İRAN BÜYÜK BİR DERS
ALİ İHSAN GÜRCİHAN

ALİ İHSAN GÜRCİHAN

Ali İhsan Gürcihan

İRAN BÜYÜK BİR DERS

09 Ocak 2018 - 03:24

İran’da halkı sokağa döken gelişmeleri izliyoruz.

Olayların görünür nedeni ekonomik deniyor.

Her olay için günübirlik bir neden bulabilirsiniz. 

Daha olayların ikinci günü röportaj yapıldığında da ifade ettiğim gibi, kim ne derse desin gerçek neden farklı.

Gerçek neden; Dinden güç alarak ülkesini yönetmeye kalkan baskıcı bir yönetim ve anlayışa karşı yılların getirdiği toplumsal rahatsızlıktır.

İran Halkının büyük kısmının kültürel ve sosyal seviyesi,

artık 21nci yüzyıl dünyasında Molla anlayışı kural ve kalıplarına sığmayacak kadar köklü, zengin ve üretkendir.

 

İslam Devrimi sonrası 2001 yılında Genelkurmay adına

İran’a giden ilk general olarak; terörle ilgili koordinasyon

görevimin yanı sıra, sokağı ve insanları da gözlemlemeye

çalışmıştım. İnsanlar, baskıyı aşmaya,baskıcı kuralların bünyelerine uymadığını her fırsatta göstermeye çalışıyordu. Yönetimin kendi ideoloji ve anlayışları dışındaki insanları kınamasını, zorlamasını ve öteki gibi görmesini kabullenemiyorlardı. Baskıdan bıkmış insanların bir kısmı işi artık umursamazlığa dökmüş, bir kısmı ise arzu ettiği yaşamı evinin içerisinde gerçekleştirerek mutlu olmaya çalışıyordu.

 

Açıkçası gerek bu gözlemlerim, gerekse genel bilgilerim doğrultusunda diyebilirim ki;

Özgürlükleri hapseden o katı kurallar ve duvarlar ile yönetimin ayrıştırıcı, ötekileştirici tavrı toplumun büyük kısmını yıllardır huzursuz etmiş, kendi ülkelerinde onları yabancı ve itilen insanlar durumuna sokmuştur. İnsanlar ya kaderine küskün ve yorgun bir hale gelip suskunlaşmış ya da çaresiz bir nemelazımcı gibi yaşamını devam ettirmeye çalışmıştır. Böyle olumsuz bir ortamda, yaşama tutunabilecek küçük fırsatları ise her zaman umut olarak değerlendirmeye çalışmışlardır.

 

Bu umut arayışı içerisinde, ortaya çıkan ekonomik bir bahane yılların birikimi toplumsal tepkilerini, ortaya koymak için işte bugün yeni bir fırsat daha yaratmıştır.

 

Hem yönetimin hem de vatandaşların bu olayları, 21 nci yüzyıla yakışır bir gelecek kurabilmek için olumlu bir şekilde sonuçlandırmaları en samimi temennimdir. Kendi sorunlarını demokrasi tarihine güzel bir sahife bırakacak şekilde bizzat kendilerinin çözmelerini bekliyorum. Ortadoğu’yu şekillendirme sevdasında olan Amerika’ya ve Trump denen küstaha da bu şekilde gereken dersi vereceklerine içtenlikle inanıyorum.

 

İran örneğinden hareketle kısaca ifade edecek olursak;

Çevremizde yaşananları, siyasi, ticari ve askeri boyutunun yanında toplumsal açıdan da değerlendirebilen ve artık 21nci yüzyılda “ Dokuz yaşında çocuğun evlenmesi ” gibi saçma tartışmalara yer vermeyen çağdaş, özgür ve adil bir anlayışı yaşamımıza hakim kılmak dileği ile.

 

                                                             Ali İhsan GÜRCİHAN          

Bu yazı 1119 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar