KONGREDE PLASTİK VE ZARARLARINI ANLATTILAR

KONGREDE PLASTİK VE ZARARLARINI ANLATTILAR

13 Eylül 2017 - 06:19

XIII. Uluslararası Katılımlı Ekoloji ve Çevre Kongresi kapsamında Plastiğe Hayır Platformu da Balkan Kongre Merkezi’nde bir stant açarak katılımcıları plastiğe karşı bilgilendirdi. 

Platform gönüllüleri, stantta broşür ve kataloglarla plastiğe alternatif olarak kullanılabilecek file çantalar, el yapımı doğal sabunlar, bezler ve cam şişelerle bilgilendirmelerde bulundular.

 

RODRİGUEZ: “HERKES PLASTİK SORUNUNU BİLİYOR, KONUŞUYOR FAKAT KİMSE BİR ŞEY YAPMIYOR”

Plastiğe Hayır Platformu adına açıklama yapan Trakya Üniversitesi (TÜ) Güzel Sanatlar Fakülte Öğretim Üyesi Begona Rodriguez, İnsanların plastik sorununu bildiklerini, konuştuklarını fakat kimsenin bir şey yapmadığını belirtti. Rodriguez; “Herkes plastik sorununu biliyor, konuşuyor fakat kimse bir şey yapmıyor. Önemli olan bir şeyler yapmak. Farkında olmak zorundayız. Ben Güzel Sanatlar alanında bir öğretim görevlisiyim. Buradakilerin hepsi ise biyolog. Öğrencilerine, topluma bu sorunu anlatmak, onları bilinçlendirmek zorundalar. Tabi ki eğitim çok önemli. Üniversitedeyiz ve bu yüzden de bu konuda insanlara bir şeyler öğretmek, bilinçlendirmek zorundayız. Üniversite, sadece diploma alma yeri değil” şeklinde konuştu.

 

ESEN; “NELER YAPTIĞIMIZI ANLATIYORUZ”

TÜ İşletme Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Selin Esen ise açtıkları standa ilişkin bilgi verdi. Esen, stantta plastik ve zararları hakkında yaptıkları çalışmaları anlattı. Esen: “Kongrede biz de bir stant açarak en azından neler yaptığımızı anlatıyoruz. İnsanları plastikten uzak tutmak anlamında hayatlarında plastiğe alternatif olarak neler kullanabilirler, onu anlatıyoruz. Üniversiteye düşen görevler neler? Mesela ben de derslerimde öğrencilere bu anlamda bir boyut katmaya çalışıyorum. En azından okusunlar. İnsanlar, Facebook üzerinden Plastiğe Hayır Grubu’muza üye olabilirler. Broşürlerimiz var. Edirne’de bugüne kadar yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı anlatıyoruz. Örneğin restoranlarda plastik kullanımını azaltmak üzere bilgiler vermeye çalışıyoruz”

 

“ASIL GÖREV BELEDİYE VE VALİLİĞİN”

“Çok ayaklı bir projeden bahsediyoruz. Üniversite’ye, Valilik’e, Belediye’ye, sivil toplum kuruluşlarına ve en önemlisi insanlara pek çok iş düşüyor. Yavaş yavaş bu adımları atmamız gerekiyor. Bireysel olarak şampuan kullanmak yerine kendi sabunumuzu yapıyoruz, plastik poşet yerine bez ve file çanta kullanıyoruz, suyumuzu cam şişede yanımızda taşıyoruz. Bunlar çok zor şeyler değil. Tabi ki plastikten uzaklaşmak çok mümkün olmuyor ama burada da büyüklere yani Belediye’ye, Valilik’e çok büyük görevler düşüyor. Örneğin, geri dönüşüm olayının Edirne’de halledilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Mesela neden yollarda sık sık geri dönüşüm için kumbaralar görmüyoruz?” ifadelerini kullandı.

Bu haber 1629 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Edirne'de şiddetli fırtına
Edirne'de şiddetli fırtına
HAYDİ HAYIRLISI
HAYDİ HAYIRLISI