NE İŞTİR YAHU!


Gazetemiz ‘EDİRNE’nin dünkü manşeti okurlarının içini sızlatmıştı. Manşetimizin fotoğrafında pompalı tüfekle öldürülen 13 yaşındaki Erkan Mermi’nin aynı aile tarafından 10 yıl önce tüfekle öldürülen babası Aydoğan Mermi’nin mezarının önüne defnedildiği görünüyordu.

Ben gazetemizde bilgisayar başında Erkan kardeşimizin cenaze haberini yazarken bir bilgi yine Menzilahır Mahallesinden geldi. Yine bir kişi aralarında tartışma çıkan husumetlisini silahla bacağından vurmuş yaralanan kişi ambulansla Tıp Fakültesine kaldırılmıştı.

Yaşanan olaylar bireysel silahlanmanın ne kadar arttığını bir kez daha gözler önüne serdi.  Şunu unutmayalım ki çoğumuz sadece ölümle sonuçlanan olaylardan haberdar oluyoruz. Bir de silahı beline takıp ortalıkta dolaşanlar, kızdığı kişinin kafasına silah dayayanlar, elde oynayarak gösteriş yapanlar, gözdağı verenler ve kazayla vurup vurulanları da koyduk mu üzerine durumun ne kadar ciddi olduğunu anlayacaksınız.Peki, sadece anlamakla yetinmek gerekiyor mu? Onu da vicdanınıza sorun.

Günümüz çağında ekmek almak silah almaktan daha zor. Ekmek almak için markete gitmeniz gerekirken silah almanız için sadece telefonunuzdan internete girip sipariş vermeniz yeterli. Çünkü kapıda ödemeyle kargo kapınıza kadar teslim ediyor. İnternette silah satışı yapan sitelere bakacak olursak, uzun namlulu silahlar mı istersiniz, beylik tabancaları mı, Çin malı tüfekler mi, envaiçeşit kalibresiyle, ne cins ürün ararsanız bulmanız mümkün.

Umut Vakfı’nın verilerine göre, Türkiye’de yüzde 85’i ruhsatsız 25 milyon bireysel silah varyani çoğu sağda solda zulalanmış vaziyette; nerede, ne zaman, kimin elinde, hangi uğursuz pusudan namlu çıkaracağı belirsiz. Devlette kaydı kuydu yok.Vakfın verilerine göre Türkiye genelinde, bir önceki yıl bireysel silahlarla toplam bin 990 cinayet işlenirken, bu yıl bu olaylar yüzde 27 artış gösterdi. Eylül 2017 itibarıyla ateşli silahlarla işlenen 2bin 525 olayda bin 575 kişi öldü, 2bin 670 kişi de yaralandı.

Bizler Edirne’de ellerinde, bellerinde silah olan gençler istemiyoruz.13-15 yaşlarında çocukları ölmesini, hayatlarının baharında demir parmaklıklar arkasına girmelerini istemiyoruz. Öyleyse yetkililer gereğini yaptıklarından fazlasını yapacaklar dosta güven, düşmanave suç çetelerine korku salacaklar.