GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ !... ( 1 )
ALİ İHSAN GÜRCİHAN

ALİ İHSAN GÜRCİHAN

Ali İhsan Gürcihan

GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ !... ( 1 )

28 Temmuz 2016 - 08:40

Kuzey kutbunda bile buzdağları erirken bu dünyada,

Bir buzdağı vardı büyüyen Ülke’deki bu çirkin ortamda.

Su üstünde görünen parçası Okyanus ötelerinde,

Görünmeyen koca parçası ise Ülke’mizin derinliklerinde.

 

Yıllardır haykırdık yaklaşıyor,geliyor diye üstümüze,

Ne çare anlatamadık gafillere ve de işbirlikçilerine.

Gün gelip bütün hışmıyla çarpınca bizim gemiye,

Milletçe uyandık bu nasıl canavarmış diye.

Belli değil sürüklenip o mu çarptı Ülke’ye,

Yoksa körü körünebiz mi çarptık o dev kütleye.

 

Her neyse artık olanlar oldu ,

Üstünü bırak, altı da çıktı buzdağının ortaya .

Tehlikeye rağmen mışıl mışıl uyuyanlarda,

Yol ve dava arkadaşlığı yapanlarda gördü gerçeği.

Kısacası ;

Hainler,duyarsızlar ve işbirlikçiler yüzünden büyük bir tehlike atlattık.

Geçmiş olsun,hepimize üzüntülüyüz.

Tekrar, Şehitlerimize başsağlığı ve yaralılara şifalar diliyoruz Acele ile alınan karar ve uygulamalarda hatalardan kaçınılmasını ve kısa sürede huzura kavuşmayı temenni ediyoruz.

 

Olan oldu da, bu acı olay sonrası güzel bir gelecek kurabilmek için geçmişte ne hata yaptığımızı da samimiyetle ortaya koymamız gerekir.

Çok açık ve net anlaşılmıştır ki, şu iki temel konuyu hiç kimsenin unutmaması gerekir ;

Türkiye Cumhuriyeti’nin varoluş temelini teşkil eden başta laiklik olmak üzere tüm kuruluş değerlerimiz hayati önemdedir.

Bu değerleri bir kenarı koyup inanç sömürüsüne dayalı ilişkilerle,tarikat ve cemaatler üzerinden siyaset,eğitim, basın, sağlık ve ticari alanlarda etkinlik oluşturmaya çalışanlar başta kendileri olmak üzere insanlarımıza çok büyük zararlar  verir ve Ülke’yi de felakete götürürler .

 

Gerçek demokratlar Cumhuriyet değerlerini çiğnemedikleri, başta Atatürk olmak üzere bu değerleri yaratan büyüklerimize de sadakat gösterdikleri gibi,bu değerleri çiğneyerek Ülke’yi felakete götürecek hiçbir yaklaşım ve oluşuma da meydan vermezler.Bu kapsam ve anlamda yakın geçmişte yaşadıklarımızı,eleştirdiklerimizi birkaç yazı dizisinde iyi niyetle ve geleceğe olumlu katkı sağlamak düşüncesi ile sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

İşte bunlardan bir tanesi :

Daha üç yıl öncesine kadar”Hocaefendi,Kainat İmamı ” denen bugünün teröristi Fetullah’ın tam anlamı ile güçlenmesine ve etkin olmasına kapı açan 2008 yılındaki Yargıtay kararının bir gün sonrası  25 Haziran’da bir yazı  kaleme almıştım.Bu yazının bugünlere ışık tutan sadece bazı bölümlerini hatırlamak ve sizlerle paylaşmak istiyorum :

 

“ Yapılan yasal düzenlemelerin bir  sonucu olarak dün (24 Haziran 2008)Yargıtay Ceza Genel Kurulunun aldığı kararla, Fetullah diye tanınan hoca efendinin suçsuz olduğuna hukuken son nokta konuldu.”

“ Ilımlı İslam adına, ABD güdümünde dünya çapında yapılan örtülü çalışmalar ve içimizdeki Cumhuriyet karşıtlarının, tam da Yargı’nın son kararı vereceği günün hemen öncesinde yani sadece bir gün içerisinde yaptıklarını bu açıdan sizlerle paylaşmak istiyorum.

-        New York Times gazetesi yazarı bir defa daha ‘’Türkiye, Ilımlı bir Müslüman Demokrasi için önemli bir laboratuardır. O yüzden bu deneyim aceleye getirilmemeli.’’ diye bir şeyler yazıverdi.

-        Her ne hikmetse tam da zamanında İngiltere ve ABD’nin dış politika konusunda en ciddi iki dergisi,yaptıkları anket ile Fetullah’ı ,’’Dünyanın yaşayan en büyük entelektüel’i ‘’ olarak ilan ediverdi.

-        Aynı gün,Dengir Mir Fırat denen AKP’li vekil, yabancı bir gazeteye, bu ülkenin kurtuluş ve kuruluş felsefesini anlatırken özetle ‘’ Türk toplumuna travma yaşatıldı. Bir gecede kıyafetlerini ve dillerini değiştirmeleri söylendi.’’diyebildi.

-        Gazeteci Neşe DÜZEL ise , nedense yine aynı gün, sözde Araştırmacı Yazar Sevan NİŞANYAN ile yaptığı söyleşide,Atatürk Milliyetçiliği’ni faşistlikle, laikliği diktatörlük aracı olmakla özdeşleştiren ve Kurtuluş Savaşımızı küçük düşüren söylemlere gazetede geniş bir şekilde yer veriyordu .”

 

Şu an FETÖ denen terör örgütünün,içeride ve dışarıda nasıl bir ortamda ve kimlerin desteği ile kökleştirildiği ve etkin hale getirildiği daha o günlerde açıkça ortada idi.Türk Silahlı Kuvvetlerini hedef alan Ergenekon ve diğer davaların hemen bu Yargıtay kararından sonra başladığını düşündüğümüzde, Fetullah’çıların bugün Halkı’na silah çekecek,bomba atacak güce hangi siyasi ortamda,kimlerin işbirliği ile ve nasıl geldiklerini artık herkesin anlaması gerekir.Bu nedenle de terör örgütü mensubu katilleri yargılamanın yanısıra bugün başımıza gelen acı olayları terör örgütünün de ötesinde başta siyaset olmak üzere her yönü ile çok detaylı sorgulamamız gerekir.

                                                 Kalın sağlıcakla.   

 

NOT :Birkaç yazı dizisi ile geçmişe dönük hatırlamaya ve paylaşmaya çalışacağım bu gibi gerçeklerin, güzel ve huzurlu bir geleceğe bir zerre de olsa katkı sağlaması dileği ile. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum