KIRKPINAR HAKKINI NE ZAMAN ALACAK?

KIRKPINAR HAKKINI NE ZAMAN ALACAK?

Gürkan; “Yük taşıyana verilir”

11 Nisan 2018 - 04:22

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın yaptığı açıklamaların ardından 657 yıllık Tarihi Kırkpınar’ın hak ettiği değeri ne zaman alacağı kamuoyunda tartışma konusu oldu. Başkan Gürkan, Tarihi Kırkpınar’ın bütün sorumluluklarını sırtlanarak, bu durum hakkında yaptığı açıklamadaysa konu hakkında; “Yük taşıyana verilir” dedi. 

 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan,  2 ile 8 Temmuz 2018’de düzenlenecek olan 657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri hakkında basın emekçilerine açıklamalarda bulundu. Basın emekçilerinin sorularını yanıtlayan Başkan Gürkan, önemli konulara değindi. Taşkın olaylarındaki gördüğü zarardan davul-zurnaya, Puanlama sisteminden geleneklerine kadar pek çok konuda açıklamalarda bulunan Başkan Gürkan, Kırkpınar’ın sorumluluğuyla birlikte sorunlarına çözüm bulmak adına Edirne Belediye Başkanlığının yükü sırtlandığını belirtti. Dün Edirne Belediyesi Meclis Salonunda gerçekleşen açıklamada Başkan Gürkan’ın yanı sıra Türkiye Güreş Federasyonu Asbaşkan Mehmet Ayhan, Yağlı Güreş Koordinatörü Orhan Yavaş, MHK Başkanı Mehmet Yılmaz, MYK Üyesi Sezgin Yüksel, Yağlı Güreş Sorumlusu Hüseyin Kağızman ve Marmara Bölge Sorumlusu Raşit Ataş birlikte katıldı.

 

“TÜRK’ÜN TARİHİ İLE EŞ DEĞER BİR TARİH”

Başkan Gürkan, Kırkpınar’ın Türk tarihiyle eş değerde olduğunu yapılacak olan çalışmalarında davulundan zurnasına, kispetinden cazgırına kadar geleneğine uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguladı. Başkan Gürkan; “Kırkpınar ile ilgili Güreş Federasyonu’muzla zaten sürekli bir arada çalışıyoruz. Geçen yıl bu bağlamda Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği’ni kurmuştuk. Edirne Belediyesi; yani Kırkpınar’ı düzenleyici kurum, Güreş Federasyonumuz ve Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği son 1 yılda Türkiye’deki yağlı güreşlerle ilgili çok ciddi çalışmalar yaptı. En son geçtiğimiz hafta Balıkesir’de hem cazgır hem de Kırkpınar Davul Zurnacıları eğitimini yaptık. Buna niye ihtiyaç duyduk? Çünkü yağlı güreşleri nerede yaparsanız yapın bir sistem, düzen ve birliktelik olması lazım.  Kırkpınar’ın tarihi 657 ama yağlı güreşin tarihi Türk’ün tarihi ile eş değer bir tarih. Yağlı güreşin belli ritüelleri, simgeleri var. Özellikle cazgırların bir bütünlük arz etmesi lazım; söylemlerinde, davranışlarında. Bu seminer eğitimleri bu anlayıştan ortaya çıktı. Ve özellikle son yıllarda yağlı güreşin en önemli sembollerinden biri olan davul zurnanın farklı farklı melodilerle ortaya çıkmaya başladığını gördük. Yağlı güreşlerde davul zurna çok önemli bir alan; yağlı güreşin ruhundaki, özündeki müziklerin çalınması gerekiyor. Çünkü güreşin seyrine göre sakinleştiren, dinginleştiren, heyecanlandıran enstrümanlar bunlar. Bu yüzden yağlı güreşin özündeki ruhundaki müziklerin çalınması gerekiyor. Yine arkadaşlarımız sağ olsunlar Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki güreşlerde davul zurnalarıyla yağlı güreşe eşlik eden o seremoniye ortak olan arkadaşlarımızla bir eğitim alarak orada bir düzen bir sistem kurmaya çaba gösterdiler” dedi.

 

“ALELADE BİR OLAY MI?”

Başkan Gürkan, Kırkpınar’a yapılan pehlivan katılımına ön elemeye tabi tutulmadan Kırkpınar’da güreşmesi olumlu veya olumsuz bir etki yapıp, yapmayacağını otoriter kesimin bu konuyu enine boyuna tartışması gerektiğini vurgulayarak; “Pehlivan ve güreşçi farklı şeyler. Pehlivan yağlı güreşlerde çayıra çıkan kişidir. Güreşçi minderde güreşen kişidir. Bu ikisini temel olarak bir birinden ayırmak lazım. İkincisi hepimizin ortak görüşü. Bütün Türkiye’nin ortak görüşü, Türkiye’nin başpehlivanı Kırkpınar’dan çıkar. Yani yağlı güreşin nirvanası, zirvesi, olimpiyatı Kırkpınar. Kırkpınar’da başpehlivan öne çıkıyor ama Kırkpınar’da 14 tane yağlı güreşte boy var. Yani her boyun birincisi aslında kendi boyunun pehlivanı, başpehlivanı veya şampiyonu. Biz altın kemerden dolayı Kırkpınar’da sadece başpehlivana odaklanıyoruz. Şunu soruyorum. Sporun hangi dalında elemesiz, performansız milli takıma girebiliyorsunuz? Her pehlivanın hayali Kırkpınar Çayırı ise; Türkiye’de 120’ye yakın yağlı güreş yapılıyor. Bir pehlivan 120 güreşe katılamıyor belki ama birçoğuna katılıyor. Diyelim; 80 güreşe katıldı. 75’inde ilk turda elendi. Bu pehlivanın ön elemeye tabi tutulmadan Kırkpınar’da güreşmesi nasıl bir etki yapar; Olumlu mu? Olumsuz mu? Kırkpınar çayırına çıkmak bir mükâfat mı yoksa alelade bir olay mı? Herkes gelip çıkar mı? Otoritelerin bunu tartışması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

