GUİNESS TAVASI VE CİĞERİ

GUİNESS TAVASI VE CİĞERİ

14 Mayıs 2018 - 05:39

Tava ciğeriyle ünlü olan Edirne’de; dünyanın en büyük tavasıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek için rekor denemesi yapıldı. Edirneli tava ciğer ustalarından da desteğini alan Edirne Belediye Başkan Recep Gürkan’ın hazırlattığı 2 ton ağırlığında 80 santimetre yüksekliğinde ve 704 santimetre çapındaki tavada 600 kilo ciğer pişirildi. Rekor denemesi için 2 bin 520 litre Ayçiçek yağı, 250 kilo un, 12 ton odun ve 3 ton kömür harcandı. 

Türkiye’nin en renkli festivallerinden biri olan Edirne Belediyesinin düzenlediği Edirne Bando ve Ciğer Festivalinin 8’incisinin 2. gününde yine coşkulu ve renkli anlar yaşandı. Yurt içi ve yurtdışından bando takımları ve gösteri ekiplerinin katılımıyla adeta bayram havası yaşanan festivalde dün Guiness Rekorlar Kitabına aday olan 2 ton ağırlığında 7 metre 4 cm genişliğinde 80 cm derinliğindeki devasa ciğer tavasında ciğer pişirilip halka dağıtıldı. Yurtiçi ve yurtdışından gelen turistler de Meriç Köprüsünden başlayan etkinliği, ciğer pişirilecek alana kadar adeta izdiham yarattı. 2 bin kişiye yakın katılımın olduğu festivalde, 400’den fazla Emniyet, Sağlık, İtfaiye, Zabıta mensupları ve görevlinin görev aldığı festival alanında oluşabilecek sorunlara karşı yerlerini aldı. 40’ın üzerinde kanal ve gazetenin yakından takip ettiği festivalde devasa tavada 20 ciğer ustası ciğer pişirdi. Festivalinin 2. gününde Edirne’de görev yapan ciğerci ustaları ve çırakları devasa tavanın hazırlanan 9 metre çapındaki platformda yerleştirmesiyle yağlarını döküp ciğerlerini pişirdiler. 12 ton odun ve 3 ton kömür’ün yakıt için harcandığı tavada 2 bin 520 litre Ayçiçek yağı, 250 kilo un ile 600 kilo ciğer pişirildi. Festival alanında renkli anlar yaşanırken Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Vakıflar Edirne İl Müdürü Osman Güneren, Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş ve Edirne’de görev yapan çeşitli kurum ve kuruluşların yanı sıra siyasi parti temsilcileri, STK’lar ve dernek başkanları da festival alanındaydı.

“SENİ SEVİYORUZ EDİRNE”

Rekor denemesinde Guinness Rekorlar Kitabı Türkiye Temsilcileri Prof. Orhan Kural ve Aydın Türkgücü yer alırken; gözlemci olarak da Mimar Elif Uras, Mimar Emine Yaravlı, Gıda Mühendisi Kadir Süzme ve Hijyen Uzmanı Ezgi Özkan bulundu. Edirne’de sabah saatlerinden itibaren rekor denemesi için hummalı bir hazırlık başladı. İlk olarak tavanın ateşi yakıldı. Ateş için 12 ton odun, 3 ton da kömür yakıldı. Daha sonra Guinness Rekorlar Kitabı Türkiye Temsilcileri tarafından tavanın metre ile ölçümleri yapıldığı ve bunlar hem kamere hem de fotoğraf ile belgelendi. Ölçümüm tamamlanmasından sonra paslanmaz saçtan imal edilen tava; vinçle rekor denemesine tanıklık eden Edirnelilerin alkışları eşliğinde tavanın ısıtılacağı platforma oturtuldu. 2 bin 520 litre Ayçiçek yağının kullanıldığı rekor denemesinde; tavanın sıcaklığının 180 dereceye gelmesi beklendi. Tavanın sıcaklığı 180 dereceye yükseldiğinde Edirne, bir rekor denemesine tanıklık etti. 600 kilo ciğer; Edirne Belediye Başkan Recep Gürkan ve ciğer ustaları tarafından tavaya salındı. Dünyanın en lezzetli ciğerinin Edirne’de olduğunu ifade eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; rekor denemesine katkıda bulunan herkese teşekkür etti. Dünyanın en lezzetli ciğerinin dünyanın en büyük tavasında pişmesi gerektiğini belirten Gürkan, rekor denemesinin Guinness Rekorlar Kitabı tarafından onaylanmasının ardından tavanın, ciğer ve ciğer ustasının yer aldığı heykelle birlikte sergileneceğini söyledi.

Gürkan, “hem Edirne’nin hem de eşsiz lezzetin tanıtımını tün dünyada gerçekleştireceğiz. Bizler hep inandık, çabaladık, uğraştık, didindik; Edirne'miz için en güzeli, en iyisi ne olacak ise onu istedik. Şimdi görüyorum ki çabalarımızın karşılığını en güzel şekilde alıyoruz. Bizler Edirne için, sizler için varız. Edirne büyüksün, seni seviyoruz Edirne” dedi. Pişirilen ciğer daha sonra Edirne Halkı’na ikram edildi.

 

BANDOLARA YOĞUN İLGİ

8. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali kapsamında yurtiçi ve yurtdışında gelen bando ekipleri; tarihi Meriç Köprüsü’nde rengarenk bir görüntü sergilerken, katılımcılar bandoların performanslarını cep telefonu ve fotoğraf makineleriyle bu anları ölümsüzleştirdi. Ciğer Festivali’nin 2. ve 3. gününde bando ekiplerinin gösterileriyle devam etti. Karaağaç yolu üzerine Dünyanın En Büyük Tavası’yla Guinness Rekorlar Kitabı için yapılacak olan rekor denemesi öncesinde; yurtiçi ve yurtdışından festivale katılan 12 bando ekibi; tarihi Meriç Köprüsü’nden geçit yaptı. Bu esnada köprü üzerinde renk cümbüşü yaşandı. Yaşanan bu renk cümbüşüne; bando ekiplerinin çaldığı muhteşem parçalarda eşlik etti. Edirneliler ise bu anı telefonlarıyla görüntüledi. Ekiplerin geçişi sırasında Meriç Köprüsü bir süreliğine trafiğe kapatıldı. Dün saat: 14.00’te Saraçlar Caddesi’nde festivale katılan Bando Ekipleri, Edirnelilere konser verdi.

Kaynak: Bekir TÜCCAR-Şener URFA
Bu haber 9638 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
ACI GERÇEK
ACI GERÇEK