ISSIZ DERE
Nazmi Adalı

Nazmi Adalı

ISSIZ DERE

05 Kasım 2017 - 19:41

1878 Osmanlı- Rus savaşında Osmanlılar Balkan topraklarını kaybettikten sonra önce kuzey Bulgaristan’dan daha sonra güney Bulgaristan’da Türklere şiddetli baskı yapıldığını daha önceki yazılarımda yazmıştım. Güney Bulgaristan’da Kırcaali Haskovo bölgelerinde tek Türk insanla gayri meşru yollardan Türkiye’ye kaçmaya başlarlar Bu arada Ada köyünden Gemici Ahmet Kamil insanlara kılavuz olurlar Ada köyü insanlarını Türkiye götürmek için karar alırlar. O zamanlar Ada 120 hanelik bir köydür. Geren Posunlu köyleri istikametinden düşerler yollara bayırdan bucaktan dereden tepeden. Öküz akrabaları ile eşyalarıyla Adayı terk ederler. Yolda giderlerken insanlarda bir korku şüphesi başlar. Çünkü başka yollardan Türkiye’ye Yunanistan üzerinden gidenlerin önüne Bulgar çetelerinin kestiği duyulmuştu. Hele Ortaköy yakınlarında “ISSIZ” derede kanlı katliam olduğu söyleniyormuş.

İnsanların korktuğunu anlayan Kamil: Ahmet yanlış bir iş yaptık, Ne yaptık Kamil der

Gemici Ahmet, Kamil: Köyen Adadan çıkmazdan önce köyü yakmamız gerekliydi. Çünkü bu insanlarda bir korku var çetelerden, geri dönebilirler der.

Nihayet  “ISSIZ” dereye yaklaştıklarında arkalarına bir de baksalar konvoyun çoğu geri dönmüşler 15-20 araba kafile kalmış.

Gemici Ahmet’le Kamil’de kendi aileleriyle kalanları da geri göndermişler. Lakin iki cesur arkadaş yalnızca yollarına devam ederler. Issız dere başlarına gece yarısı gelirler. Almalı dağı tepesinden aşağı dereye bakarlar. Derede velvele gırla gidiyor. Bulgar çeteleri ateş yakmışlar. Ateşin etrafından göçenlerin kızlarını gelinlerini köçek oynatıyorlar. Gemici Ahmet’le Kamil yanlarında bir torba mermi ile MAVZER silahlarıyla aşağı çeteye ateş ederler. Ve Bulgar çetelerini öldürürler. Tarumar ederler. Ondan sonra da bu güzergahtan Türkiye’ye göceden insanların önüne Bulgarlar bir daha pusu kuramazlar. Ve bu iki kahraman şimdi Ada köyünde ÇATIK DERE mezarlığında yatmaktadırlar. Ruhları Şad olsun.

 

Bu yazı 1943 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar