ENGEL TANIMADI

ENGEL TANIMADI

07 Aralık 2017 - 07:19

Edirne’nin Saraçhane Mahallesinde yaşayan ve 1987 yılında geçirdiği iş kazasıyla görme yetisini kaybeden 55 yaşındaki Hüseyin Ocak hayattan kopmayıp körlük kursunu bitirip bakkal dükkanı açmasının 25’inci yılında plaketle onure edildi.

Neşeli tavırları ve sevecen kişiliği ile Neşeli tavırları ve sevecen kişiliği ile hayat süren ve zamanını 20 metrekarelik “Ocak Bakkal” ismini verdiği ekmek teknesinde geçiren Ocak, dükkanına bitişik evinde eşi ve 1 çocuğu ile azmiyle kazandığı hayatının huzuru içerisinde yaşamını sürdürüyor.

Dükkânındaki ürünlerin yerini yıllardır değiştirmeyen ve müşterilerin istediği malzemeleri raflarda çabucak bulan Ocak, hafızasıyla dikkati çekiyor.

Ocak yaptığı açıklamada, “1987 yılında iş kazası geçirdim ve görme yetimi kaybettim. İlerleyen zamanlarda körler okulunda eğitim aldım ve kendime bir bakkal açtım. 25 yıldır devam ediyorum. Önemli olmak kimseye yük olmadan geçinmekti ve bunu başardım. Sağlığın bedeli yoktur hiçbir şeye değişilmez. Allah bu günlerimi aratmasın buna şükür. Ailemi kimseye muhtaç etmeden geçimimi sağlıyorum. İş yerimde olum ve çalışanlarım var. Gelen müşteriler alış veriş yaptıklarında ne aldıkları ve bana ne kadar para verdiklerini söylüyorlar bende para üstünü veriyorum. Paraları ayırt edebiliyorum. İş yerimde ne kadar ürün varsa hepsini bulabilirim. 24 saatimin 14 saatini burada geçiriyorum. O kadar mesai harcayınca yerle bütünleşiyoruz. İnsanda akıl ve niyet engeli olmadığı sürece engeller aşılıyor” dedi.

Edirne Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanı Süleyman Yaşagör’de Ocak’a plaket verirken yaptığı açıklamada, “ Hüseyin Ocak ağabeyimiz 25 yıldır bakkallık mesleğini aynı yerde sürdürmekte. Bizde Edirne Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odası olarak kendisine 25’inci yıl anısına kendisini onurlandırmak için plaket verdik. 25 yıldır bu mesleği en iyi şekilde yaptığı için teşekkür ediyorum. Görme yetisini kaybetmesine rağmen bu mesleği onuruyla gururuyla yapan işletme sahibi Ocak’a her zaman destek olacağımıza söz veriyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

Bu haber 2212 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE ATATÜRK'Ü ANDI
EDİRNE ATATÜRK'Ü ANDI
GÖZYAŞLARINA HAKİM OLMADI
GÖZYAŞLARINA HAKİM OLMADI