Venüs Retro


Güzelliğin, aşkın ve evliliğin temsilcisi Venüs, Oğlak Burcu’nda geri hareketine başlamaya hazırlanıyor. Bu yolculuğunda büyük dönüşümlerin habercisi Plüto’yu da yanına alıyor. Peki tüm bunlar ne demek? Haydi biraz içini açalım.
Retrolar bulunduğumuz durumu analiz edebilmemiz için bir fırsat sunar bize. Ne kadar yol kat ettik, neler yaptık, neler eksik kaldı? Hepimizin durup dinlenmeye, eksiklerimizi tamamlamaya, hatalarımızı görmeye ve bunları nasıl değiştirebileceğimizi anlamaya ihtiyacı var. Biz bunu kendi kendimize sağlayamasak bile evrensel sistem bize bu zamanı tanımak istiyor. Şimdi de durmamız ve yavaşlamamız gereken bir dönemin içindeyiz. Dön bak bakalım ilişkine, birlikte neyi inşa ettiniz neleri görmemeyi seçtiniz? Siz bir olarak neleri başarabildiniz? İlişkide ne kadar dürüst oldun, nasıl kandırdın kendini ve karşındakini? Biraz sular bulansa da mutlaka görmen ve öğrenmen gereken şeyler var. Dürüstlük mesela, emek mesela, güven mesela... Eğer bir problem varsa şimdi dönüştürme zamanı, eğer dönüşemeyecek bir noktadaysa gitme zamanındayız.
Peki kendinle ilgili ne noktadasın? Ruhuna, bedenine gereken özeni gösteriyor musun? Kendin için neler yaptın? Sevdiğin bir uğraşın var mı? Aynaya baktığın zaman kendini sevebiliyor, beğenebiliyor musun? Cevabın evet ise kendini tebrik et ve kocaman sarıl. Cevabın hayır ise bu retro sürecinde düşün bakalım neye ihtiyacın var? İsteklerini ve zevklerini hangi noktada bıraktın ve bunlara nasıl ulaşabilirsin?  Başkaları için emek vermiş olabilirsin, peki bunu kendin için yapabildin mi? Mesela alanına ısrarla müdahil olan insanlara hayır dedin mi? Sana katkı sağlayacak, hayata bakışını değiştirecek ve seni ileri taşıyabilecek şeyleri araştırabilirsin bu süreçte. Adım atma henüz, sen sadece kendin için bir planlama yap. Retro sonrasında girişebilirsin.
Bu süreçte yeni bir ilişkiye başlamak, evlenmek, nişanlanmak, saç rengini değiştirmek, estetik müdahaleler yaptırmak pek doğru olmayacaktır. Erteleyebiliyorsan ertele, erteleyemiyorsan eğer olması gerektiği içindir ilahi zamanlamaya güvenmeyi seçebilirsin.
Ülkemiz ile ilgili olarak ise biraz daha zamana ihtiyacımız var. Elbette ki güzel günler ve aydınlık günler gelecektir. Korkuyu giderecek olan şey sevgidir. Umuyorum ki bu sevgiyi kadınlar, çocuklar ve hayvanlara karşı yeşertebiliriz. Güç gösterilerinin yerini sevgi ve saygıya bırakması dileğiyle.