EĞİTİM VE KALKINMA

EĞİTİM VE KALKINMA

13 Eylül 2017 - 04:12

Edirne Anadolu Gençlik Derneği İl Temsilcisi Abdülhamit İriş, kalkınmanın ancak kaliteli bir eğitimle mümkün olduğuna vurgu yaptı ve yeni eğitim-öğretim yılının öğretmenlere, öğrencilere ve velilere hayırlı olmasını temenni etti.

Abdülhamit İriş açıklamasında şunları söyledi; “Ülkemizin en temel meselesi eğitimdir. Bu önemli meseleyi gündemde tutmak başta hükümet olmak üzere bütün kesimlerin ve hepimizin görevidir. Sadece günü kurtarmaya çalışan toplumların geleceği aydınlık olamaz. Geleceğin daha müreffeh olabilmesi bugünün çocuklarını ve gençlerini her bakımdan iyi yetiştirmemize bağlıdır.

   Eğitimin nihai gayesi kalkınmadır. Kâmil manada bir kalkınma manevi kalkınmayla başlar, maddi kalkınmayla tamamlanır. Evet, müfredat; üretim ve katma değer sağlamalıdır. Ancak bireyi değil, toplumu öncelemelidir,binayı değil, insanı öncelemelidir, rekabeti değil, fazileti öncelemelidir, sömürüyü değil, paylaşmayı öncelemelidir. Menfaati değil fedakârlığı esas alan bir içeriğe sahip olmalıdır. Yani şahsiyet ve karakter eğitimine büyük önem ve öncelik verilmelidir.

   Yeni bir kimlik oluşturayım derken, öz değerlerimizi dikkate almayan,farklılıkları ortadan kaldıran, tek tipçi bireyler yetiştirmeyi hedefleyen eğitim ve ideolojik yaklaşımdan vazgeçilmelidir. Fikri hür, vicdanı hür nesiller ancak böyle yetişebilir. Siyasi sınırlar içerisine hapsolmuş ve kronolojik bir tarih öğretisiyle çocuklarımızın ufkunu açamayız.Coğrafyamızdaki ortak medeniyet, değerlerimiz ve birikimler göz önünde bulundurulmalıdır. Sınırlarımızı aşan etkileşimi ile geniş bir coğrafyada ortak medeniyet mirasına sahip olunduğu vurgulanmalıdır. Balkanlardan Kafkaslara, Ortadoğu’dan Kuzey Afrika’ya, daha pek çok yeri kapsayan geniş ve köklü coğrafyamızın her bir yöresi ayrı ayrı, ele alınarak çocuklarımıza tarih şuuru verilmelidir.

   Parlak medeniyetimizin mimariden şehirciliğe, tıptan matematiğe, müzikten şiire, bütün değerleri yeni kuşaklara anlatıp sevdirilmelidir. Bu anlayış eğitimimizin her alanında hissedilmelidir. Böylece özgüveni yüksek, geleceğe dair heyecan ve hedefleri olan bir nesil yetişecektir.

   Bütün toplumumuzun en asli görevi böylesine bir gençliği yetiştirmek olmalıdır.

Bu haber 1665 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Edirne'de şiddetli fırtına
Edirne'de şiddetli fırtına
HAYDİ HAYIRLISI
HAYDİ HAYIRLISI