 

ZARAR 1,5 MİLYON TL

Taşkınlar nedeniyle Sarayiçi’nde oluşan hasarın 1,5 Milyon TL olduğunu belirten Başkan Gürkan; “Taşkın sadece çayırı etkilemiyor. Boyadan, badanaya kadar er meydanını etkiliyor. 1,5 milyon TL’lik zarar ziyan var. Edirne Belediyesi olarak onun da altından kalkacağız” dedi.

 

BAŞPEHLİVANA 750 BİN TL ÖDÜL VEREBİLSEK!

Pehlivanlara verilen ödüllerle ilgili bir açıklama yapan Gürkan; “Geçen yıl 14 boyda dereceye giren pehlivanlarımıza Edirne Belediyesi olarak toplamda 350 bin TL ödül vermiştik. Geçtiğimiz yıl Edirne Belediyesi’ olarak başpehlivana 50 bin lira ödül verdik. Ama diğer 2 bin 300 pehlivana yaklaşık 1 milyon TL yolluk bedeli ödedik.  500 binden fazla konaklama bedeli ödedik. 2 bin 200 pehlivan yerine mesela 500 pehlivan katılsa, ben de pehlivanlara 300 bin yolluk ödesem kalan parayı ödülün üzerine koysam, Başpehlivana 750 bin lira ödül verebilsem. Arzumuz bu. İnşallah ilerde o da olacak” şeklinde konuştu. Kırkpınar’ın bütün Türk Milleti’nin ortak sevgisi, tutkusu, heyecanı ve sevgisi olduğunu anlatan Gürkan, “Kırkpınar’ı biz düzenliyoruz, bütün kuralları biz koyalım gibi bir düşünceye sahip değiliz. Kırkpınar, Türk’ün ata sporu ve yağlı güreşle ilgili söyleyecek sözü olan, düşüncesi olan herkesin söz hakkı var. Ama ana hedefimiz yağlı güreşi geleceğe şimdikinden de iyi taşımak olmalı. Bunu yapabilecek kurumlar da belli” şeklinde konuştu.

 

EN BÜYÜK ŞİKÂYET “PUANLAMA”

Yağlı güreşin geleneksellikten çıkıldığı anda yağlı güreş olmaktan çıkacağını, güreşler ile alakalı en büyük şikâyetin “puanlama” olduğunu vurgulayan Başkan Gürkan; “Yağlı güreşin bir geleneği bir orijinalliği var. Yarım saat güreş, sonra puanlama, olmadı altın puan. Kaldırırsak güreşi 10 saat mi izleyeceğiz? Gerekirse 10 saat izleyeceğiz. Japonlardan hiç duydunuz mu? ‘Sumo Güreşleri’nde bir değişiklik yapalım’ diye. Biz niye puanlamaya gidiyoruz? Çok fazla güreşçi katılıyor ve zaman sıkıntısı var. Güreş kurallarını değiştirmek yerine geleneği koruyan çözümler geliştirilmelidir. Puanlama dediğiniz an gelenekselliğin dışına çıkıyorsunuz. Puan dediğiniz anda yağlı güreş kriterini mindere geçiriyorsunuz; pehlivanı güreşçi yapıyorsunuz. Sıkıntı burada. Evet, 5 saat kimse güreş seyretmez ama sistem bunu kendi içinde çözer. Pehlivanlara da biraz güvenmek gerekiyor” dedi. 

 

AYHAN: “KİSPETLERİ UYMAYAN ARKADAŞLAR GÜREŞLERE GİRMEYECEK”

Güreş Federasyonu Asbaşkan Mehmet Ayhan ise yağlı güreşin kuralları ile fazla oynamak istemediklerini belirterek, “Yağlı Güreşin özüne fazla dokunmak istemiyoruz. Eksiklerimizle ilgili çalışmalar oldu. 3 günlük güreşlerle ilgili boy atlama konusunu tartışmıştık. Orada belli boylarda boy atlama yaptık. Kispet için biz geçen yıl başpehlivanlar için eskiye dönük kispetin yapılması için bir talimat hazırlamıştık. Geçen yıl başpehlivanlara uygulamıştık. Bu yıl bütün pehlivanlara uygulayacağız. Kispetleri uymayan arkadaşlar güreşlere girmeyecek” dedi.

 

Kaynak: Bekir TÜCCAR
Bu haber 4146 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
ACI GERÇEK
ACI GERÇEK