KANKALAR BİR ARAYA GELDİ

KANKALAR BİR ARAYA GELDİ

07 Aralık 2017 - 07:26

‘Best Buddies Turkey’ projesinin Edirne Lisesi ayağında 13 zihinsel engelli birey, bu engele sahip olmayan 13 öğrenciyle eşleşti.

Türkiye’de 2011 yılında başlayan, toplumdaki zihinsel ve gelişim engelli bireyleri oldukları gibi kabul etme ve kabul görme yolunda aracı olan “Best Budies Turkey” projesinin lise ayağı Edirne Lisesi’nde start aldı. Toplumdaki zihinsel ve gelişim engelli bireylerin oldukları gibi kabul görmeleri konularında aracı olmayı amaçlayan “Best Buddies” Edirne Lisesi’nde start aldı. Edirne Lisesi konferans salonunda gerçekleşen eşleştirme törenine Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Best Buddies Turkey Genel Koordinatörü Recep Altınordu, engelli aileleriyle öğrenciler katıldı. Toplam 13 engelli bireyle, bu engele sahip olmayan öğrencinin arkadaş olarak eşleştiği törende ilk olarak Trakya Üniversitesi (T.Ü.) öğrencileri tarafından ‘dostluk’ temalı bir oratoryo sergilendi. İlk eşleşmeyi Belediye Başkanı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu yaptı. Eşleşen gönüllü öğrenciler ve gönüllü zihinsel engelli bireyler haftada bir kere telefon, e-posta, sms, mektup, sosyal medya aracılığı ile iletişimde bulunacak, ayda iki kere yüz yüze görüşecekler. Arkadaşlıklarını 1 öğretim yılı boyunca sürdürecek bireyler bu sürenin sonunda Best Buddy olan buddy ve gönüllüler uluslararası bir sertifika alarak süreci tamamlayacaklar.

BEST BUDDİES

Uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olan Best Buddies, Zihinsel ve Gelişim Engelli gönüllü bireyler ile bu engeli olmayan gönüllüler arasında arkadaşlık bağları kuran programlar uyguluyor. Böylelikle engelli bireylerin toplumda sosyal birey olarak kabul edilmesi ve kabul görmesi yolunda adım atılmasına aracı oluyor. Sivil toplum kuruluşu, kar amacı gütmeyen ve bir milyondan fazla gönüllüsü olan uluslararası bir yapıya sahip. Kurucusu, ABD Başkanları’ndan John F. Kennedy’nin yeğeni Anthony Kennedy Shriver, projeyi ABD Georgetown Üniversite’sinde 1989 yılında başlatmış. Kurum, Special Olympics (Özel Olimpiyatlar) ile kardeş kuruluş. Best Buddies Turkey, Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) çatısı altında 2010 yılından beri faaliyet gösteriyor.

 

 

Kaynak: Bekir TÜCCAR
Bu haber 1921 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE ATATÜRK'Ü ANDI
EDİRNE ATATÜRK'Ü ANDI
GÖZYAŞLARINA HAKİM OLMADI
GÖZYAŞLARINA HAKİM OLMADI