HOCAM YA DİĞER GÜNAHLAR !..
ALİ İHSAN GÜRCİHAN

ALİ İHSAN GÜRCİHAN

Ali İhsan Gürcihan

HOCAM YA DİĞER GÜNAHLAR !..

31 Aralık 2018 - 02:54

Yeni yıl gelince bazı Din görevlilerimiz, kutlamalar konusunda nerede ise  hepimizi “kafir”yerine koyan söylemlerde bulunuyor ve bizleri üzüyor.

Bu hafta bir hocamız, Cuma namazı öncesi vaaz verirken, bağıra bağıra anlaşılmaz bir şekilde özet olarak “Noel”i kutlamanın günahından ve yılbaşını kutlamanın da aynı noktaya geldiğinden ve günah işlendiğinden bahsediyor.

 

Hocam camiye gelmişiz, Noel’den bize ne ? Hıristiyan Aleminin dini bir günü, farklı inanış ve insanlara  saygı duyduğumuzdan bakar geçeriz o kadar. Noel tatili diye buralara gelip alışveriş etmelerine sevineceğiz de, Allah’ın kullarının Noel’i kutlamalarına gelince mi kızacağız.  

 

Günah konusuna gelince; siz hocalarımızın söylediğine kıymet veriyoruz da, biz de biliriz ki, kendini bilmez insan sadece yılbaşında değil, her zaman her yerde ve her şekilde günah işler. 

Yalan söyler, aldatır işler,

Çalar, rüşvet alır, yolsuzluk yapar işler,

Saldırır, tecavüz eder işler,

Çocuklara tecavüz eder günahın katmerlisini işler,

Ve de günahların en büyüğünü, insanları ayırarak, hakaret ederek ve Allah’ın bazı kullarını zillet görerek işler.

 

Saygıdeğer Hocam; siyasilerin oy uğruna insanları kutuplaştırdığı, kendinden olmayanları suçladıkları bir ortamda, sizler gibi Din Adamlarının söylemlerinin çok  daha dikkatli, kucaklayıcı ve hoşgörülü olması gerekir diye düşünüyorum.

 

Hocam samimiyetle ifade edeyim ki, özellikle şu an birçok vatandaşımızın ve Ülke’nin yaşadığı sıkıntıların da etkisi ile yılbaşının da tadı kalmadı.

Buyur bize misafir ol beklerim.

Ne eğlence, ne içki, ne de fındık, fıstık.

Eğer o da günah değilse televizyon izleme dışında tam da tarif ettiğiniz gibi bir yılbaşı, bir iki telefon kutlaması hepsi o kadar.

 

Kıymetli Hocalarım, Dini açıdan doğruluğunu bizim de bildiğimiz ve inandığımız konuları sizlerin birikimi ile saygı ile dinliyoruz.

Dinliyoruz da, sizlerin uyarıları sadece bizlere mi ?

Benden çok daha iyi bilirsiniz ama, bir Din adamı olarak, Hadislerimize göre “Topluma İMAMET etmek gibi bir sorumluluk” üzerinden bizi yönetenlere de söyleyecek bir sözünüz yok mu ?

 

Bizlere yılbaşı kutlamaları  haram diyorsunuz anlıyorum da, haksızca sahiplenilen paralara, mala neden ses çıkarmıyorsunuz  onu anlayamıyorum.

Devlet malına, parasına el uzatanlara, tüyü bitmemiş yetimin hakkı üzerinden saltanat sürenlere, makam istismarı ile çıkar sağlayanlara yani gerçekten HARAMA EL UZATIP GÜNAH İŞLEYENLERE karşı neden aynı hassasiyeti ve o bağıran aynı yüksek sesi duyamıyoruz.  

 

Hepimize ve Ülkemize güzel bir gelecek dileklerimle. Saygılar.

                               

                                                       31 Aralık 2018

YORUMLAR

  • 0 Yorum