“GEREKENİ YAPACAĞIZ”

“GEREKENİ YAPACAĞIZ”

12 Mayıs 2018 - 06:28

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırkpınar, Bando ve Ciğer Festivali, Kakava ve Hıdırellez Şenlikleri hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Gürkan; “bazı otelcilerimiz, bazı iş yerlerimiz ve restoranlarımız maalesef turizmin süreklilik arz eden bir sektör olduğunu unuttular. Yine gündelik kazanımlar ve menfaatlerine yönelen arkadaşlarımız var. Gerekeni yapacağız. Kimsenin bu kadar emeği, 3 kuruş fazla para alacağım diye heba etmesine bu kadar zaman, enerji ve emeği yok saymasına müsaade edemeyiz” dedi.

 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, basın emekçilerinin Tarihi Kırkpınar, Bando ve Ciğer Festivali, Kakava ve Hıdırellez Şenlikleri hakkında sorularını yanıtladı. Başkan Gürkan, Edirne’nin Uluslararası düzeyde gösterilen ilginin arttığını festivallerin gün geçtikçe daha da çok katılımcının olduğunu vurguladı. Başkan Gürkan’ın açıklamalarında dikkat çeken açıklamaları vardı. Gürkan, Kakava ve Hıdırellez Şenliklerinde bazı işletmelerin 3 kuruş için Edirne’nin tüm emeğini hiçe saymasına yönelik gerekeni yapacaklarını belirtmesiydi. Bir diğer konuysa açıklamalarıyla tanınan 657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağası Ahmet Çetin hakkında sorulan sorularaysa Başkan Gürkan; “Önümüzdeki hafta zannediyorum ki süre doluyor. Tamamı ödenmezse yeni bir ağa arayışı için yeni ihaleye çıkacağız” ve “Voltaire’in dediği gibi; Düşüncelerinize saygı duyuyorum. Onları söyleme hakkını sonuna kadar savunurum ama katılmıyorum” şeklinde cevap verdi.

 

“GEREKENİ YAPACAĞIZ”

Kakava ve Hıdırellez Şenliklerini değerlendiren Başkan Gürkan; “Kakava ve hıdırellez tüm zamanların katılım rekorlarını kırdı. Hatırlarsanız bundan 3-4 yıl önce kakava’ya bin ile 3 bin kişi arasına katılım oluyordu. Hepimizin yaptığı yoğun tanım çalışmalarıyla bu rakam 30 bine çıktı. Bunda yerel basının, ulusal basının ve görsel medyanın çok büyük katkısı var. Ciddi emek harcadık bu işlere ve mükâfatını alıyoruz. Bu yıl inanılmaz bir katılım vardı. 6 ay öncesinden oteller doldu. Ama burada bazı otelcilerimiz, bazı iş yerlerimiz ve restoranlarımız maalesef turizmin süreklilik arz eden bir sektör olduğunu unuttular. Yine gündelik kazanımlar ve menfaatlerine yönelen arkadaşlarımız var. Geçenlerde de söyledim. Bu şehrin Belediyesi olarak Valilik, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Esnaf Odalarıyla birlikte bu arkadaşlarımızla ilgili gerekeni yapacağız. Kimsenin bu kadar emeği, 3 kuruş fazla para alacağım diye heba etmesine bu kadar zaman, enerji ve emeği yok saymasına müsaade edemeyiz” dedi.

 

“BANDO VE CİĞER FESTİVALİNİ AYIRMAMIZ GEREKİYOR”

