YOL ARKADAŞI OLDULAR

YOL ARKADAŞI OLDULAR

11 Mayıs 2018 - 03:56

Edirne'de görev yapan kurum ve şube müdürleri engellilerin trafikte karşılaştıkları zorlukları anlamak için engelli bireylerin kullandığı akülü araçlarla onlara eşlik etti.

 

10-16 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Engelliler Haftasında Edirne’de çeşitli etkinliklerle gerçekleşti. Edirne Valiliğince, Aile ve Sosyal Bakanlığı Edirne İl Müdürlüğü’nün öncülüğünü yaptığı etkinlikler Atatürk Anıtına çelenk sunumuyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Engelliler Haftası’nın anlam ve önemi hakkında Edirne Engelli Gönüllüleri Derneği Başkanı Serpil Erkenciler açılış konuşmasını yaptı. Erkenciler konuşmasında; “Engellilik insanlığın ortak sorundur. Hafta kapsamında engellilerin sorunları konuşulmaktadır oysa Engelliler sorunlarla yılın 365 gün baş başadır” ifadelerini kullanarak, Engelli rampa ve yürüyüş yollarının eksikliklerinden ulaşımdaki sorunlardan ve bilinçsiz insanların engelliler için önemli olan noktalarının umursamazlığından bahsetti. Erkenciler; “engelsiz bir yaşam sürdürebilmek için toplumsal bilincin artmasıyla mümkün olabilir” dedi. Erkenciler, iş ve destek anlamında yapılan yanlışlıkların düzeltilmesini talep etti. Erkenciler’in konuşmasının ardından kürsüde bir konuşma gerçekleştiren Aile ve Sosyal Bakanlığı Edirne İl Müdürü Bilgin Özbaş; “Engelli ve dezavantajlı bireylerin haklarından faydalanabilmeleri için fırsat vermek ve imkânlar sağlamak olmalıdır. Kalplerimizde engel olmadığı sürece aşılamayacak engel yoktur. Bizler bugün sağlıklıyız ve yarın ne olacağını bilmiyoruz. Hepimiz birer engelli adayıyız” şeklinde konuştu.  Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenin ardından, engelli vatandaşlar, gaziler ve kurum müdürlerinin yer aldığı kortej afişler ve pankartlarla 25 Kasım Stadyumu'na kadar yürüdü. Hafta dolayısıyla kurum, şube müdürleri ve kurum çalışanları engelli vatandaşların yollarda yaşadığı sorunları anlayabilmek adına akülü arabalara binere onlara eşlik etti. Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, engellilerin karşılaştığı sorunları yerinde görmek ve çözüm üretmek için "yol arkadaşı" sloganıyla etkinlik düzenlediklerini söyledi. Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyat Bölümü üçüncü sınıf öğrencisi Ecem Erkenciler de akülü araç veya tekerlekli sandalye kullanan engellilerin trafikte pek çok sıkıntıyla karşılaştığını belirtti. Reyhan Samanyemez de yetkililerin engellilerin çektiği zorluklara karşı daha çözümcül ve hızlı hareket etmesi gerektiğini kaydetti.

 

“BÜTÜN ENGELLERİ AŞALIM; HAYATI BERABER PAYLAŞALIM”

 

Edirne Belediye Başkan Recep Gürkan, “Hayatı, engelli bireyler ile paylaşmak; hayatı onlarla birlikte yaşamak için engel yok. Bütün engeller tek tek aşılır. Yeter ki yüreklerde engel olmasın” dedi. 

                Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, her yıl 10-16 Mayıs tarihlerinde kutlanan Engelliler Haftası nedeniyle yayınladığı kutlama mesajında şunlara yer verdi:

                “Engelli vatandaşların da bu dünyada, bu ülkede, bu kentte yaşayan her birey gibi kimseye muhtaç olmadan hayatlarını devam ettirebilmeleri en temel insan hakkıdır. Hayatı engelli bireyler ile birlikte paylaşmak; hayatı onlarla birlikte yaşamak için engel yok. Engelli vatandaşlarımızın bu kentte özgürce yaşamaları hiçbirimiz için bir temenni değil; hepimizin birincil görevi ve sorumluluğudur. Bir kenti engellilere göre dizayn ederseniz, aslında herkes için yaşanabilir bir kent yaratmış olursunuz. Bütün engeller aşılır; yeter ki yüreklerde engel olmasın. Tüm engelleri ortadan kaldırmak; engelli vatandaşlarımızın hayatlarını daha da kolaylaştırmak için çalışmalarımıza devam ediyor; engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçları doğrultusunda projeler üretmeye devam ediyoruz. Dünya’da çok tartışılan bir kavram var. “Modern şehir çağdaş şehir nasıl olmalı?” diye. Elbette bunun çok farklı tanımları var. Bizce modern ve çağdaş bir şehir kavramı şudur; bir engelli vatandaş sabah tek başına evinden çıkıp şehre gidip tek başına tüm işlerini halledebiliyorsa ve yine tek başına evine dönebiliyorsa o şehir çağdaş ve modern bir şehir olmuştur. Bunun anlamı oradaki yöneticiler, bir engellinin o şehirde yaşaması için tüm engelleri kaldırmış demektir. Peki, Edirne böyle bir şehir mi? Maalesef değil. Peki, dünyada böyle bir şehir var mı? Maalesef yok. Ama bu hedefe ulaşmak için basamakları aşmaya devam edeceğiz. Bu vesile ile tüm engelli vatandaşlarımızın Engelliler Haftası’nı kutluyor, onları sevgiyle kucaklıyorum. Engelli vatandaşlarımızın ailelerine ve öğretmenlerini de engellilerin yaşamlarına ışık tuttukları için saygıyla selamlıyorum.”

 

Kaynak: BEKİR TÜCCAR
Bu haber 1897 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
ACI GERÇEK
ACI GERÇEK