Reklam
  • Reklam
‘MEYDANI BOŞ BIRAKMAM’
Reklam

‘MEYDANI BOŞ BIRAKMAM’

04 Temmuz 2018 - 05:03
Reklam

657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin altın kemerli ağası Seyfettin Selim, “Allah ömür verirse 10 yıl daha ağalık yaparım, yine varım. Kırkpınar ağalığını çapulculara bırakmam. Adam akıllı ağalık yapacak adam çıkana kadar buradayım” dedi.

 

657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerine sayılı günler kala altın kemerli ağa, 657. 657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ağası Seyfettin Selim Gazetecilerle bir araya geldi. Kırkpınar Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneğinde Efsane ağalardan Alper Yazoğlu ile birlikte merak edilenler hakkında soruları yanıtladı. Son günlerde tartışma konusu olan 15 Temmuz’a denk gelmesine yönelik söylemlere yönelik Ağa Selim; “Kırkpınar Ramazan Bayramı nedeniyle ertelendi. Kırkpınar’ın tarihi 8 Temmuz’dur. 650 yıllık bir tarihten bahsediyoruz. 3-5 şerefsiz darbe yapmaya kalktı diye 600 yıllık geleneğimizi mi erteleyeceğiz. Davul, zurna pehlivan için çalınıyor. Göbek atılmıyor, dans edilmiyor. Kırkpınar’ın 15 Temmuz ile hiçbir alakası yok” şeklinde yorumladı. Pehlivanlar arasında favorisi olup olmadığı yönündeki sorularaysa; “Pehlivanlar iyi güreşsin. Geçtiğimiz yıl iyi güreşler izledik. Bu yıl formda olan pehlivan sayısı da fazla. Kura da önemli. Bu sene iyi güreşler izleyeceğimizi düşünüyorum” dedi.

 

“ÇAPULCULARA BIRAKMAM”

Ağa Selim, Kırkpınar’a gönül vermiş ağa adayları çıkana kadar ağalığa aday olduğunu belirterek; “10 yıl ağalık yaptım. Bu yılda varım. Sonraki yılda varım. 10 yıl daha da varım. Ağalığı öyle siyaset için veya başka işlere alet edilmez. Kırkpınar Ağalığını çapulculara bırakmam. Adam akıllı ağalık yapacak adam çıkana kadar buradayım” ifadelerini kullandı.

 

 

Kaynak: BEKİR TÜCCAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKMEŞE’YE YÜKLENDİ
AKMEŞE’YE YÜKLENDİ
KİMSENİN BAŞINI ÖNE EĞMEDİM
KİMSENİN BAŞINI ÖNE EĞMEDİM