Bando ve Ciğer Festivalinin ayrı ayrı yapılmasının daha faydalı olacağını vurgulayarak; “Avrupa Birliği Sınır Ötesi iş birliği kapsamında bir takım projeler yapıyoruz. 2017’de her bir kurum 3 proje yapabiliyordu. Biz Edirne Belediyesi olarak 3, Edirne Katı Atık Birliği olarak 1 projeyle toplamda 4 projeyle katıldık ve 4 projenin 4’ü de kabul edildi. Bunlardan Bulgaristan’ın Burgaz İlinde UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Nessebar’ın belediyesiyle bizim liderliğimizde bizim bir projemiz vardı. Bu proje kapsamında bugün başlayacak (Dün) konserler vs. gibi etkinlikler yapılacak. Bir yandan Bando Festivali diğer yandan da Ciğer Festivali devam edecek. Bando ve Ciğer Festivalini ayırmayı çok düşündük ancak ayıramadık. Zaman ayıramadık ayırmak için. Birini daha öne tarihlere çekebiliriz. Bu festivallerin de Mayıs’a yüklenmesi Edirne’yi yoruyor. Olumsuz anlamda değil. Festivaller o kadar çok üst üste geliyor ki bu sefer bir süre sonra fazlalıktan bunalmaya başlıyor insanlar. Belki de Nisan 15’ten başlayarak Mayıs sonuna kadar. Ramazan Ayı’nın da her yıl 10 gün öne gelmesi de etkiliyor tarihleri. Kırkpınar ve Seçimlerden derken, bu tür etkinliklere zaman ayıramıyoruz” şeklinde konuştu.

 

“KIRKPINAR’IN GELENEKSELLİĞİNİ ZEDELEYECEK HİÇBİR ŞEYE DE İZİN VERMEYİZ”

Başkan Gürkan, Ağa Çetin’in ve sosyla medya’da Kırkpınar hakkında yapılan bazı söylem ve açıklamalara yönelik “Kırkpınar’ın gelenekselliğini zedeleyecek hiçbir şeye de izin vermeyiz” açıklamasını yaptı. Gürkan konuşmasının devamında; “15 Temmuz Demokrasi Şehitleri kutlamalarına denk gelmemesi için bu yıl 2-8 Temmuz tarihleri arasında ilan etmiştik ancak bu sefer de Erken Seçim açıklandı. Erken Seçim konulunca Cumhurbaşkanlığı 2. tür seçimleri 8 Temmuz’a aynı güne denk geliyor o da olmaz. Bu defa Edirne Valiliği ve Güreş Federasyonuyla görüşerek bir hafta sonraya attık Kırkpınar etkinliklerini. Bu yıl 657. Tarihi Kırkpınar’ı yapacağız. 656 yıldır Mayıs, Haziran, Temmuz aylarında yapılıyor. Son 30-40 yıldan bu yana Haziran sonu Temmuz başı gibi yapılıyor. İnsanlar görüşlerini belirtebilir bunlara saygı duyarız ama Kırkpınar’ın gelenekselliğini zedeleyecek hiçbir şeye de izin vermeyiz. Herkes görüşünü belirtebilir. Voltaire’in dediği gibi; ‘Düşüncelerinize saygı duyuyorum. Onları söyleme hakkını sonuna kadar savunurum ama katılmıyorum’ diye bir sözü var. Sevgili Ağamız düşüncelerini belirtmiştir. Katılıp, katılmamak onun tercihidir ve insanların tercihlerini yapma hakkı vardır. Kırkpınar her yıl olduğu gibi bu yıl da yine Temmuz ayında yapılacaktır. Kırkpınar’ın en ideal tarihi Haziran sonu Temmuz başıdır” ifadelerini kullandı.

“TAMAMI ÖDENMEZSE YENİ BİR AĞA ARAYIŞI İÇİN İHALEYE ÇIKACAĞIZ”

Kırkpınar Ağalığı ihale bedelinin ödenmemesi halinde yeni bir ağa için ihaleye çıkabileceklerini belirten Başkan Gürkan; “Önümüzdeki hafta zannediyorum ki süre doluyor. Tamamı ödenmezse yeni bir ağa arayışı için yeni ihaleye çıkacağız. Kırkpınar bir ihtisas alanı. Geçtiğimiz yıl çok nitelikli gerçek güreş seyircisi ve çok yoğun bir katılım vardı ve bu yılda bu katılımın aratacağını düşünüyorum ancak her şeyden önemlisi güreşlerin kaliteli olması. Geçen yıl çok kaliteli güreşler seyretmiştik. İnşallah bu yılda aynı kalitede güreşler seyrederiz” dedi.

 

 

 

 

 

Kaynak: BEKİR TÜCCAR
Bu haber 4340 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
ACI GERÇEK
ACI GERÇEK