Reklamı Geç
GIDA TIRMANIYOR

GIDA TIRMANIYOR

GIDA TIRMANIYOR

GIDA TIRMANIYOR
01 Şubat 2019 - 01:21

Kadir Has Üniversitesi’nce her yıl yapılan Türkiye Sosyal Siyasal Eğilimler Araştırması 2018 açıklandı.  Vatandaşa en büyük sorun nedir diye soruldu. En büyük sorun işsizlik diyenler yüzde 27, ekonomi kötüye gidiyor diyenler yüzde 57,1.

TÜİK’in yıllık yüzde 25, 11 oranında arttı dediği gıda fiyatlarını bir de birleşik kamu iş araştırdı. Pazar ve marketlerdeki gıda fiyatlarını inceledi. Sonuç çok farklı çıktı. Enflasyonu en çok arttıran kalemlerden biri olan gıda, sadece 1 yıl içerisinde yüzde 55 civarında artış gösterdi. TÜİK yıllık gıda enflasyon oranını yüzde 25,11 olarak açıklarken Birleşik Kamu-İş yüzde 55,3 olarak açıkladı. Yani TÜİK’in açıklamasının iki katından fazla. Tüketici de bu araştırmayı kendine daha yakın buldu.

Ocak ayında fiyatı en çok artan sebze ve meyve oldu. Meyvedeki artış yüzde 163,5 sebzedeki artış da yüzde 230’u buldu.  Önce etin fiyatı yükseldi tüketici etten kıstı. Sonra bakliyatın fiyatı yükseldi bakliyattan kıstı. Şimdi tüketici sebzeden de kısmak zorunda. Çünkü etiketlerdeki fiyatlar hiç bu kadar artmamıştı. Pazarda sivri biberin kilosu 16, kabağın 8, biberin 12, patlıcanın 13, salatalığın 9 ve domatesin kilosu 8 liradan alıcı buluyor.

Yüksek fiyatlar zaten zor geçinen tüketicinin bütçesini etkiliyor. En çok zararı dar ve sabit gelirli görüyor. Fiyatlardaki artışı daha da ağır hissediyor. Çünkü gelirinin büyük bir kısmını gıdaya ayırmak zorunda.

Birleşik Kamu-İş’e göre Ocak ayı enflasyonu yüzde 14,75 yani emeklinin ve memurun almış olduğu yüzde 10’luk zam daha ilk aydan gıda enflasyonunun gerisinde kaldı.  Merkez Bankası ise çok iyimser. 2019 yılsonu enflasyon beklentisini yüzde 14,6 olarak açıkladı. Tahminin tutmasıysa etiketlerdeki bu yüksek rakamların düşmesine bağlı.

MOTORİNİN FİYATI BENZİN FİYATINI SOLLADI

Mazotun litre fiyatı benzinin litre fiyatını geçti. Motorinle benzin fiyatları arasındaki makas kapandı kapanacak derken tabela değişti. Motorinin fiyatı benzin fiyatını solladı. Bu durumda tasarruf için dizel otomobil alanların da avantajı kalmadı. Dizel araçlar yakıtı daha tasarruflu kullanıyor ama satış fiyatları da o oranda pahalı. Sürücülerin karşısında ezber bozan bir tablo oluştu. Motorinin fiyatı 6,01 benzinin fiyatı ise 5,98 lira oldu.  Geçen yıla göre litrede 1 lira zamlanan motorinin fiyatı sadece dizel araç sahiplerini değil nakliye ve lojistik düşünüldüğünde herkesin cebini etkiliyor.

DİPLOMALININ HALİ YAMAN

İşkurun anketi çarpıcı bir gerçeği koydu ortaya. İşkurun 90 bin iş yerinde yaptığı araştırmaya göre işverenlerin kriterlerine göre diploma son sırada yer alıyor. Üniversiteli işsizin çok olduğu Türkiye’de artık işverenler ortaokul ve lise mezunu teknik ve pratik becerisiyle tecrübesi olanlara ihtiyaç duyuyor. İşveren artık diploma sormuyor eğitim kriteri sıralamada geriye düşüyor. İşgücüne ihtiyaç duyulan meslekler arasında, elektrik ark kaynakçısı, tabelacı, tekstil makinecileri, mobilya imalat ustaları ve düz örme ustası yer alıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
VALİ CANALP, BALKAN ÜLKELERİNDEKİ ÇOCUKLARI AĞIRLADI
VALİ CANALP, BALKAN ÜLKELERİNDEKİ ÇOCUKLARI AĞIRLADI
EBEVEYNLER ÇOCUKLARIYLA İP ATLADI, BİRDİRBİR OYNADI
EBEVEYNLER ÇOCUKLARIYLA İP ATLADI, BİRDİRBİR OYNADI
Reklamı Geç