SAMİMİYETSİZ BİR TEKLİF
ALİ İHSAN GÜRCİHAN

ALİ İHSAN GÜRCİHAN

Ali İhsan Gürcihan

SAMİMİYETSİZ BİR TEKLİF

27 Şubat 2018 - 07:45

AKP yetkilileri özellikle son altı aydır, uyum yasaları kapsamında

“Belediye Başkanı seçilme yaşının da 18’e düşürüleceğini” daha sık söylemeye başladı. Gerçekçi olmadığı için ciddiye almıyordum ama geçenlerde Başbakan Yıldırım da bu konuya değinince artık itirazımı ve düşüncemi ifade etmeye karar verdim.

 

İddia ediyorum, bu teklif gerçekçi, faydalı ve samimi değildir.

Belediye’de çalışan üst düzey görevlileri düşünün.

Birçok şube ve daire’de çalışanın yüksek okul mezunu olması gerekir.

Bu demek ki, 20-22 yaşında üniversiteyi bitirecek, erkekse askerliğini yapıp 25-30 yaşları arasında belediyede memur olarak işe ilk kademeden başlayacak. İşler yolunda giderse de 40-50 yaşında şube müdürü ya da daire başkanı seviyesine gelecek.

Tüm iyi niyetleri ile kabullenseler bile, onca akademik eğitimi ve görev kademelerini tamamlayan birçoğu teknik tecrübeye sahip bu görevliler

18 yaşında hayatı yeni öğrenmeye başlamış, henüz lisede ya da yeni mezun bir gencin idaresi altında nasıl verimli ve uyumlu çalışacak.

Demokrasi diye böyle bir garipliği anlamak mümkün değil, aptal yerine konulmak, kandırılmak ise özellikle gençler açısından çok acı.

 

Gençler sakın ola, size güvenmediğimi sanmayın.

Hiçbir çıkarım olmaksızın size, bu teklifi yapanlardan çok daha fazlasıile güveniyor ve de saygı duyuyorum.

Her birinizin tek tek her türlü başkanlığa ve nice üst düzey mevkilere fazlası ile layık olduğunuza da inanıyorum. Gün gelip, hedeflerinize ulaşıp bizleri yöneteceğiniz günleri de heyecanla bekliyorum. Ancak bu seviyelere ulaşmak için en azından akademik süreçleri tamamlamanın gerekli olduğunu sizlerin de ve size bu teklifi yapanların da çok iyi bildiğini düşünüyorum. Gerçek dışı bir umut ya da hayal peşinde lise seviyesinde bir tahsili ortada bırakmanın gelecekte tamiri zor aksaklıklara neden olacağını bilinmesine rağmen hatırlatmak istiyorum.

Tüm bu bilinenlere rağmen uygulanması mümkün olmayan ve gerçekte de uygulamayacakları böyle bir konunun sadece ve sadece sizlerin oyunu alabilmek için kullanılmasını ise demokrasi adına bir ayıp ve üzücü buluyorum.

   Kısacası ve açıkçası;

      Başta gençlerin sağlıklı bir şekilde yetişmeleri ve yönetim esasları

açısından gerçekçi olmadığı çok açık görünen ve de bilinen bu konu ile

gençlerin umutlarının ve heyecanının oy uğruna istismar edilmesi demokrasi adına utandırıcı bir tekliftir.

Toplumda samimiyete dayalı ahlaki değerlerin, çıkar ve oy uğruna  saptırıldığı, terk edildiği, Millet’ten alınan siyasi gücün hem de gençler üzerinden istismar edildiği bir ortamda artık demokrasiden bahsetmek mümkün değildir.

 

Gençler hiçbir çıkara dayanmaksızın sizi özde seviyor ve güveniyoruz.

      Sıralı olarak, zamanı geldikçe geleceğimizin sizlerin eline geçmesindende onur ve mutluluk duyuyoruz.

 

      Kalın sağlıcakla.

                                                                   26 Şubat 2018

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum