BİR ÖLÜMÜN HATIRLATTIKLARI!...
ALİ İHSAN GÜRCİHAN

ALİ İHSAN GÜRCİHAN

Ali İhsan Gürcihan

BİR ÖLÜMÜN HATIRLATTIKLARI!...

20 Mart 2018 - 20:07

Eski Bakanlardan Hasan Celal GÜZEL vefat etti ve defnedildi.

Allah rahmet eylesin. Toprağı bol olsun.

Hem siyasi hem de akademik yönü ile Ülke adına yaptığı hizmetler

için bir vatandaş olarak ben de teşekkür ediyorum.

Tanısın, tanımasın rastladığı her kişiyi öpmesi ile sempati toplamayı beceren bu kişinin, ben görevde iken bize yaptığı ise bu görünürdeki güler yüzü ile uyumlu olmayan çok farklı bir yaklaşımdı. Yıllardır üzüntüsünü ve zararını çektiğim bu olayı da, Silahlı Kuvvetlere yönelik son dönemde yapılanların daha iyi anlaşılması için bugün bir defa daha not düşmemde ve bu köşede paylaşmakta yarar görüyorum.

 

1990’lı yıllardı; Türk Silahlı Kuvvetleri içerisine sızdığını tespit ettiğimiz cemaatçi ve tarikatçı subay ve astsubaylardan, uzun ve titiz bir inceleme sonucu örgütlenmeye çalıştıkları anlaşılan ve hakkında kesin kanaat getirdiklerimizin görevine son vererek Ordu içerisinde yapılanmalarını önlemeye çalışıyorduk. İlişiği kesilen başta Fetullahçı olmak üzere cemaatçi, tarikatçı bu kişiler de boş durmayıp mensup oldukları örgüt desteğinde yalan, yanlış bizlere çamur atmaya çalışıyorlardı.

Daha sonra sözde Ergenekon, Balyoz ve Casusluk kumpas davaları ile bu çamur atma işinin iktidardan güç alarak hangi seviyeye geldiğini ne yazık ki hep beraber gördük.

Üzücüdür ki, Hasan Celal GÜZEL de bilerek ya da bilmeyerek, ordudan atılan cemaatçiler üzeriden hazırlanan bir kumpas dosya ile 1997 yılında Savcılığa müracaat ederek 10 yıl sonra FETÖ’nün başlatacağı kumpas davalarına bir şekilde öncülük yapılmasına alet olmuştu. Bu koca dosyada; içlerinde benim de olduğum 20 General’in Alevi olduğu ve Ordu’da mezhepçi bir yapılanma içerisinde bulundukları iddia ediliyor, düzmece şemalar ve tamamı ile yalan görüşme ve toplantı içerikleri ile yapılanmaya gerçek süsü veriliyordu. Savcı da elbette  Genelkurmay üzerinden soruşturma başlatmıştı. Silahlı Kuvvetler’de ayrımcılık yaratmak ve rahatsız oldukları kişileri şüpheli ve akıllarınca istenmeyen bir mezhep mensubu konumuna sokarak saf dışı bırakmak için daha o tarihte atılmış basit bir kumpastı. Basit ve kahpece idi ama nifak tohumları saçan çok tehlikeli bir adımdı. O dönem bireysel ölçekte bir öç alma gibi değerlendirdiğimiz bu kumpasın Silahlı Kuvvetlere yönelik planlı bir çalışmanın ilk aşamaları olduğunu daha sonra anlayacaktık.

15 Temmuz kalkışmasına nasıl geldiğimizi ve bunu yapabilecek kadroların nasıl oluşturulduğunu düşünürken bilerek ya da bilmeden adım adım yapılan bu hata ve yanlışları unutmamak gerekir diye düşünüyorum.  

 

Ergenekon ve Balyoz kumpas davalarının gündemde olduğu o ateşli günlerde aynı konu 5 Mayıs 2012 tarihinde Takvim gazetesinde hem haber hem de köşe yazısı ile Gazeteci Ergun DİLER üzerinden“Esas Cunta Bunlar” diye yeniden gündeme getirildi. Savcı Nuh Mete Yüksel tarafından 10 yıl önce soruşturması tamamlanıp gerçek dışı olduğu anlaşılan bu sözde mezhepçi denen yapılanmanın bu sefer “Cunta” başlığı ile Ergenekon ve Balyoz davasına katılması için tetikçilik yapılması, bugün FETÖ düşmanı kesilenlerin yaşadığımız o süreçte kimlerin, kime hizmet ettiği açısından ayrıca düşündürücüdür.

 

Mezhepçi yapılanma diye yalan ve iftiralarla hazırlanmış bu kumpas dosyayı Rahmetli Hasan Celal GÜZEL’in bir hatırası olarak çocuklarıma onurla bırakacağım. Bu işin şahsi açıdan en üzücü tarafı; mezhepçi bir yapılanma iddiası içerisinde adımın geçmesinin Babamı, Koca Adamı ağlatması idi. Bana güvense de, inansa da çirkin bir yalan çok ağırına gitmişti. Kısa bir süre sonra kaybettiğim babam bu üzüntüsünü de beraberinde götürmüştü. Bu işin hepimizi ilgilendiren esas üzücü yanı ise, yalan ve iftira ile Türk Silahlı Kuvvetleri’ne verilen zarardır.

Hasan Celal Güzel’in ölümü üzerine bu yazıyı yazmak istemezdim ama; masum bir insan olan Babamın gözyaşlarının, bana değil ama ona ve de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yapılan haksızlığın ve zararın bir bedeli olmalı idi.

 

Ölüm noktasında her şeyin unutulmasına inanan biri olarak hayatını kaybeden Hasan Celal GÜZEL’e, tüm olanlara rağmen samimiyetimle kişisel hakkımı helal ediyor, Ailesi ve Yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Allah rahmet eylesin.

 

                                                                          20 Mart 2018

YORUMLAR

  • 0 Yorum