" İNDİRİM " ALDATMACASI
ALİ İHSAN GÜRCİHAN

ALİ İHSAN GÜRCİHAN

Ali İhsan Gürcihan

" İNDİRİM " ALDATMACASI

13 Aralık 2019 - 00:28

Alışveriş merkezlerinde, hangi vitrine, hangi panoya bakarsak indirim afişlerini görüyoruz. Hangi Televizyonu açarsak, reklam aralarında dakikalarca firmaların, inşaat şirketlerinin indirim tanıtımlarını, hem de birçoğunda meşhur kişilerin yer aldığı reklamları izliyoruz.
Çarşıda dolaşırken, indirim afişleri arasından özellikle marka mağazalara giriyoruz ve etiketlere bakıyoruz, sözüm ona gerçek ücretin üzerine üst üste iki, üç kırmızı ya da turuncu indirim etiketi yapıştırılmış görüyoruz.
Dün, sözde indirim yapan birkaç mağazayı dolaştım. Sıradan bir gömlek, etiket fiyatı 399’la başlıyor ve sözüm ona indirim sonucu 199.50 tl’ye düşüyor. Kalitesi meçhul bir ceket ya da kaban 999 tl. den, 499.50 tl’ye iniyor. Açıkçası başlangıç fiyatının da, indirilmiş fiyatının da ürünün gerçek  değeri ile ilgisi yok, etiketler yalan kokuyor.
Akıl ve mantıkla izah etmek mümkün değil. Nasıl olurda bir mal 2000 tl ile satışa çıkıyor ve daha satılmadan 1000 tl’ye düşüyor. Aslında 1000 tl bile edecek değerde bir ürün değil ama, sormak gerekmez mi; 1000 tl’ye satabiliyorsan niye iki misli bir bedel koyuyorsun, ya da gerçekten indiriyorsan bu zarara nasıl katlanabiliyorsun?
Anladığım ve de hepimizin bildiği şu ki; Aslında gerçek değerleri, indirim fiyatı bile etmeyecek bu ürünleri, başlangıçta üç, dört misli yüksek rakamlarla etiketliyor ve sonra da indirim var diye bir aldatma yöntemi ile  gerçek değerinin üzerinde daha yüksek kazançlarla  satıyorlar. Aynı yaklaşım inşaat, otomotiv, elektronik ve beyaz eşya sektöründe de uygulanıyor. Bir süre için fiyatlar maksatlı olarak şişirilerek insanlar telaşa, endişeye sürükleniyor ve daha sonra kısa bir süre için kampanya var diye, sözüm ona insanlara fırsat yaratılmış oluyor. Bizler de ne yazık ki bu sahte yaklaşıma, ucuz mal alıyoruz memnuniyeti ile destek vermiş oluyoruz.  
Bu konuda bilimsel ve gerçek anlamda bir değerlendirme yapacak konumda değilim. Ancak, aile bütçesini idare etmeye çalışan bir vatandaş olarak diyorum ki;                          Bu sahte indirim uygulamaları, serbest piyasada fiyatların oluşmasında istikrarsız ve güvensiz bir durum yaratarak, Ülkemiz’de bir türlü kontrol altına alınamayan “Enflasyon” canavarının azmasına neden olan önemli faktörlerden biridir diye düşünüyorum.    
Kısacası ve açıkçası;
Yasal, idari ve toplumsal denetimin başa çıkamadığı anlaşılan ve pek de dürüst olmayan bu “Sahte İndirim” söylem ve gürültüsü içerisinde, özellikle yabancı sermaye, ya da bir kısmı yabancı ortak elindeki güçlü marka şirketler, meydanı boş bulmuş, bizleri hafife alarak ticari fırsatçılık yapmaya devam ederlerken, ne yazık ki, şahsi sermayesi ve emeği ile çarkı döndürmeye çalışan ilkeli yatırımcı ve küçük esnaf da büyük zarar verilmektedir.
Hem de, bu işi ciddiye almayarak, sahte indirimler peşinde koşan bizler sayesinde.
Sağlıcakla kalın.
                                                           12 Aralık 2019
 
  
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum