Reklam
  • Reklam
START VERİLDİ
Reklam

START VERİLDİ

02 Temmuz 2018 - 03:54
Reklam

Selimiye, Eski Cami ile Üç Şerefeli Cami arasındaki ‘’Altın Üçgen’’de ve Kaleiçi semtinde bulunan “Tarihi Konakları İhya Projesi’’ başladı. 25 ile 30 yıllığına tahsis yolu ile sahiplerinden alınan asırlık konaklar, Edirne Valiliği tarafından ihya edilmeye başlandı. Anıtlar kurulu tarafından yıkımına izin verilen Eski İstanbul Caddesinde asırlık konak aslına uygun onarılacak.

Kent genelinde bulunan asırlık köşk ve konakların restorasyonu için Edirne Valiliği kolları sıvadı. Genellikle birden fazla mirasçısı olan ve restorasyon konusunda Anıtlar Kurulu’na takılan atıl durumdaki 463 adet konak sahiplerine çağrıda bulunan Edirne Valisi Günay Özdemir’in çağrısı cevapsız kalmadı. Şehrin farklı noktalarında bulunan konak sahipleri 25 ile 30 yıllık tahsis yolu ile binaları Edirne Valiliği’ne verdi. Restorasyon projeleri için her türlü yardımın devlet eliyle yapılacağı projede, konak başına yaklaşık 500 bin TL harcanması öngörülüyor.

Eski İstanbul Caddesinde bulunan asırlık konak sahibi tarafından Edirne Valiliğine tahsis edildi. Valilik tarafından konak hakkında gerekli projeler hazırlandı ve Anıtlar kurulunun da kararıyla yıkımına izin verildi.

“Tarihi Konakları İhya Projesi’’ kapsamında hazırlan proje kapsamında konak aslına uygun olarak onarılacak.

Edirne Valisi Günay Özdemir,  “Edirne'de 463 tane konağımız mevcut. Devlet olarak bunların hepsini bizim yapma imkânımız yok ama gücümüz oranında bütün imkânlarımızı kullanarak hem hizmet anlamında, hem de kamunun diğer ihtiyaçlarında kullanmak üzere tarihi değerlerimize sahip çıkmaya çalışıyoruz. Tabi kamu olarak bizim yapabileceğimiz bir kapasite var ama biz bunun 463 tanesinin hepsini yapma şansımız yok. Edirne'deki işadamlarımızı, tüm Edirne halkını bu çalışmaya katılmaya davet ediyoruz. Çünkü bu Edirne'nin bir değeri. Eğer bu değere bugün sahip çıkmazsak gelecekte bu değerler kaybolmak üzere. Şu anda 39 tane konağımız tamamen yıkılmış ve hiçbir eser kalmamış. O nedenle öncelikle yapılması aciliyeti olan 66 tane konağımız var. Bunları bir an önce hizmete sokup kurtarmamız gerekiyor. Bununla ilgili de işadamlarımızdan, Edirne halkından bu işe katılacaklarına inanıyorum. İnşallah Edirne için hayırlı olacağını düşünüyorum. Edirne'ye dair güzel şeyler yapmak için güzel bir adım attığımıza da atacağımıza da inanıyorum” diye konuştu.

Kaynak: ŞENER URFA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞENTOP’DAN EDİRNE ÇIKARMASI
ŞENTOP’DAN EDİRNE ÇIKARMASI
GÖZYAŞLARIYLA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
GÖZYAŞLARIYLA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI