KIRKPINAR BURUK BAŞLADI

KIRKPINAR BURUK BAŞLADI

10 Temmuz 2018 - 05:16

657. kez düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali, kortej yürüyüşü ile başladı. Tekirdağ’ın Çorlu İlçesinde yaşanan tren kazası nedeniyle davul-zurna çalınmadı. Kırkpınar’ın son 3 gününde pehlivanlar, er meydanında kıyasıya güreşecek.

 

6 buçuk asırlık tarihi, pehlivanlarından ağalarında, cazgırlarından rekorlarına kadar Ata sporumuz 657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri festivali dün başladı. Festivalin ilk gününde Edirne Belediye Başkanlığının önünde oluşturulan kortej sessiz bir şekilde Atatürk Anıtına kadar yürüyüş gerçekleştirildi. Atatürk Anıtına Tekirdağ’ın Çorlu İlçesinde yaşanan tren kazası sonrası davul çalınmadı ve 9 Temmuz Pazartesi akşamı Saraçlar Caddesi’nde Ali Altay ile Elif Kaya konserleri iptal edildi. Konserler 12 Temmuz tarihine ertelendi. Kortej Atatürk Anıtına çelenk sunduktan sonra Edirne Vali Yardımcısı Mustafa Karslıoğlu ile Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim konuşma gerçekleştirdi.

 

Ağa SEYFETTİN SELİM

Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, kısa tuttuğu konuşmasında “Vahim kazada ölmüşlere rahmet ailelere sabırlar diliyorum. 657’nci Kırkpınar hayırlı olsun. Kırkpınar hamisi olarak Kırkpınar olduğu müddetçe her zaman müdahale edeceğim. Her zaman ağalığa hazırım ifadelerine yer verdi.

 

GÜRKAN

Belediye Başkanı Recep Gürkan ise “Türkün sadece güce değil, bilgiye beceriye yeteneğe imana duaya dayalı yegane ata sporu olan ve ata sporunun dünyadaki en büyük organizasyonuna 657 yıldır savaşta barışta iyi günde kötü günde kolayda zorda hiç ara vermeden gerçekleştirdiğimiz 657’nci Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin açılış törenine hoş geldiniz.

Dün gece hemen yanı başımızda Çorlu’da meydana gelen elim trafik kazasında yaşamını yitiren 24 yurttaşımıza rahmet, milletimize sabırlar temenni ediyorum. Yaralanmış olan çok sayıda vatandaşımıza acil şifalar diliyorum.

Kırkpınar ecdadımız tarafından her yıl her şeye rağmen mutlak suretle gerçekleştirilmiştir. Geçen yıllarda FETÖ darbe girişiminin ardından Kırkpınar güreşlerini gerçekleştirdik. Bu yılda dün akşam ki, kazadan sonra Kırkpınar ritüelimiz olan davul zurnayı çaldırmadık. Kortej yürüyüşümüzde de bando tek ezgi dahi çalmadı.

Bu akşam Saraçlar Caddesindeki konseri Perşembe akşamına erteledik. Bu bizim kaybettiğimiz tüm yurttaşlarımıza duyduğumuz saygıdır.

Hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Dünya var oldukça Türk Milleti ebediyen var olacaktır. Türk milleti gelenekleriyle görenekleriyle sevinçleriyle hüzünleriyle kahkahalarıyla hep beraber şanlı yiğit millettir. Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kılacak millettir” ifadelerini kullandı.

Edirne Vali Yardımcısı Mustafa Karslıoğlu da, “Dün akşam meydana gelen kazada ölen vatandaşlar için rahmet, ailelere başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyorum. Edirne 9-15 Temmuz tarihleri arasında güreşle yatacak güreşle kalkacak. Edirne’mize ekonomik yönden katkı sağlayacak. Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin bir mevzuatı olmalı. Bütçesi ve gelir kaynağıyla birlikte güreş federasyonu kurularak kurallarının belirlenmesi ve kurallaşması gerekmektedir.”dedi.

 

SABAH DAVULLAR SUSUTU

657. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nin ilk gününde kendisini belediye önünde karşılamaya gelen Kırkpınar Davul ve Zurna ekibini gören Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; “Öncelikle Kırkpınar’ımız hayırlı, uğurlu olsun. Akşam biliyorsunuz Çorlu’da meydana gelen tren kazasında 24 vatandaşımız maalesef hayatını kaybetti. Tabi Kırkpınar’da bir gelenektir. 657 yıldır her koşulda devam etmiştir. Ama bugün de davul çalacağımız, zurna çalacağımız bir gün değildir. Ama geleneği de bırakmayacağımız bir gündür. Çünkü her şartta bizim geleneğimiz devam eder. O yüzden hem geleneği sürdürmek hem de kaybettiğimiz vatandaşlarımızın hatırasına saygı göstermek için tokmağımız davulumuza bir kez vuracak, geleneğimizi yaşatmış olacağız ama bugün başkada davul ve zurna çalmayarak, kaybettiğimiz vatandaşlarımızın hatıralarına da saygımızı göstereceğiz” diye konuştu Gürkan daha sonra davulcuya dönerek ‘Bir tokmak vur davula, gelenek yerine gelsin. Kırkpınar’ımız

hayırlı, uğurlu olsun” dedi. Ayrıca davul zurna ekipleri; kollarına siyah kurdele taktı.

 

Kaynak: BEKİR TÜCCAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İLÇELERİN UMUDU OLDU
İLÇELERİN UMUDU OLDU
ESKİ - YENİ EDİRNE
ESKİ - YENİ EDİRNE