SAVAŞ


Sorumlu Yazı İşleri Müdürlüğü’nü yürüttüğüm Edirne Gazetesini 20.12.2017 tarihinde Edirne Belediye Meclis Üyesi ve Edirne Spor Kulübü Başkan’ı Savaş Üner devraldı.

Gazetemizin el değiştirmesinin üzerinden 2 gün geçtikten sonra Gündem Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Murat Savaş köşe yazısında eleştirilerde bulundu. 4 gün sonra tekrar yandaş basın olarak gazetemize eleştirilerde bulundu. Ardından 3 gün sonra tekrar eleştiride bulundu derken eleştirilerin ardı arkası kesilmedi. Belli ki bir şeyler vardı.

Murat Savaş’ın gazetemize adeta Savaş açtığı dönemde bana bu meslekte birçok öğretisi olan büyüğüm Ercan Bitti gazetemizin Sorumlu Yazı İşleri Müdürüydü. Hemen hemen her akşam beraber oldukları ağabeyi Murat’ın gazetemize Savaş açması konumu gereği Ercan ağabeyi zorda bırakıyordu hatta dışarıda “Kankan yazmış yine, şamar oğlanına çevirmiş sizi…” gibi yakıştırmalara maruz kalıyordu.

Sırf talimat verildiği için yazmak zorunda kaldığını düşündüğümüz Savaş’a bir gün Ercan ağabey “Zor şartlarda 3 kuruşa sürdürdüğümüz mesleğimizi daha da zor hale getirmeyelim. Gazetelerin tabiri caizse peynir-ekmek gibi satıldığı bir ortamda, ileride umarım vicdan muhasebesi yapmamızı gerektirecek bir durum yaşamayız…” yazısıyla cevap vermiş belli bir süre sonrada işten ayrılmıştı.

Ben Murat Savaş’la 3 Mayıs 2013 saat 17.25’te bana facebooktan “Şener biraderim nasıl gidiyor işler? Murat savaş – Edirne” mesajını göndermesi üzerine tanışmıştım. Birkaç görüşmenin ardından sayesinde Sabah Gazetesinin Uzunköprü temsilcisi olmuştum. Ardından ATV, İHA derken askerlik vakti geldi vatani görevimi yapmak için düştük yollara. Askeriyeye girmeden daha beni karşılayanlar Murat Savaş’ın selamını söylüyorlardı. Ben Kütahya’ya gitmeden ismim gitmişti ve Murat ağabeyimin çok faydası dokundu. Vatani görevimi tamamladım ve Uzunköprü’ye döndüm ardından evlilik derken Edirne’ye taşındım. Burada yine Murat Savaş’ın çok faydasını gördüm bir karar alacağım zaman ilk fikrine danıştığım kişilerdendi kendisi ancak Edirne Gazetesinin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olana kadar.

Nedeni nedir henüz bilinmez ama Murat Savaş soyadının hakkını vermeye başladı ve Ercan Ağabeyin ardından bana da bir Savaş açtı. Yazımın başında da belirttiğim gibi kendisine talimat verildiği için gazetemizi hedef aldığını düşünüyorum yoksa insan beraber olduğu dostlarına böyle davranır mı? Yok yok davranmaz…

Sözü uzatmadan söylemek gerekirse, gazetelerin zor günler geçirdiği bu dönemde birçok meslektaşımız güne işten çıkartılma endişesiyle başlıyor. Hal böyle olunca ne dost belli ne de düşman herkes menfaatince insan. Dost gibi görünüp düşmanın yapmadığını yapanların boy gösterdiği şu dönemde mecburen düşmandan çok dostundan sakınıyor insan. Çünkü dostluk biterse hatta vicdan biterse sana nasıl zarar vereceğini en iyi o biliyor. Bu yüzden dostum dediklerimizi iyi seçmeliyiz bir gün ne olacağını hiç bilemeyiz. Bu dönemde öyle kişileri tanıyınca düşmanın daha mert olduğunu düşünür oldum. Ekmek parası için balon satanı, pamuk şeker satanı anladım da, peki ya dost - kardeş satmak odamı ekmek parası için diyelim şimdilik virgül koyalım.