MAKAMDA RÜŞVET PAZARLIĞI

MAKAMDA RÜŞVET PAZARLIĞI

11 Nisan 2018 - 06:27

Edirne’nin Uzunköprü İlçe Emniyet Müdürlüğü görevinden alınarak, İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinden görevlendirilen ve daha sonra göçmen kaçakçılığı ve rüşvet almak suçlarından tutuklanan Mustafa Tekin’in ifadesine EDİRNE GAZETESİ ulaştı.

İddialara göre, Uzunköprü İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Tekin, göreve başladığı günden itibaren alkollü mekânlara operasyon düzenledi. İlerleyen zamanlarda Ş.P., A.S. ve B.Y.’ yi aracı kılıp alkollü mekan sahipleri E.U.’dan 5 Bin TL, O.A.’dan 5 Bin TL ve Ş.P’den 5 Bin TL rüşvet aldı. Tekin daha sonra mekân sahipleri ile arasında çıkan tartışma sonunda darp edildi. Olaylar sonrası Tekin, savcılık kararıyla teknik ve fiziki takibe alındı. Takip sonrası Tekin’in insan kaçakçılığı yaptığı belirlenen bir şebekeyle ve mekan sahipleriyle irtibatlı olduğu belirlenince Uzunköprü’deki görevinden alınarak İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde görevlendirildi. Tekin’inde aralarında bulunduğu 11 kişi Edirne Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri tarafından gözaltına alındıktan sonra adliyeye sevk edildi. Mustafa Tekin’in de aralarında bulunduğu 4 kişi tutuklanarak cezaevine konuldu.

Uzunköprü Sulh Ceza Hâkimliğinde “Göçmen Kaçakçılığı Yapma, Rüşvet Almak ve Vermek” iddiasıyla Mustafa Tekin ve diğer şüpheliler ifade verdi. 4'üncü Sınıf Emniyet Müdürü Mustafa Tekin’e ilçe merkezinde bulunan bir alkollü mekan işletmecisinin sahibi E.U. tarafından Ş.P. vasıtası ile 2 kadın garson çalıştırılması karşılığında 5 bin TL para verildiği, yine başka bir alkollü mekan sahibi O.A.’nın da işletmesinde 2 kadın çalıştırma karşılığında A.S. vasıtası ile Tekin’e 5 bin TL para verildiği, ilerleyen günlerde Tekin’i makamında ziyaret eden Uzunköprülü iş adamlarından B.Y.’ye Tekin tarafından “Bar işletmecisi Ş.P. 5 bin TL para verecek, onu bana getirir misin” dediği akabinde işadamı B.Y.’ nin bar sahibi Ş.P.’den 5 bin TL’yi alarak Tekin’e verdiği iddiaları soruldu.

İddialar hakkında savunmalarda bulunan Müdür Tekin şu ifadelere yer verdi, “Böyle bir konu olmamıştır. Tarafıma iftira atılmaktadır. Ben hiç kimseden rüşvet almadım. Görev yaptığım süreç içerisinde bu birahanelere denetime gittiğimizde bu iş yerlerinde yabancı uyruklu bayanlar illegal olarak çalıştırılmaktaydı. Birahane sahipleri hakkında bu yasa dışı işlemden kaynaklı olarak yaklaşık 90 bin TL idari para cezası düzenlendi. Bu işlemden kaynaklı olarak tarafıma iftira atılmaktadır”

Daha sonra duruşma hakimi tarafından Tekin’e “F.Ö. isimli şahsın 34 plakalı otomobil ile Pakistan uyruklu şahısları Meriç Nehrine yakın Kiremitçisalih Köyüne götürdüğü ve sizin öncülük yaptığınıza ilişkin ifadeler bulunmaktadır” sorusu soruldu.

Tekin savunmasında “Ben hiçbir şekilde göçmen kaçakçılığı suçunu işlemedim. Herhangi bir kişiden rüşvet almadım. Uzunköprü’de sadece 4 aylık görevimin başındayım. Bu işlerde çok büyük rant döndüğü ve bizde bu işleri engellediğimiz için çok düşman kazandık. Ben görevimi layığı ile yerine getirmeye çalıştım. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi. Öte yandan Uzunköprü’de İlçe Emniyet Müdürlüğü görevinden alınmadan önce Tekin’in odasının dinlendiği öğrenildi.

 

Kaynak: ŞENER URFA/ ÖZEL HABER
Bu haber 7575 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
ACI GERÇEK
ACI GERÇEK