O DETAYLAR DEVLETİN KAYIP KİTABINDA

O DETAYLAR DEVLETİN KAYIP KİTABINDA

01 Şubat 2018 - 03:21

Emekli Tümgeneral Ali İhsan Gürcihan, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Afrin’e düzenlenen ‘Zeytin Dalı’ operasyonu ve Amerika’nın Kürdistan projesi hakkında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Emekli Tümgeneral Ali İhsan Gürcihan, görev yaptığı 1984 yılında teröristlerden ele geçirilen dokümanlarda Amerika’nın resmen Kürdistan projesini hazırladığını bunun devlet hafızasınca bilindiğini ancak yeni gibi görüldüğünü belirterek PKK ile yazdığı kitabına ‘Devletin Kayıp Kitabı’ dediğini açıkladı.

Emekli Tümgeneral Ali İhsan Gürcihan, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Afrin’de düzenlenen ‘Zeytin Dalı’ operasyonu ve Amerika’nın Kürdistan projesi hakkında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Zeytin Dalı operasyonunun başarıyla devam ettiğini ve operasyonun yanında olduğunu belirten Gürcihan bu operasyonda hem devletimize hem de Türk Silahlı Kuvvetlerimize başarılar diledi.

“Operasyonun bu aşamada haklı olduğuna gönülden inanıyorum” diyen Gürcihan, Suriye için 6 yıl önce başlangıçta bazı hataların yapıldığını bu operasyon sonunda yapılan hataların kısmen tamir edileceğini vurguladı.

Operasyon kapsamında ele geçirilen bölgelerde kontrolü sağlayıp terör örgütünden temizledikten sonra bölgede nihai hedefimizin kalıcı olabilmesi için Suriye adına devlet otoritesinin yeniden tesis edilmesine yardımcı olmamız gerektiğinin altını çizen Gürcihan, “Bunu yapmadığımız takdirde hem TSK olarak hem de devlet olarak bu iş çok daha uzun sürer ve kalıcı olmaz” dedi.

Nihai hedefimizin bölgenin terörle buluşmaması için uygun yöntemler bulunarak Suriye devletiyle temasların sağlanıp devlet oto otoritesinin yeniden tesis edilmesi olduğunu vurgulayan Gürcihan, “Bunu yaparken dikkat etmemiz gereken çok ciddi bir konu var. O da Amerika’nın bizim bu başarımızı bu hedefimizi bozacak girişimlerine karşı çok dikkatli olmamız gerekir. Biz şuanda o bölgede operasyonu bir şekilde İran ve Rusya ile koordineli yürütüyoruz. Bu koordine Amerika’yı rahatsız eden bir durumdur. Amerika bu koordineyi bozmak için gayret gösteriyor” ifadelerine yer verdi.

Amerika’nın birebir ilişkide hiçbir zaman müttefik olmadığını belirten Gürcihan, Amerika’yı sadece NATO içerisinde müttefik olarak kabul edebiliriz ve olay ile birlikte konularda çıkarlarımız doğrultusunda ortak çalışma yapabiliriz diyerek ama hiçbir zaman Amerika’yı stratejik bir ortak kabul etmememiz gerekir. Yıllardır ne yazık ki bu hatayı yapıyoruz. Amerika’da bunu çok rahatlıkla istismar ediyor” açıklamasında bulundu.

Amerika’nın resmen Kürdistan projesini hazırladığını öne süren Gürcihan, görev yaptığı 1980’li yıllarda teröristlerden ele geçirilen dokümanlarda projenin belli olduğunu, Amerika’nın hep Türkiye’ye zarar verecek şekilde davrandığını ileri sürdü.

PKK ve PYD’nin de Kürdistan projesinin bir parçası olduğunu öne süren Gürcihan, bunların dokümanlarda yazılı olduğunu, bugün Amerika’nın yaptıkları sürpriz olmadığını devlet hafızasınca bilinmekte olduğunu, ancak konunun yeni ortaya çıkıyormuş gibi görüldüğünü PKK ile yazdığı kitabına  ‘Devletin Kayıp Kitabı’ deme sebebinin bu olduğunu belirtti.

Bu haber 4036 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
ACI GERÇEK
ACI GERÇEK