Edirne turizmine "booster" Saray-ı Cedid-i Amire


Edirne turizmini konuştuğumuzda işinin ehli kişiler aynı nakaratları söylemektedir.

Edirne turizminde en büyük eksiklik Prehistorya dönemi, Traklar, Roma ve Bizans dönemi varlıkları ve Osmanlı Sarayı ve tarihteki Edirne Savaşlarıdır.

Yukarıda yazdıklarım olmadan Edirne her zaman turizmde eksik kalacaktır. Tarih öncesi dönem dediğimiz “Prehistorya” dönemine ışık tutan buluntular Edirne'nin 10 km. uzağındaki Avarız Köyü yolu ile Tunca arasında (Çardakaltı mevkiinde) rastlanmıştır. Buranın tam anlamı ile ele avuca sığacak bir şekle gelmesi, turizme de açılması gerekmektedir. Şayet burası ziyarete edilecek şekle gelirse ve doyurucu özelliklerle beslenirse Edirne’ye gelen turların ilk durağı da burası olacaktır.

Traklar dönemi ise elimizde varlıklarının olduğu, fakat henüz hiçbir şekilde tanıtımının da yapılmadığı, var olan Tümülüs ve Dolmenlerin bile kendi kaderine terk edildiği bir zamanı yaşıyoruz. Oysaki sadece Lalapaşa bile Trakları doğru kullanırsa kendini aşacak bir turizme yönelecektir. Burada sözün bittiği yerdeyiz.

Roma ve Bizans dönemi için ise Edirne’de var olan birçok Roma, Bizans eseri olmasına rağmen herhangi bir girişimde bulunulmamaktadır. Edirne surlarını bile göz önüne alırsak Kaleiçi set boyunca bir kısım yerleri evlerin bahçelerinde kalmış, kaderine terk edilmiştir. O bahçeli evin sahibi bile kendi girişimi ile mini bir kafe restoran açsa, yöresel yemekleri verse Edirne turizmi için harika bir başlangıç yapmış olur. Bu konuda da bu tür yerlerin bilinçlendirilmesi, gerektiğinde de Trakyaka ve benzeri oluşumlarla da desteklenmesi gerekmektedir.

Osmanlı Sarayı ya da sarayları ise bambaşka bir konudur. Son zamanlarda Edirne Yeni Sarayı’ndaki kazı çalışmaları hızlanmıştır. Gayet yakından takip ediyorum. Ümidim ise çok güzel bir Sarayı’nda varlığı bilinen ancak çeşitli sebeplerle tahrip olmuş yapıların konservasyon ve restorasyon ile birlikte Edirne’nin Turizminde patlama yapacak bir hale gelmesini içten bile değil.

Edirne gerçekten de turizm değeri olan bir kenttir. Sadece Osmanlı dönemi turizminin de yapılmaması, dönemlerin de çeşitlendirilmesi gerekmektedir. Edirne hak ettiği yabancı turizmden payını da en iyi şekilde o zaman alacaktır.