediyesi’nin hayvanlara saygılı bir belediye olduğunu ifade eden Tanrıkulu; “Edirne Belediyesi olarak hayvanların yaşam hakkını sonuna kadar savunuyoruz. Bir grup hayvansever arkadaşımız, eski çöplükteki köpeklerimizi; hayvanlarımızı itlaf edip; çöplüğe gömdüğümüzle ilgili iddialarda bulundu. Orada bir kazı yapıldı ve hayvanseverlerin istediği yerlerin kazısı yapıldı. Bu süreçte belediyeyi devre dışı bıraktık. Herhangi bir yanlış anlaşılma olmasın diye; bu iş valiliğe intikal etmişti. Komisyona üyede istendi bizden, biz valiliğe üye bile göndermedik. Hayvansever dostlar; kendilerinden başka kimsenin hayvanları sevemeyeceğine inanıyorlar. Bu inanılmaz bir ruh hali. İnsanların birçoğu en az onlar kadar hayvanları seviyor ve hayvanlarla ilgileniyor. Ama bu dostlarımız özellikle sosyal medyayı kullanarak, manipüle ederek bizim gibi hayvan haklarına saygılı belediyeye saldırmakta ve işlerini yapamaz hale getirmektedir. Bundan öncede çok farklı suçlamalar oldu” şeklinde konuştu.

 

“RUH SAĞLIĞIMIZ BOZULDU”

Sosyal medya üzerinden çeşitli hesaplardan yapılan saldırı niteliğindeki yorumları bir klasörde bir araya getiren Tanrıkulu, şahıslar hakkında suç duyurusunda bulunacağını belirterek; “Ağıza alınmayacak yorumlar yapılmış. Bu tür duygu ve düşünceler hayvanlara ne gibi fayda sağlayabilir. Bütün çalışanlarımın ruh sağlığı bozuldu. Okulda çocuklarına ‘Senin babam 500 köpeği öldürmüş’ yorumları yapıldı arkadaşları tarafından. Çocuk eve ağlayarak gelmiş, ‘Baba sen 500 köpeği mi öldürdün’ diye. Kanıtlamadan, bilgi sahibi olmadan lütfen bu tür yorumlarda bulunmayın. Burası Trakya’nın en iyi barınağı; gelin görün, inceleyin. Mersin’den Edirne’yi görmeden yorum yapıyorlar.  Çok net sesleniyorum; küfür ettikleri, hakaret ettikleri sürece onları dikkate almıyoruz. Biz konuşarak sorunlara çözüm buluyoruz. Barınağımız ziyarete açık gelip, görsünler. Bazı hayvanseverler daha barınağımızı görmeden öyle şeyler söylüyor ve eleştiri de bulunuyorlar ki ama ben hayvanları onlardan daha çok seviyorum. Çünkü ben onlar için uğraşıyorum. Çünkü ben belediyenin kısıtlı olan imkânlarını seferber ediyorum. 64 yıldır o eski çöplük oradaydı. O eski çöplüğü kapatıp, düzenli depolamaya geçtiğimiz zaman oradaki köpeklerin farkına vardılar. Orası kapatılmadan önce orada besleme alanları yaptık. 5-6 aydır ben her gün onları besliyorum. Sayıda azalma oldu evet azalma oldu ama 300-500 değil” dedi.

 

“EDİRNE’NİN, EDİRNELİLERİN ADINI LEKELEDİLER VE DEVAM EDİYORLAR”

Edirne Belediye Başkanlığına yönelik yapılan bu ithamların asıl hedefinin Edirne olduğunu ve bu şahısların bu tür ithamlarla Edirne’ye zarar verdiklerini belirten Tanrıkulu; “Böyle bir şey mümkün mü? Edirne’nin, Edirnelilerin adını lekelediler ve devam ediyorlar. Çok büyük özür dilemeleri gerekiyor. Kazıda hiçbir şey çıkmadıktan sonra gelip özgür dilemelerini bekledim. Edirnelilerden özür dilemeliler. Edirnelilerin yaşam biçimini, hayvanseverliğini zaafa uğrattılar. Haklarında suç duyurusunda bulunacağım. Çalışanlarımın sinir sistemi bozuldu, dengeleri bozuldu. ‘Bir insana çocuğun ölsün’ denir mi? Hayvanseverlere rica ediyorum. Bizim derdimiz hayvanlar, egolarımız değil, medyada gözükmek değil” ifadelerini kullandı. Tanrıkulu, daha sonra basın mensuplarına hayvan barınağını gezdirerek yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Kaynak: BEKİR TÜCCAR
Bu haber 4868 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
ACI GERÇEK
ACI GERÇEK