ÖĞRENCİYLE ESNAF: ÇAYLA SİMİT, AYLA YILDIZ, ETLE TIRNAK GİBİDİR


2017-2018 eğitim-öğretim yılını Trakya Üniversitesinde gerçekleştirecek olan öğrenciler kayıtlarını yaptırmak için Pazartesi gününden itibaren Edirne’ye gelmeye başladı. Edirne’ye ilk kez gelen öğrenciler kayıtlarını yaptırdığı gibi şehir merkezinin yolunu tuttu ve Edirne’yi tanımaya başladı. Öğrencilerin gelmesiyle birlikte esnafında yüzü bir hayli güldü. Nede olsa bir nebze öğrencilerin sayesinde geçim sağlıyorlar.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun da dediği gibi bu yıl 9 bin 600 yeni öğrencinin kayıt yaptırmasıyla birlikte Edirne’de öğrenci sayısı 49 bini bulacak. Bu rakam gerçekten Edirne’nin tam bir üniversite şehri olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. Bu rakam Edirne’nin 8 köyünden 4’ünün nüfusunun toplamından daha yüksek. Verilere bakacak olursak, Lalapaşa 6 bin 834, Süloğlu 7 bin, Enez 10 bin 494 ve Meriç 14 bin 028 nüfuslu ilçe. Bu 4 ilçenin nüfusunun toplamı 38 bin 356 yapıyor. Ama sadece Edirne’ye gelen öğrenci sayısı ise 49 bin yani bu dört ilçenin toplam nüfusundan bile fazla.

Öğrenciyle esnaf etle tırnak, ayla yıldız hatta çayla simit gibidir. Bir birlerinden ayrı olamazlar. Öğrenci olmazsa esnaf kazanamaz, esnaf olmazsa öğrenci istediğini sağlayamaz. Hatta bunlara birçok örnek verebiliriz. Durum böyleyken Edirne esnafı tabiri caizse kendi ayağına sıkmaktan vazgeçmiyor. Öğrencilerin sayesinde ayakta durmasına rağmen öğrenciler şehre gelmeye başladığında kiralar uçuyor. Etiketlerdeki fiyatlar artıyor vb. Nasıl olsa Edirne’de kiralık daire veya yurt az mecburen istediğimiz fiyatı kabul edecekler düşüncesiyle hareket etmek emin olun sizleri kara değil zarara uğratacaktır. Eğer bizler Edirne’ye gelen turisti memnun etmezsek, gelen öğrencileri memnun etmezsek biraz kaba olacak ama kazıklarsak dönüşü olmayan hatalara yol açmış oluruz. Onlar mecbur bize katlanacak dediğimiz kişiler ilerleyen zamanlarda sizlere katlanmazsa mecburen siz başkalarına katlanmak zorunda kalacaksınız.

Bu arada ETUS’ta şehre kayıtlarını yaptırmak için gelen üniversite öğrencilerine sürpriz bir karşılama yaptı. Tam öğrencilerin geldiği gün zamlı fiyat tarifesi yürürlüğe girdi. Kartlı öğrenci binişi 1,35 TL'den 1,50 TL'ye yükseldi. Yazımın üst kısmında da belirttiğim gibi beş gün içerisinde 9 bin 600 öğrenci kayıt yaptıracak.

Sevgili büyüklerim öğrencilerin tamamı daha serhat şehrimize gelmeden kötü huylarımızdan vazgeçelim. Zararın neresinden dönersek kardır. Sonuçta bizler öğrenci kardeşlerimizin sayesinde bir nebze ayakta duruyoruz. Öğrencileri çok zengin görüp bir ürünü daha fazla paraya satmanın da ne kadar yanlış düşünce olduğunu eminim sizler benden daha iyi biliyorsunuz. O çocukların ne zorluklarla okuduğunu da benden daha iyi biliyorsunuzdur. Belki sizin çocuğunuz da başka bir şehir de öğrenci ya ona da böyle davranılsa ne yapardınız?