UNESCO RİSKİ

UNESCO RİSKİ

10 Nisan 2018 - 05:22

Prof. Dr. Can Binan, Yemiş Kapanı Hanı’nın ihya edilmesi halinde Selimiye Camisinin UNESCO Dünya Mirası Listesi’nden çıkmasına neden olabileceğini belirtti.

Mimar Sinan’ın vefatının 430. Yılı nedeniyle düzenlenen ‘Sinan ve Koruma’ isimli panel için Edirne’ye gelen Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölüm Başkanı ve Restorasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Can Binan Yemiş Kapanı Hanı’nın bulunduğu Selimiye Camii önündeki alanda basın açıklamasında bulundu. Binan Yemiş Kapanı Hanı’nın

tekrar eski haline getirilmesinin Selimiye Camisinin UNESCO Dünya Mirası Listesi’nden çıkarılmasına bile neden olabileceğine dikkat çekti. Binan; “Selimiye’nin silueti ve Dünya Mirası Listesi’ne neden olan değerleri çok önemli. Yemiş Kapanı Hanı’nı korurken, bu hanı nasıl koruyacağımız konusunda doğru karar vermemiz gerekli. Mimar Sinan’ın evrensel yapıtı Selimiye’nin de yani Dünya Mirası Listesi’ne konu olan evrensel değerlerini tahrip etmemiz gerekiyor. Yemiş Kapanı Hanı tekrar yapılsa bile hiçbir zaman özgün bir yapı olmayacak, bir kopya olacaktır. Yanılgıları da beraberinde getirecektir. Çünkü hiçbir zaman her bir köşesini tam olarak bilemeyeceğiz. Bu hanı yapmamız durumda Mimar Sinan’ın yapıtı Selimiye’nin esas olan özelliklerini kaybedeceğimiz açık. Bu konuda hepimiz çok dikkatli olmalıyız”

“DÜNYA MİRASI LİSTESİ’NDEN ÇIKMASA BİLE SORGULANACAKTIR”

“Burası yapılırsa; Dünya Mirası Listesi’nden çıkma durumu olmasa bile bunun sorgulanacağından emin olabilirsiniz. Çünkü Selimiye’nin üstün evrensel değerinin tanımı içinde Selimiye’nin silueti var. Bunu sorgulamaya kadar bile getirmememiz gerekir. Dünya’da bu tür önemli arkeolojik alanların korunabilmesi için çok çeşitli yöntemler var. Şeffaf örtü altından tutulmasından; kısmen ortaya çıkarılması gibi birçok seçenek var. Yemiş Kapanı Hanı’nı yeniden yapmadan da bu hanı tanıtabiliriz. Yemiş Kapanı 16 yüzyılda yapılan bir han. Selimiye Külliyesi’nin bir parçası olsaydı, külliye gibi düzgün inşa edilirdi. Han çapraz bir şekilde geliyor, var olan sokak dokusunun içine inşa edilmiş. Külliyenin bir parçası değil, eş dönem olabilir ama parçası değil. Eski fotoğraflara baktığınızda bir yanılsama var. Eski fotoğraflar ya minarelerden ya da kubbelerden alınmış fotoğraflar. Eski Camii’den baktığınızda o görüntü tamamen yok olacak. Hepimizin çok dikkatli olması gerekiyor. Türkiye’de herkes aynı tarafta olmalı. Hepimiz Selimiye’den taraf olmayız. İlk duyduğumda büyük bir şaşkınlık geçirdim” dedi.  Mimar Sinan’ın vefatının 430. yılında Edirne Belediye Başkanlığı, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Mimarlar Odası Edirne Temsilciliği, Makine Mühendisleri Odası Edirne Şubesi, İnşaat Mühendisleri Odası Edirne Temsilciliği, Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Edirne Kent Konseyi ve Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği işbirliğiyle “Sinan ve Koruma” temalı panel düzenlendi.  Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimar Sinan Anfisi'nde düzenlenen panelde Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Mimarlar Odası Edirne Temsilciliği adına Yönetim Kurulu Başkanı Ender Özden,Trakya Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan açılış konuşması gerçekleştirirken; panelin oturum başkanlığını   Öğretim Üyesi Dr. Tülay Canıtez  yaptı. Edirne Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Dinçer Asar, Edirne Müze Müdürlüğü’nde görevli Arkeolog Deniz Şamiloğlu, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölüm Başkanı ve Restorasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Can Binan Selimiye ve Sinan’ı anlattı.

Kaynak: ŞENER URFA
Bu haber 4028 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
ACI GERÇEK
ACI GERÇEK