ALİ İHSAN GÜRCİHAN

ALİ İHSAN GÜRCİHAN

Ali İhsan Gürcihan

ÖĞRETMENİM

22 Kasım 2018 - 20:50

24 Kasım 1928. Tam 90 yıl önce.

 

“Millet Mektepleri Talimatnamesi” nin resmi gazetede yayımlandığı ve aynı zamanda Atatürk’ün “Millet Mektepleri Başöğretmenliği”ni kabul ettiği tarih.

 

Kurtuluş savaşının hemen ardından, eğitim alanında girişilen daha önemli ikinci bir savaş. Okuma-yazma öğretmenin yanı sıra, sağlık bilgisi dahil “İyi vatandaş, iyi insan” yetiştirmek için bizzat Atatürk tarafından örgütlenmiş ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında önemli bir işlevi tamamlamış olan mekteplerin Ülke’nin her karışında faaliyete geçtiği tarih.

1981 yılından bu yana da, aynı zamanda ÖĞRETMENLER GÜNÜ olarak kutlanan önemli bir tarih.

 

Saygıdeğer Öğretmenlerimiz, tarihi mirası ile birlikte size emanet edilen ve adanan bu ÖZEL GÜNÜNÜZ kutlu olsun.

 

Bugün sizlere sahip çıkan, sizleri ağırlayan, sizlerle ilgili övgü dolu güzel şeyler söyleyen o kadar çok insan çıkacak ki, benim bu mütevazi yazımda sizlere saygımı belirtmekten ve başarı dilemekten öte söyleyecek fazla bir sözüm olamaz.

 

O nedenle bu anlamlı gündeki yazımda özellikle;

Beni, 1950 ve 1960’lı yıllarda Cumhuriyet değerleri, Atatürk İlke ve İnkilapları çizgisinde yetiştiren, birçoğu yaşamını yitirmiş saygıdeğer Öğretmenlerim’i rahmetle anmayı, sağ kalanların da ellerinden öpmeyi bir vefa borcu olarak kabul ediyorum.

 

Bizleri yetiştiren öğretmenlerim, Atatürk’ün;

 “Öğretmenler, hiçbir zaman hatırınızdan çıkmasın ki, Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.”

direktifi doğrultusunda bizlere matematik, fizik, öğretmekten öte, bizlerin iyi bir insan, iyi bir yurttaş olması için de gayret gösterip, bizzat örnek olmaya çalıştılar.

 

Cumhuriyet’in kuruluş felsefesine gönülden bağlı, demokrasi ahlakına sahip, insan yetiştirmenin kutsallığına inanmış o vefalı ve mütevazi öğretmenlerimin  her birini bugün bile , annem, babam gibi seviyor ve sayıyorum.

 

Bugünün çocuklarını ve gençlerini yetiştiren Saygıdeğer Öğretmenlerim, inanarak ifade ediyorum ki ;

Ülkemiz’in Çağdaş bir çizgide yoluna devam edebilmesi, Üniter yapı ve Cumhuriyet Değerlerimizin korunabilmesi ancak ve ancak sizlerin emek ve yaklaşımı ile mümkün olacaktır.

 

Bir vatandaş olarak bu düşünce ve güven içerisinde; Başta Milli Eğitim Müdürlüğü olmak üzere tüm Öğretmenlerimiz’in bu özel gününü kutluyor, onurlu görevlerinde sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.

Aralarında arkadaşlarım, dostlarım ve Eşimin de olduğu emekli öğretmenlerimize de güzel anıları ile birlikte sağlıklı bir yaşam temenni ediyorum.

 

                                                     24 Kasım 2018

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum