AİDATLARIN ÜST SINIRI VAR

AİDATLARIN ÜST SINIRI VAR

AİDATLARIN ÜST SINIRI VAR

AİDATLARIN ÜST SINIRI VAR
11 Eylül 2019 - 04:01

MERTSOYLU
Edirneli emlakçı Tahsin Burşuk, dairelerde aidatların son yıllarda arttığına dikkat çekerek ev sahiplerine uyarılarda bulundu.
YÖNETMELİĞİ BİLMİYORLAR
Emlakçı Tahsin Burşuk,Başta siteler olmak üzere güvenlik, havuz, bina görevlisi, bahçıvan gibi ihtiyaçlara paralel yükselen apartman aidatları yükselişini sürdürüyor. Son yıllarda artan lüks sitelerde aidatlar çok yüksek oluyor. Bilindiği gibi, aidat, apartman görevlisi, güvenlik ve sigorta gibi kalemlerde tüm bağımsız bölümlere, yani dairelere eşit dağıtılıyor. Diğerleri ise arsa payı oranında katılımı düzenliyor. Burada da yönetim planı önem kazanıyor. Vatandaşın yönetim planını bilmemesi nedeniyle adil olmayan durumlar yaşıyorlar. Yönetim planlarında 1 artı 1 daire de, 4 artı 1 daire de eşit öder yazıyor. Bu adil değil ama yönetim planı bu sistemin anayasası olduğu için uymak zorundayız. Bu durumda ne yapacağız? Toplanacağız ve 5’te 4 çoğunluğa ulaşacağız. Ancak o zaman yönetim planını değiştirerek adilane bir yönetim planı hazırlayacağız” dedi.
HARCAMAYA KATILMAK ZORUNDA DEĞİLER
Kat sakinlerinin haklarını bilmediğini ifade eden Burşuk, “İşletme bütçesi, yani o binayla ilgili apartman görevlisi, güvenlik, aydınlatma gibi sitenin günlük yaşamını sağlayan her türlü giderine ev sahibi de kiracı da dahildir. Ancak yatırım bütçesi taşınmazın kiracısını ilgilendirmeyen tarafıdır. Asansör değiştireceğiz, binamızı demirbaş malzemeler alacağız kiracı bu harcamaya katılmak zorunda değil” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YUNANİSTAN ÖLÜME TERK ETTİ
YUNANİSTAN ÖLÜME TERK ETTİ
EDİRNELİLER, EDİRNE'Yİ TÜRKİYE'NİN ŞAMPİYONU YAPTILAR
EDİRNELİLER, EDİRNE'Yİ TÜRKİYE'NİN ŞAMPİYONU YAPTILAR