ALİ İHSAN GÜRCİHAN

ALİ İHSAN GÜRCİHAN

Ali İhsan Gürcihan

SON TALİKA

19 Kasım 2019 - 09:52

 Birçok dostumun bildiği gibi, Edirne’de Asker olarak görev yaptım. Tarihi, coğrafi, kültürel dokusuna ve insanına karşı duyduğumuz sıcaklık nedeni ile emekli olunca da, Eşim ve Ben Edirne’ye dönmeye ve burada yaşamaya karar  verdik. Daha da ötesi, doğum yerimiz İstanbul olmasına rağmen, burada yaşadıkça ve insanlarla kaynaştıkça  kendimizi Edirne’li hissediyor ve başkalarına da öyle tanıtıyoruz.
İyi bir Edirne’li olabilmek için de, birçok belgesel ve tarihi kitap okuyarak, seçkin kimseleri dinleyerek bilgimizi arttırmaya ve yaşadığımız kenti daha derinden anlamaya çalışıyoruz. Bu konuda, eser ve çalışmaları ile, sohbetleri ile bize katkı sağlayan tüm dostlara teşekkür ediyor, vefat edenlere rahmet, hayatta olanlara ise sağlık ve huzur diliyoruz.
Bu anlamda, bize katkı sağlayan son eserlerden birinin de, Sabriye Cemboluk’un “Son Talika”adlı romanı olduğunu düşünüyorum.
Balkan Savaşı’nda EDİRNE ile ilgili bölümünden birkaç satır paylaşarak, kitaba dikkatinizi çekmek istiyorum.
                    ……………………………………..
Balkan Savaşındayız ( 1912-1913 );                                           “ Sabahın ilk saatlerinde şehre giren öncü Bulgar birlikleri, vilayet konağını teslim alıp Bulgar bayrağını diktiler. Evleri yüksek yerlerde olanlar bu hazin manzarayı gözyaşları içinde seyrettiler.”
Daha sonra şehre yayılan Bulgar askerlerinden bir müfreze Tunca nehrinin  kavis yaptığı yerde bir değirmene giriyor ve oradakileri etkisiz hale getirerek soruyorlar.                                                                                                                                                               “ Bu değirmen senin mi?                                                                     Hee benim…                                                                          Değirmenin ustası sen misin?                                                 Benim.                                                                                           Bulgar çavuş,elinde zincir tutan askere başıyla işaret etti. Recep ustanın arkasında duran asker,tüfeğinin dipçiği ile ensesine vurunca genç adam sendeleyerek yere düştü. Bu adam bize lazım, Ordumuz için gereken ekmeğin ununu öğütecek. Evlerden,ambarlardan toplanan arpa, buğday,yulaf ne varsa bu değirmene getirilsin. Recep ustanın yanına iki asker bırakılsın, diğer erkekler Sarayiçi’ndeki esir kampına götürülsün. “
                 ……………………………………………
Bu kitabın; Savaşın ve onun yarattığı acı ve felaketlerin bireysel ve toplumsal açıdan nasıl bir yıkım olduğunu bir roman tarzında çok iyi anlatmasının yanı sıra, Osmanlı çöküş dönemindeki toplumsal ve bireysel yaşamı, tarihi bir tutarlılık içerisinde aktardığını, farklı dinlere mensup insanların kültürlerini ve birbirlerine olan hoşgörüsünü izah ederek  günümüze ders verdiğini, eski yerleşim mekanlarını bugün ile mukayese edecek tarzda güzel bir tablo resmettiğini, değerlendiriyorum.
Dikkatle ve zevkle okuduğum bu kitabın, Edirne’nin geçmişini ve değerini daha iyi anlamama katkı sağladığını düşünüyorum. Yaşamak için her açıdan böyle köklü birikimi ve zenginliği olan bir şehri seçmekle de ne kadar isabetli bir karar verdiğimin bir daha farkına varıyorum.
Teşekkürler Sabriye Hanım.                                                              Daha nice faydalı eserler vermeniz dileği ile.
                                                         18 Kasım 2019  
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum