Reklam
  • Reklam
YÜZLERCE İŞÇİ MAĞDUR
Reklam

YÜZLERCE İŞÇİ MAĞDUR

12 Haziran 2018 - 11:00
Reklam

Orkun Group Edirne Şubesinin faaliyetlerini dondurması üzerine mağdur olan çalışanlar, yetkilileri suçladı. İşlerinin başına dönmek isteyen işçiler, şirketin şikayet edildiğini ve şirket olarak baskı altında kaldıklarını öne sürerek, “Bize kim iş verecek? Mağdur olduk. Ortada ne sorun varsa yetkililer, bir alternatif bulup çözmeliler” ifadelerini kullandılar.

 

Türkiye’nin köklü şirketlerinden Orkun Group Edirne Şubesindeki faaliyetlerini durdurdu. Bu nedenle işsiz kalan Orkun Group Edirne Şubesi çalışanları duruma itiraz ederek mağduriyetlerini dile getirdi. İşsiz kalan şube çalışanları yaşanılan durumun Orkun Group tarafından kaynaklanmadığını, Edirne’nin yerel yönetiminden kaynaklı olduğunu iddia ettiler. Orkun Group hakkında bazı kişilerin ilettiği şikâyetler üzerine, Edirne Valiliğince yapılan görüşmelerin ardından şubenin çalışma şartlarını yerine getiremediğini bu nedenle de Orkun Group tarafından faaliyetlerin dondurulduğunu iddia ettiler. Mağdur olduklarını ve işlerini geri isteyen çalışanlar Edirne şubesi önünde yaptıkları konuşmalarda şikâyetlerini dile getirdiler. EDİRNE GAZETESİ olarak yaşanılan durumu sizlere aktarmak için Muhabirimiz Bekir Tüccar Orkun Group Edirne Şubesi çalışanlarından yaşanılanları dinledi.

 

SEBEP NE?

Orkun Group Edirne şubesi çalışanları, işsiz kalmanın acısını yaşarken diğer yandan da sitemlerini dile getirdiler. Türkiye’de ve yurtdışındaki ülkelerin dört bir yanında çalışmalarını sürdüren Orkun Group, işlerinin daha az maliyetle ve daha az zamanla çözmek için Edirne’de bir şube açtı. Kapıkule Sınır Kapısına 800 metre mesafedeki şubede, Orkun Group’a veya farklı şirketlere bağlı TIR sürücüleri ücretsiz bir şekilde konaklama ve dinlenme ya da yaşanılan teknik sorunları çözme fırsatı buluyorlardı. İddialara göre çevre köylerden gelen şikâyetler üzerine araçları farklı yollardan ilerletmek zorunda kalan Orkun Group, Edirne şubesinin bu durumda gereksiz olduğunu düşünerek faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Orkun Group yetkilileri durum karşısında hukuki işlem başlatsa da çalışanlar yaşanılanlar karşısında hem şaşkın hem de üzgün.

 

“MAĞDURUZ, İŞİMİZİ GERİ İSTİYORUZ”

Yaşanılanlar karşısında tepkilerini dile getiren işçiler, yerel yönetime yüklendi. İşçiler; “Orkun Group Edirne şubesini durdurma kararı aldı. Aşağı yukarı 80-85 civarında arkadaşımız işsiz kaldı. Yerel yönetimden yana sıkıntı var. Orkun Group’dan yana bir sıkıntımız yok. Yoksa buraya dünyalarca yatırım yapmış adam niye kapatsın gitsin. Firmanın çalışmasını biz de işimizi geri istiyoruz. Diğer iller, Orkun Group gibi firmaları kazanmaya çalışırken biz elimizdekini kaybediyoruz. Şimdi ben işsiz kaldım. Edirne’de benim isteklerimi nasıl karşılayabilir ki? Kamyon garajına gitsem orada aracı olan arkadaşlarım araçlarını geri çekmiş. Orkun Group gibi kurumsal bir firmada çalışmamıza güvenerek kredi çektik, borç yaptık ama hepsi işsiz kaldı” dedi.

 

“BAYRAM ARİFESİNDE İŞSİZ KALDIK”

Orkun Group Edirne şubesinde çalışmış bir kadın işçi ise; “çok üzüntülüyüz. Ne diyeceğimi bilmiyorum. İşimizi geri istiyoruz. Bayram arifesinde işsiz kaldık. Bizim paramızı kim verecek? Bize kim aynı işi sağlayacak? Bize kim iş verecek?” dedi.

 

“YABANCI PLAKALI ARAÇLARIN GEÇMESİNE MÜSAADE EDİYORLAR”

Bir başka işsiz kalan çalışan da; “Edirne ufak bir yer. Burada iş imkânı kısıtlı. Orkun Group sadece bize değil tüm Edirne’ye katkı sağlıyordu. Kürdanından zeytinine, araç parçasından etine kadar her şey Edirne’den sağlanıyordu. Bizim Tırlarımızın geçişine izin vermiyorlar. Yabancı plakalı Sırp’ı, Hırvat’ı, Bulgar’ına hepsine müsaade ediliyor. Bu soruna bir çare bulmaları lazım. Mülteci olayları var. Bir tır şoförü uzun yollar kat ediyor. Aracına mülteci mi binmiş malı mı çalınmış, aracın yağa yakıta bakıma ihtiyacı oluyor vs. Yeri geliyor başka firmalardan araçların sürücüleri burayı kullanıyordu. Buraya gelip duşunu alıyor, tuvaletini kullanıyordu” ifadeleri kullandı.

 

“YETKİLİLER ALTERNATİF ÜRETMELİ”

Yetkililerin yaşanan durum karşısında alternatif bir çözüm üretmesi gerektiğini belirten mağdur işçiler; “Yetkililer bu duruma bir alternatif üretmeli. Diğer yerlerde Orkun Group gibi büyük bir şirketi şehrinde iş yeri açsın çalışma yapsın diye uğraşırlarken biz elimizdekinin kıymetini bilmiyoruz” dedi. Haberimizin detaylı haline ve mağdur olan işçilerin açıklamalarına “Edirne Gazetesi” adlı facebook hesabımızda yaptığımız canlı yayın ile ulaşabilirsiniz.

 

Kaynak: BEKİR TÜCCAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Yücel bilen
    9 ay önce
    Sıraya girmeden köy yollarından gitmek iyiydi saçma haber yapmayın
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞENTOP’DAN EDİRNE ÇIKARMASI
ŞENTOP’DAN EDİRNE ÇIKARMASI
SIFIR ATIK PROJESİ
SIFIR ATIK PROJESİ