‘TARİH DEĞİŞMEZSE GÜREŞLERE KATILMAM’

‘TARİH DEĞİŞMEZSE GÜREŞLERE KATILMAM’

10 Mayıs 2018 - 05:38

656. Kırkpınar Ağalık ihalesini rekor bir ücretle alarak Türkiye’nin gündemine oturan Ağa Ahmet Çetin 15 Temmuz’da yapılacak güreşlerin tarihinin bir kez daha değişmediği takdirde güreşlere katılmayacağını söyledi.

Ağa Çetin, Edirne’ye gelen Cumhurbaşkanı Muharrem İnce’nin gelişi ile ilgili olarak sözlerine şu sözler ile başladı.

“Bugün güzel bir gün şehrimize  Cumhurbaşkanı adayı  geliyor. Sayın Cumhurbaşkanımız adayına hoş geldiniz diyoruz. Çünkü bu şehir bir şehirden oluşmuyor, yüz binlerce kişiden oluşuyor. Ülkenin Cumhurbaşkanı adayı geliyorsa hoş geldin demek zorundadır. İnşallah ülkemize hayırlı ve uğurlu olur, doğru olan da kazanır.”

Daha sonra ise Ağa Ahmet Çetin Kırkpınar üzerine konuşmaya başladı.

Çetin, “Ben Kırkpınar üzerine oluşturmak istiyorum. Ben de aday adayım ama Kırkpınar’da siyaset yok, ne zamanki siyaset yapacaksam o zaman adaylığımı konuşacağım. Şuan da Kırkpınar kötü bir sürece girdi, seçim sürecine girmiş ve olağan hal sürecine girdik. Yani Kırkpınar gölgede kalmaya mahkum oldu. Ben de diyorum ki, Kırkpınarları  tarih güreşimizi güreşin Kabesi’ni bu sıkıntılı ortamdan çıkaralım“ dedi.

GÜREŞLERİ ERTELEYELİM

Ağa Çetin şöyle devam etti: “Yani en az güreşleri 1ay 1.5 ay erteleyelim, niye önümüzde bir seçim süreci var. Niye Temmuz ayının 8’inde 2’nci Cumhurbaşkanlığı seçimi var.

Biz bu arada kimi bulacağız, kim gelecek, kimi çağıracağız,kimle yapacağız biz güreşi bu kadar gölgede bırakmak zorunda mıyız? Tarihi bu kadar yok etmek zorunda mıyız? Benim önerim şuydu 9’uncu ayın 1’indi güreş yapalım 7’sine kadar 1- 30 Eylül arası panayır yapalım yani tarih gerçekten tarih gibi yaşayalım.

Panayır 1 ay olsun, Edirne Güreşe de doysun, Edirne turizme doysun ve en azından gelir kaynağımız artsın. Hem Osmanlı Kırkpınar’ı unutulmamış olsun. Bu tarih bir defaya mahsus olsun istiyorum. Bu yıl olağan şeyler var, savaş durumu var, seçim durumu var, ülke olağan halden geçiyor. Bu arada biz kalkıp da Kırkpınar’ı yok etme gibi lüksümüz olmamalı yani siyasi emellere mahkum etmemeliyiz. Benim  siyasi emellerim ve başkasının siyasi emellerim Kırkpınar’ı yok edecek kadar güçlü olmamalıdır. Tarih bizler kalkıp da bu güne sığdırırsak ya biz yapacağız diye diretirsek bence yanlış yaparız. Tarih affetmez bu yüzden benim görüşüm şu;  1 Eylül’de  güreşi başlatalım 8 Eylül’de güreşi bitirdikten sonra 9 Eylül’den sonra  panayır yapalım. Halk gerçekten tarihini yaşamış olsun. Mutlaka seçimler ikinci tura kalacaktır. Kalıyorsa seçim süreci devam etmektedir. Güreşe kim zaman ayıracak merak ediyorum. Kim gelecek ben buyum diyecekte güreşi doğru yapacak. Hangi milletvekili gelecek hangi belediye başkanı gelecek. Hangi bürokrat gelecek, kim gelecek. Halkın bu sıkıntılı atmosferinde Kırkpınar’ı da bu sıkıntılı atmosfer içine atmak doğru bir hareket olur mu? Bence olmaz, bu yüzden benim düşüncem ve artı bu benim Kırkpınar ağası olarak talebimdir. Ben güreşlerin Eylül ayına ertelenmesi kesin kararla istiyorum. Tarihe bakın Kırkpınar’ı erteleyen ağa vardır. Şimdi altı boş dolduralım diyorum doldurmuyorlar. Kenarda tutun diyorum, tutmuyorlar.

 “SON 30 YILDAKİ AĞALAR KOLBASTI OYNADILAR”

Ben tarih biraz araştırdım tarihteki ağalara baktım ağlar ne yapmış son 30 ağların yaptığı sadece Ankara’da kıyafet giymiş kolbastı oynamışlar. Çok özür diliyorum ben kolbastı oynamıyorum. Ben hava atmıyorum. Diyorum ki kolbastıyı bırakalım Edirne’ye ne yapabiliriz ona bakalım. Hangi ağa Edirne’ye 30 yılda çivi çakmış merak ediyorum. Kim yapmış ya devlete vergi ödememiş okul yapmış bilmem ne yapmış yok öyle bir şey devletin cebindeki para ile okul yapmışın sen yapamadın kardeşim. Bırak öz paranı getir. Laf değil öz paranı göreyim. O vergiyi almadığını göster bana benim adıma yazılsın istemiyorum. Ben Edirne’ye hiçbir şey yapmamışta değilim. Uğraşıyorum gücüm mü yetmiyor mu? Yetmiyor. Bu şehirde bir şeyler yapalım Ahmet, Mehmet yok hep beraber varız. Kimse çalışmıyor, size söyleyeyim. Hiç bir bürokrat çalışmıyor. Bu günü nasıl atlatır niye devlet maaş veriyor.  O kadar büyük devletiz ki gelen giden yiyor. Güreşler dediğim tarihte olursa büyük bir atmosfer büyük bir heyecan yaşarız. Her şey o gün yerine oturmuş olacak.”

 

Bu haber 3228 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
BAŞKAN’A PAZARCILARDAN DESTEK
BAŞKAN’A PAZARCILARDAN DESTEK