SELİMİYE CAMİİ RESTORE EDİLECEK

SELİMİYE CAMİİ RESTORE EDİLECEK

08 Mayıs 2018 - 02:31

Vakıflar Edirne Bölge Müdürü Osman Güneren, Ramazan ayının sonrasında Selimiye Camiinde restorasyon uygulamasına başlanacağını belirterek camide çalışmalar devam ederken diğer yandan da ziyaret ve ibadet edilebileceğini açıkladı.

Vakıflar Edirne Bölge Müdürlüğü tarafından Vakıflar Haftası dolayısıyla Atatürk Anıtı’nda tören düzenlendi. Törende konuşan Vakıflar Edirne Bölge Müdürü Osman Güneren, Selimiye Camisi, Eski Cami, Üç Şerefeli Cami, Alipaşa Çarşısı, Bedesten, Arasta gibi birçok vakıf eserine sahip olan Edirne'nin dünyanın en güzel şehirlerinden biri olduğunu belirtti.

Edirne ve Kırklareli’nde 40’a yakın eserde restorasyon, basit onarım ve projelendirme çalışmalarının devam ettiğini açıklayan Güneren, “Büyük küçük demeden tüm eserlerimiz üzerinde gerek proje üretimi, gerekse basit veya kapsamlı onarımlar gerçekleştiriyoruz. Bunun yanı sıra yaklaşık 700 kişiye kuru gıda yardımı yapılmakta, 110 civarında ihtiyaç sahibine muhtaç maaşı verilmekte, ilk-orta-lise ve üniversite düzeyinde yaklaşık 250 öğrencimize burs imkânı sağlanmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak en görünür alanımız yürüttüğümüz restorasyonlardır” dedi.

Güneren, Son dönemde Edirne'de ihyası gerçekleştirilip ibadet ve ziyarete açılan, Hasan Sezai Dergahı, Medrese Ali Bey Camii, Büyük Edirne Sinagogu, çalışmaları halen devam etmekte olan Saatli Medrese, Enez Fatih Camii, Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı, Kırklareli Demirköy Dökümhane Mescidinin yaptıkları çalışmalardan sadece birkaç tanesi olduğunu ifade etti.

Selimiye Camisiyle ilgili son yıllarda sürdürdükleri proje temin işinin tamamlandığını ve ilgili Koruma Kurulundan gerekli bütün izinlerin alındığını ifade eden Güneren şu ifadelere yer verdi, “Ramazan ayının sonrasında Selimiye Camiinde restorasyon uygulamasına başlayacağız. Bu konuda çok titiz çalışmalar gerçekleştirmekteyiz. Cami ile ilgili bütün işlemler oluşturduğumuz bilim kurulunun görüşleri dikkate alınarak ve Koruma Kurulunun bilgisi dâhilinde yürütülmektedir. Şunu da eklemek isterim. Sadece yurdun değil, dünyanın çok çeşitli yerlerinden ziyaretçisi olan, dünya mirası Selimiye'yi, restorasyon sürecinde ziyarete ve ibadete kapatmamız söz konusu değil. Bir taraftan ziyaret veya ibadet edilebilecek, diğer yandan da çalışmalarımız devam edecektir”

Kaynak: ŞENER URFA
Bu haber 2935 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
BAŞKAN’A PAZARCILARDAN DESTEK
BAŞKAN’A PAZARCILARDAN DESTEK