SİYASETE KUMPAS OLMASIN !!
ALİ İHSAN GÜRCİHAN

ALİ İHSAN GÜRCİHAN

Ali İhsan Gürcihan

SİYASETE KUMPAS OLMASIN !!

08 Mart 2018 - 20:35

Afrin’de TSK’nin ilerleyişi devam ediyor.

İlerleme ve bölgenin kontrol altına alınması bir süre sonra tamamlansa da harekat anlamında kısa sürede bitmesi mümkün değildir.

Yabancı bir coğrafyada tüm bölgeyi kontrol altına alsanız bile, meşru bir otorite tesis edinceye veya bölgeyi hakim otoriteye teslim edinceye kadar taktik alanda şekil ve yöntem değiştirerek harekat devam etmek zorundadır. “Harekat ne zaman bitecek” sorusunun cevabı, işin doğası gereği oldukça uzun süreceği yolundadır.

 

Şu bilinmelidir ki; her zaman olduğu gibi Askerimizüzerine düşeni büyük bir özveri ile yerine getirmektedir. Geçmişte Suriye politikasında yapılan siyasi hatayı önce Fırat Kalkanı şimdi de Afrin Harekatı ile ne yazık ki kanı ve canı pahasına telafi etmeye çalışmaktadır. Bu mücadelede onlara olan desteğimiz özellikle zor günlerinde koşulsuz ve amasız bir şekilde devam edecektir. Kendilerine dikkat, sabır ve başarı diliyoruz. Kaybettiğimiz Şehitlere rahmet, ailelerine ve Milletimiz’e başsağlığı ve Gazilerimize ise şifa diliyoruz.

 

Ülkece yaşadığımız bu sıkıntılı günlerde esas zorlu mücadele “ Siyaset Alanında” verilmektedir. ABD denen iki yüzlü ülkenin bu coğrafya’da yapmak istedikleri bilinmesine rağmen Esad’ı devireceğiz diye 2011 yılında Suriye’ye müdahalenin önü açılarak ve işbirliği yapılarakTürkiye  siyasi bir çıkmaza sokulmuş ve kendi elimiz ile  BEKA sorunu yaşayacak uzun vadeli bir tuzağa  düşülmüştür.

2011 ve 2012 yıllarında göz göre göre BEKA sorunu yaratacak ölçüde hatalı uygulanan Suriye politikasının hangi nedenle yapıldığını bugün dahi anlamak mümkün değildir. Osmanlı ve İslam Dünyası hayali ve söylemleri ile yapılan bu siyaset ne yazık ki Ülkemiz açısından tüm denge ve ilişkilerde güvensizlik yaratmış, bizi hem bu Coğrafyada hem de Avrupa’da süratle yalnızlaştırmıştır. Dışişleri mensuplarımız bugün işte böyle olumsuz bir siyasi ortamda Asker’den çok daha zorlu bir mücadele vermelerine rağmen üzücüdür ki ne bölgesel ne de küresel ölçekte sağlıklı bir ittifak ve dayanışma fırsatı bulamamanın sıkıntısını yaşamaktadır.  

 

Ülkede yaşanan sıkıntıların ve BEKA sorununun yaratılmasında çok ciddi katkısı olan Davutoğlu ise, Esad’a ömür biçerken ne yazık ki seçimle aldığı iktidarı talimatla terk etmek zorunda kalmış, bir şekilde kamuoyu önüne de günah keçisi olarak atılmıştır.

Ülkeyi savaş ortamına sokan, bugün kanla ödemek zorunda kaldığımız bu hatalı politikanın, hesabı bence bu kadar basit olmamalıdır. Bu politikanın uygulaması sırasında Suriye sınırında Rus uçağını düşürenlerin bu işi neden ve niçin yaptıkları haklı gerekçelerle hem de terör kapsamında nasıl sorgulanıyor ve yargılanıyorsa, Ülke’mizi her açıdan zora sokan ve bedel ödememize neden olan başlangıçtaki bu hatalı Suriye politikasının nedenleri, karar alma süreçleri ve karara doğrudan ve dolaylı etki edenler de tümüile sorgulanmalıdır.

Suriye ve Açılım politikalarında yaşatılan başarısızlığın da Ergenekon, Balyoz, 17-25 Aralık yolsuzluk olayı benzeri siyasi alanda bir kumpas ya da bir tuzak olup olmadığı ortaya çıkarılmalıdır.15 Temmuz hain kalkışmasına zemin hazırlayanorganize kumpas zincirinin bir halkası olup olmadığı şüphesi ortadan kaldırılmalıdır.

Süleyman Şah Türbesinin çekilmesi de dahil olmak üzerehatalı Suriye politikasının sorgulanması, Rus uçağını düşüren bir pilotun hatalı ya da maksatlı kararını sorgulamaktan çok daha önemli ve Ülke adına da çok daha hayati önemdedir.

 

Eğer büyük oyunun arkasında ABD var diye samimiyetle inanıyorsak, yapılacak bu soruşturma ile hem bizi savaşın eşiğine getiren oyunun bütünü, hem de ABD’nin maşa olarak kullandığı FETÖ, PKK gibi terör örgütleri çok daha net olarak anlaşılacak ve hepimiz açısından tarihi önemde bir ders çıkarılacaktır.

Şehitlerimizin kanı da işte o zaman yerde kalmayacaktır.

 

Kalın sağlıcakla.

                                                    8 Mart 2018

YORUMLAR

  • 0 Yorum