Reklam
  • Reklam
KÖY – KOOP’TA ERKEN GÜVEN TAZELEDİ
Reklam

KÖY – KOOP’TA ERKEN GÜVEN TAZELEDİ

03 Temmuz 2018 - 05:42
Reklam

S.S. Edirne Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği olağan genel kurulu, ETSO Toplantı Salonu’nda delegelerin katılımı gerçekleşti. Uzun yıllardır başarıyla KÖY – KOOP Başkanlığını yürüten Ahmet Erken yeniden güven tazeledi.

Ticaret ve Sanayi Odası'nda gerçekleştirilen genel kurula Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, Merkez Birliği Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz, Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk, Edirne Ziraat Odası Meclis Başkanı Erdal Akgün ve çok sayıda kooperatif ortağı delege katıldı. Genel kurulda ilk olarak divan kurulu oluşturuldu.

Önergeyle oluşturulan Divan Kurulu başkanlığına Merkez Birliği Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz, Divan Başkan Yardımcılığına Mustafa Tezcan, Katip Üyeliğe Hasan Varol ve Şakir Balcı, Oy Tasnifçiliğine Veysel Işıklı ve Sedat Özmen seçildi.  Divan kurulu oluşmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kongre başlamış oldu.

Kongrede konuşan Başkan Ahmet Erken; “Özellikle konuşmalarıma çıkarken hiçbir belge dahi almıyorum. Çünkü ben sizden biriyim. Sizin ne olduğunuzu, neyle uğraştığınızı biliyorum. Kimleri temsil ettiğinizi biliyorum. Onun için içimden geldiğince doğaçlama konuşacağım. Muhittin Oran birlik üyemiz, 78 Yaşında olan birinin bize duyduğu güven beni çok mutlu etti. Kendisi hastanede yatıyordu. Ziyaretine gittim, senin kongreye gelmene gerek yok dememe rağmen ‘oğlum ben seni yalnız bırakmam’ dedi.

Biz 2005 yılında göreve geldiğimiz gün 100’ e yakın kooperatifimiz varmış 33 tane süt işi yapan kooperatifle sözleşmeler yapılmadan bireysel süt pazarlaması yapılmaya çalışılıyordu. Tabi biz sadece 2005’te değil, geriye dönük bakarsak 1994 yılından beri, Edirne Birliğinin yönetim kurulu ve kademelerinde görev aldık. Benim her zaman alnım açık. Hiç gocunmuyorum. Sizleri yıllardır temsil ediyorum.  Sizi öne eğecek hiçbir yanlış yapmadığıma inanıyorum “ diyerek kendisine yönelik eleştirisi olan kooperatif üyelerine kızgınlığını konuşmasının büyük bir bölümünde dile getirdi.

“KUŞKONMAZ SEBZESİNİ ÜRETECEĞİZ”

Köy –Kop Başkanı Ahmet Erken’in konuşmasının ardından kürsüye çıkan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise; Alternatif tarıma yönelmenin önemine değindi ve konuşmasında şu sözlere yer verdi.

Gürkan; “Gıda tarımını mutlaka geliştirmemiz gerekiyor. Bunun için çalışmalar yapıyoruz. Ama üreticilerin yani sizlerin mutlaka alternatif tarım ürünlerine kafa yormanız gerekiyor. Çünkü gelecek burada. Dünyanın neresinde olursa olsun herkes günde en az bir öğün yemek zorunda, 1 litre su içmek zorunda. Lütfen sizden istirhamım alternatif tarım ürünlerine yönelin, bunu ciddiye alın, buna kafa yorun. Geçen tarım müdürlüğümüzün olağanüstü güzel etkinliği oldu. Lavanta günleri etkinliği oldu. Buna kafa yormak lazım. Şimdi Edirne Belediyesi olarak alternatif tarım için örnek olsun diye kuşkonmaz sebzesinin üretimine gireceğiz. Geçen İstanbul'da lüks bir alışveriş merkezine gittim, 20 sap var bir demette 29,90 fiyatı. Bunlara bakmak gerekiyor”  dedi.

S.S. Edirne Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği yönetim kurulu şu şekilde oluştu.

Yönetim Kurulu: Ahmet Erken, Mümin Karayavru, Burhan Kahraman, İsmayıl Arslan, Ali Şimşek, Mustafa Eren, Celali Altın

Denetleme Kurulu: Şaban Kaya, Tuncay Aladağ, İbrahim Akkaya

Tarım-Koop Temsilcileri: Ahmet Erken, Mümin Karayavru, İsmayıl Arslan, Mustafa Eren, Şakir Balcı

Or-Koop Temsilcileri: Ahmet Erken, Celali Altın, Nevzat Durgun, İbrahim Can, Reşit Biçen

Tüs-Koop Temsilcileri: Ahmet Erken, Mustafa Çetinkaya, Ali Şimşek, Burhan Kahraman, Ufuk Özcan

Kaynak: MERT SOYLU

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GÖZYAŞLARIYLA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
GÖZYAŞLARIYLA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
BAŞKAN GÜRKAN’IN ACI GÜNÜ
BAŞKAN GÜRKAN’IN ACI GÜNÜ